Erdőszeretet, életigen - Állítsuk le együtt az erdőpusztítást Magyarországon!
A fenti kép a Börzsöny szívében készült 2024. júniusában. A sárgán jelölt részek a ún. végvágásnak hívott erdőpusztítás helyeit jelölik. Hasonló a helyzet szinte mindenhol az országban, védett, Natura 2000 területeken is. Nagy a baj? Bizony nagy, és mindannyiunk életét veszélyezteti.
Nézd meg 1 perces projekt filmünket, és máris érteni fogod! Alább pedig megmutatom pontosan, miért életmentő a támogatásod, miért jelent most nagyon sokat tőled egy "életigen".
Ezzel a fontos dologgal kezdem: a szeretet nem tartozik a megmondható dolgok sorába. Nem lehet megmondani senkinek, hogy mit szeressen.
A fák és az erdők számtalan dolgot adnak nekünk. Ők nem tudják, hogy dolguk van, csak teszik, amíg tehetik. Amíg ki nem vágják őket.
Nem érezhetjük, hogy ez pusztítás, hacsak nincs velük kapcsolatunk. Talán csak néha, de van. Amikor az erdő árnyat ad, amikor egy városi hőhullám közepén csak azokban az utcákban lehet megmaradni, ahol elég fa biztosítja a kellemes, hűvösebb levegőt, amikor egy világjárványban az egyik leginkább kézenfekvő menekülési útvonal az erdőben sétálni egyet.
Miért fontos megvédenünk az erdőinket, és önmagunkat?
Egyre több a súlyosan aszályos nyár, az özönvízszerű eső, egyre gyakoribbak az árvizek.
Az egészséges erdők alapvető szerepet játszanak abban, hogy megküzdhessünk a klímaváltozás kihívásaival [1]. A fák többek közt hűtik a talajt és szabályozzák az időjárást [2].
Az erdő egy élő közösség, amelynek elválaszthatatlan része az ember is, ezért az erdő egészsége sokkal fontosabb a kitermelhető fa mennyiségnél.
Tehát az erdő nem csupán az erdészeti szakma és a gazdasági-politikai vezetők ügye, hanem közügy. Minden ember joga, hogy ezt élvezhesse és felelőssége, hogy megvédje.
Veszélyben vannak az erdőink? Igen!
Börzsöny északi fele
A jelenlegi vágásos erdészeti fakitermelés az emberi és élőközösségek túlélését veszélyezteti, mivel
- Az erdei életközösségek drasztikus pusztulásával jár együtt, és a bioszféra része az ember is.
- A kivágott faanyag többségét eltüzeljük, ami még inkább mélyíti a klímaválságot: növeli a légkör szén-dioxid tartalmát és csökkenti az erdőkben megkötött szén mennyiségét (amit kivágtak, nem tud több szén-dioxidot megkötni).
- A klímaválság tüneteként fellépő forró, aszályos nyári hónapok miatt a lepusztított erdőterületek nem, vagy csak igen nehezen tudnak megújulni.
A végvágott területet a munkagépek teljesen letarolják, a talajt összetömörítik. Az árnyék nélkül hagyott területen a helyi ökoszisztéma összeroppan, a csapadék – a lomb nélküli, keréknyomokkal átszelt területről – gyorsan lefolyik.
Ma Magyarországon a megmaradt erdők nagy részét végvágásra ítélték. Van azonban örökerdő vagy szálaló erdőgazdálkodás is, amely egy tudományosan igazolt, működő fakitermelési megoldás. Az örökerdő illetve a szálalás biztosíthatná a társadalom működéséhez szükséges faanyagot, ugyanakkor nem járna együtt az erdők kifosztásával és az élet veszélyeztetésével.
Az erdőink gyors kirablásából egy maroknyi ember gazdagodik csupán, de ezzel együtt veszélybe sodor mindannyiunkat.
Mivel a végvágásos fakitermelés mindannyiunk életét veszélyezteti, ennek leállítása és az Erdőtörvény azonnali módosítása szükséges – összhangban az EU 2024. június 24-i Természethelyreállítási rendeletével [3].
Nagy a baj? Bizony nagy. Ebben a 8 perces rövidfilmünkben megmutatjuk, hogy mégis van remény a pozitív változásra. Együtt most sokat tehetünk az élet védelmében.
Ha Te is tennél valami fontosat – írd alá kérlek az alábbi petíciót, amit Nagy István agrárminiszternek, és Zambó Péter erdőkért felelős államtitkárnak fogunk elküldeni!
Miért fontos?
Így összegezném: a jelenlegi erdőgazdálkodási gyakorlat a klímaválságot fokozza, és ezért mindannyiunk életét veszélyezteti. Ezért az erdőgazdálkodási szabályozás haladéktalan módosítását követeljük, az alábbiak szerint:
Röviden erre van szükség:
- A végvágásos erdőpusztítást azonnal le kell állítani Magyarországon!
- A Kormány vonja be a természetvédőket, ökológusokat a magyar erdők helyreállítási tervének elkészítésébe!
- A 10 éves erdőgazdálkodási terveket le kell állítani és újra kell alkotni!
- 2030-ig Magyarországon 70 millió fát kell elültetni, a természetes újulaton felül!
- Meg kell szüntetni azt a helyzetet, hogy az állami erdészetek a természet rombolásában érdekeltek!
És akkor lássuk pontosabban:
- Követeljük a végvágásos erdőgazdálkodás azonnali teljes tilalmát Magyarországon. Az őshonos erdőkben csak folyamatos erdőborítást fenntartó módszerekkel lehessen gazdálkodni, például szálaló vagy örökerdő típusú üzemmódokkal, legfeljebb 300 m²-es lékekkel, és legfeljebb 10%-os kitermelési rátával 10 évente. A fakitermelésnek az ökoszisztémát a lehető legkisebb mértékben kell érintenie, és a fenntartható erdőborítást, illetve az erdők őserdő felé haladó állapotát kell támogatnia. Az őshonos, 100 évnél idősebb fákat tilos kivágni, kivéve, ha veszélyt jelentenek.
- Kérjük a Kormányt, hogy alkossa meg és fogadja el a Nemzeti Helyreállítási Tervet (NHT), amely összhangban áll az EU Természethelyreállítási rendeletével [3]. Az NHT-nak meg kell mutatnia, hogyan valósul meg a magyar erdők legalább 30%-ának helyreállítása 2030-ra, és 90%-ának 2050-re. A tervet független szakértők – biológusok, természetvédők, ökológusok, erdészek – bevonásával kell elkészíteni. A cél, hogy a szigetszerű védett erdőket összekapcsoljuk, és organikus erdőkké alakítsuk, ahol a fakitermelés tilos, és csak természetvédelmi erdőkezelés engedélyezett. Az NHT elfogadásának határideje 2025. június 21.
- Az összes állami és magán erdészet valamennyi, 10 éves erdőgazdálkodási tervét haladéktalanul felül kell vizsgálni, és a fentiekkel összhangban ezeket módosítani kell, függetlenül attól, mikor kezdődik a következő 10 éves tervezési ciklus. Kérjük, hogy az agrárminisztérium, illetve az erdészeti hatóság ezt követelje meg az erdészetektől.
- Az EU-s Természethelyreállítási rendelet célja, hogy 2030-ig uniós szinten legalább 3 milliárd fát ültessenek. Követeljük, hogy Magyarország területarányosan 70 millió fa ültetését tegye lehetővé és finanszírozza. Ez a szám nem tartalmazza a véghasználat során előírt erdészeti magoncokat, és a természetes újulat sem számítható bele. Az ültetést az állami erdészeti Zrt.-k és civil szervezetek bevonásával kell elvégezni, és ugyanígy a civil szervezetekkel kell ellenőrizni, biztosítva az ellenőrzés anyagi hátterét. A Kormánynak gondoskodnia kell a fák gondozásáról és öntözéséről. Az ültetés nem történhet védett vagy ökológiai szempontból jelentős gyepeken, és előnyben kell részesíteni a vizes élőhelyeket, ártereket. Mindennek összhangban kell lennie a kiegyenesített, kimélyített, ligeterdeitől megfosztott vízfolyások revitalizációs programjával, mely az EU-s Víz Keretirányelv szerint a jó ökológiai állapot eléréséhez elengedhetetlen.
- Jelenleg az állami erdészeti zrt-k jelentéktelen bérleti díjat fizetnek csak a rájuk bízott erdők után. Ugyanakkor, amikor a bevételről van szó, úgy viselkednek, mint egy önálló, államtól független cég – a fakitermelés bevétele náluk jelenik meg. Követeljük, hogy ezt az egészségtelen, skizofrén gazdasági helyzetet haladéktalanul szüntesse meg az Agrárminisztérium, a következő módon: az állampolgárokat képviselő államapparátus ne hagyja a kitermelt állami fa ellenértékét az állami erdészeti zrt-knél (ezzel bevétel-érdekeltté téve azokat), hanem teljesített és átlátható ökológiai szolgáltatás alapján fizessen a munkájukért, aminek része kell, hogy legyen az erdők védelme, azok ökológiai sokféleségének fenntartása, természetességi állapotának növelése (együttműködve a nemzeti parkok igazgatóságaival), a folyamatos erdőborítás biztosításával elvégzett fakitermelés, valamint a rekreációs szolgáltatások fenntartása, korszerűsítése és bővítése.
- Az új erdőtörvény vegye figyelembe a klímaváltozás [1] kihívásait! A klímaváltozás hatásai a hazai erdők fennmaradását veszélyeztetik. A klímavészhelyzetre való tekintettel új erdőtörvény megalkotására van szükség. Követeljük, hogy a kormány maximálisan vegye figyelembe a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége által, a magyar erdők természetességének javítása érdekében kiadott konferencia-nyilatkozatát [2]. A kormány haladéktalanul bízzon meg a fakitermelésben nem érdekelt, független erdőökológiai szakértőket azzal, hogy vizsgálják meg annak lehetőségét, hogyan tudnánk segíteni az erdőket átalakulni úgy, hogy minél könnyebben adaptálódhassanak az új klimatikus viszonyokra. A nem őshonos, klímatűrő fajokkal való kísérletezésnek fontos szerepe lehet pl. a települések emisszióját egyensúlyba hozó, jövőbeli agglomerációk szempontjából [4], ugyanakkor a nem őshonos, klímatűrő fajok telepítése egyelőre a természetes és természetközeli erdőkön kívül történjen, majd az erdészeti és erdőökológiai kutatások eredményeivel összhangban haladjon.
Hivatkozások:
[1] Klímatudomány 10 üzenete c. kiadványban (2024. szeptember) 11 magyar tudós és akadémikus deklarálta, mit kell figyelembe vennie a törvényalkotásnak a jövő generációk élhető létfeltételeinek biztosítása érdekében.
[2] A Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége (Civil EU Presidency), 2024. októberi erdészeti konferenciájának nyilatkozata az erdők revitalizációjáról itt érhető el.
[3] AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2024/1991 RENDELETE (2024. június 24.) a természet helyreállításáról és az (EU) 2022/869 rendelet módosításáról, magyarul lásd itt.
[4] A települések természetközeli, agglomerációs és revitalizáció modellje két fontos pillére Dr. Dittrich Ernő (Pécsi Tudományegyetem) által kidolgozott 6 lépcsős programnak, lásd: Dittrich Ernő: A jövő neve élet? – Megoldás a klímaváltozásra, avagy a változás 6 programja
Hogyan lesz kézbesítve
Az aláírásokkal levélben megkeressük az Agrárminisztert és az Államtitkár úrat.
A petíció linkjét itt találod.