Eltűnnek a legkevésbé szennyező csomagolások a Mohu-féle rendszerben
![Eltűnnek a legkevésbé szennyező csomagolások a Mohu-féle rendszerben](https://humusz.hu/sites/default/files/lead-kepek/uveg.png)
Indulása óta rengeteget foglalkozik a sajtó az italcsomagolások visszaváltási rendszerével, amelynek célja, hogy a műanyag, üveg- és fémpalackok, dobozok minél nagyobb részét lehessen anyagában újrahasznosítani. Van azonban egy olyan módszer is, amellyel legalább ennyire hatékonyan lehetne a szemét mennyiségét csökkenteni, lassan mégis teljesen eltűnik a szemünk elől: az újratölthető üvegek, szakszóval a többutas csomagolás használata.
Ilyeneket már alig lehet a hazai boltokban vásárolni, és ezen az elméletileg a fenntarthatóságot segítő hulladékkoncesszió sem segített – sőt, valószínűleg még fel is gyorsította a többutas rendszer régóta zajló visszaszorulását.
Hibás megközelítés
Nehéz feladatra vállalkozik, aki szeretné hivatalos adatokból megtudni, hogy Magyarországon mennyi italcsomagolást hoznak forgalomba, és abból mennyi a többször felhasználható. 2024 előtt erre egyáltalán nem volt használható adat, a Mohu indulásának talán legnagyobb pozitív mellékhatása, hogy megindult az adatgyűjtés.
A 35 éves koncesszió nyerteseként az ország hulladékrendszerének nagy részét működtető Mol Mohu kérésünkre egyelőre októberig tudta megadni, hogy mennyi és milyen típusú italcsomagolást váltottak vissza az emberek a DRS rendszer indulása óta. Októberben már egyetlen hónap alatt 184 millió italcsomagolást vittek vissza az üzletekbe, tömegben ez 7 ezer tonna.
A visszagyűjtött mennyiség növekedése első látásra jó hír, akkor már azonban kevésbé, ha közben a teljes hulladékmennyiség is nő, és a legkörnyezetszennyezőbb csomagolásokat használják. A Mohu, a kormány és a piaci szereplők is leggyakrabban a PET-palackok újrahasznosításáról beszélnek, miközben ez alapvetően rossz gondolat a fenntarthatóság szempontjából. A PET ugyanis csak nagyon nagy jóindulattal mondható körforgásos terméknek: az új italcsomagolások csak kisebb részben készülnek begyűjtött használt italcsomagolásból, a többség kőolajból készül továbbra is. A Zero Waste Europe szakmai anyaga részletesen ír ennek okairól, és ezek közül csak az egyik, hogy a palackok egy részét nem gyűjtik vissza.
A cikk folytatását a linkre kattintva olvashatod el.
Forrás: g7.hu
Fotó: Hegedüs Róbert, MTI