Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 7 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

5-részes elsősegélycsomag kerti gyógynövényekből

  • 2017. augusztus 09.
  • PKata

körömvirágA nyár a véget nem érő kerti partik időszaka. A tikkasztó hőségről és bosszantó szúnyogcsípésekről bölcsen hallgatva osztjuk meg képeinket a simogató napfényben fürdő pompás virágokról, gondozott gyepről, könnyű koktélokról. De a nyárnak van árnyoldala is. Nyűg és teher lehet azok számára, akik valamilyen allergiában szenvednek vagy csúnya leégés miatt kell kezelniük a bőrüket. Kiskerti elsősegély-csomagnak is nevezhetjük ezt az 5 gyógynövényt, amelyre bármikor szükségünk lehet, ezért érdemes belőlük legalább 1-1 tövet tartani.

Szerencsére pont a saját kertünk az, amely segíthet visszatérni az önfeledt boldogságot sugárzó fotók birodalmába. Igen, mi magunk is előállíthatunk természetes gyógyírt különböző bajainkra. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan. Íme öt, igen népszerű és közkedvelt gyógyhatású növény, amelyek alapvető hozzávalói lehetnek a száz százalékban természetes elsősegélycsomagunknak:

 

Körömvirág

A körömvirág évszázadok óta egyike a leggyakrabban használt gyógynövényeknek. Varázslatos tulajdonságokkal ruházták fel, amelyek túlmutattak a különböző betegségekkel szemben kifejtett jótékony hatásán. A középkori legendák szerint, ha egy leány mezítláb sétált a körömvirág szirmain, képessé vált arra, hogy megértse a madarak énekét. (Egy próbát megér, nem igaz?)

Még ha nem érzünk kifejezett késztetést arra, hogy a verebekkel csevegjünk, a körömvirág kitűnő választás, ha a nyári időjárás okozta olyan tüneteket szeretnénk kezelni, mint például a kicserepesedett ajkak vagy a kiszáradt bőr. Ahhoz, hogy a körömvirágból kenőcsöt készítsünk, tegyünk néhány kissé hervadt körömvirágfejet egy kisebb befőttes üvegbe, öntsünk rá olívaolajat és helyezzük az üveget egy meleg, napos helyre. Naponta egyszer rázzuk össze az üveg tartalmát, hogy felgyorsítsuk az infúziós folyamatot. Néhány hét elteltével szűrjük le az olajat. Kezelhetünk vele zúzódásokat, izomfájdalmat, valamint száraz bőrt. Kiváló ajakbalzsamot készíthetünk, ha a kész olajhoz reszelt méhviaszt adunk és felolvasztjuk egy edényben vagy üvegbe rakva rövid időre beállított mikrohullámú sütőben.

 

Útifűfélék

Az útifűféléket sokan egyszerűen gyomnak vélik, pedig szinte minden kertben előfordulnak, talán pont a miénkben is. A növény rendkívül szívós, olyannyira, hogy még a városi járdák repedéseiben is képes kihajtani és virágot hozni.

Használatával gyorsan elmulaszthatjuk a rovarcsípések okozta viszketést. Szedjünk pár levelet és – természetesen csak ha tiszták – kapjuk be azokat és rágjuk meg egy kicsit, mintha rágógumit rágnánk. A rágás segít felszabadítani a növény gyulladáscsökkentő hatását, és bár az íze kissé kesernyés, tényleg ez a legegyszerűbb elkészítési módszer. Ezután egyszerűen nyomjuk rá a rovarcsípés helyére vagy egyéb, nyáron jelentkező bőrirritációra, mint például a mérges szömörce vagy egyéb ok miatt kialakuló kisebb kiütések.

 

Csalán

csalán

A csalán szintén igen hasznos, ezt a növényt azonban semmiképp ne vegyünk a szánkba, de még hozzáérnünk sem tanácsos puszta kézzel, ugyanis csalánszőrök borítják, amelyek égető, viszkető érzést, valamint apró kiütéseket okoznak. Magyarországon mindenütt előfordul és könnyen felismerhetjük hegyesedő, durván fűrészes szélű leveleiről.

A csalán igen hatásos a szezonális allergiák ellen. Általában teaként alkalmazzuk, de enyhén párolva vagy előfőzve különböző ételeinket is kiegészíthetjük vele. Az allergia leküzdésében segítő tea elkészítéséhez szedjünk csalánleveleket és pár napig hagyjuk száradni. Ezután egyszerűen morzsoljuk össze, tegyük teatojásba, vagy öntsünk rá forró vizet és néhány perc elteltével szűrjük le.

 

Málna

A málna gyorsan nő és könnyen termeszthető mind a hűvösebb, mind a melegebb éghajlatú területeken. Időnként "női gyógynövényként" is emlegetik; nem ok nélkül. Hatásos főzetet készíthetünk belőle olyan tünetek ellen, mint például a menstruációs görcsök. De a levelekből készült tea sok más bajra is gyógyír lehet, úgy mint a lábikragörcs vagy a hányinger.

Ha különösen erős nyári főzetet készítünk belőle, ami azt jelenti, hogy az épp felforrott vizet szárított vagy frissen szedett málnalevelekre öntjük és 15 percig hagyjuk ázni, nap okozta leégés ellen is felhasználhatjuk. Egy tiszta ruhát mártsunk a főzetbe és helyezzük a leégett bőrfelületre. A szárított és megfelelően tárolt málnalevelek egész évben felhasználhatók.

 

Macskamenta

Bár a legtöbben úgy gondolunk a macskamentára, mint a bundás kedvenceinkre ható bódítószer, ezt a gyógynövényt már a rómaiak is nagyra becsülték értékes gyógyhatásai miatt. A macskamenta szárított leveleit egykor cigaretta módjára elszívták a stressz levezetésére, a frissen szedett leveleket pedig láz és fejfájás enyhítésére, valamint a gyomor megnyugtatására használták. Nem mellékes enyhén mentás illata sem, ha teát főzünk belőle.

A nyári betegségek elleni küzdelemben azonban talán pont ez az a növény, amelyet mindenképpen érdemes a házunk vagy teraszunk elé ültetnünk, még ha nem is fogyasztunk belőle. A macskamenta illóolaja (az úgynevezett nepetalakton) adja a növény jellegzetes aromáját, illatát, amely vonzza a macskákat, de ugyanakkor a szúnyogriasztó hatása is jelentős. Egyes kutatások szerint a macskamenta tízszer hatékonyabb szúnyogriasztó, mint a boltokban kapható, különböző vitatott vegyületeket tartalmazó egyes rovarriasztó szerek.

A növényt instant gyógyírként használhatjuk szúnyogcsípés esetén is. Szedjünk néhány levelet, enyhén morzsoljuk össze, majd dörzsöljük be vele a bőrünket. Célszerű először egy kisebb bőrfelületen tesztelni a macskamentát, mivel egyeseknél kisebb allergiás reakciókat válthat ki. Mert ugye az utolsó dolog, amit szeretnék, hogy málnalevélért vagy körömvirágért kelljen szaladnunk, hogy enyhülést keressünk a macskamenta okozta kiütésre.

 

Forrás: http://hobbikert.hu/magazin