Első Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál
Első alkalommal szervezi meg Gödöllőn a magyar természetfilmes szakma 2015. május 14. és 17. között a Nemzetközi Természetfilm Fesztivált – közölte Székelyhidi Tamás főszervező.
A fesztivál megálmodói és szervezői február 28-ig várják az alkotásokat több kategóriában: a természetfilmek szekciója mellett pályázni lehet vadászat, halászat-horgászat; természeti értékeink; dokumentumfilm; etűd, kísérleti film (természeti jelenségek, impressziók, természet témájú irodalmi művek képi adaptációi); kisjátékfilm ember és természet kapcsolatáról; cserkészéletet népszerűsítő és bemutató filmek; állati színészek és animáció kategóriákban. A fesztiválra nem csak professzionális filmkészítők jelentkezhetnek, bárki pályázhat itthonról és a nagyvilágból.
A fesztivál kiemelt témája a természet- és a környezetvédelem, és nem titkolt célja, hogy elérje a fiatalokat alkotóként, nézőként és aktív természetvédőként egyaránt - fogalmazott a főszervező. A természetfilmeknek nagy hagyományuk volt Magyarországon, az első egész estés természetfilm Homoki Nagy István Kék vércsék erdejében című filmje volt.
A szervező 300-400 alkotást várnak, és az előzsűri, majd a zsűri válogatása után a legkiválóbb művek kerülnek a közönség elé Gödöllőn, ahol három helyszínen – köztük a királyi kastélyban - várják majd az érdeklődőket. A nézők tematikus blokkokban láthatják az alkotásokat, de számos kísérő rendezvénnyel is találkozhatnak, este pedig óriás kivetítőkön ismerkedhetnek meg a művekkel a főtéren. A fesztivál eseményeit az interneten is nyomon lehet majd követni – tette hozzá a főszervező, aki a fesztivál fontos elemének nevezte, hogy a munkákat diákzsűri is értékeli. Azért is esett Gödöllőre a választás, mert fontos szerepet töltött be egykor a magyar természetfilmezésben, itt működött a filmgyár természetfilmes stúdiója.
Az alkotásokat előzsűri, majd a főzsűri értékeli. A főzsűriben találjuk Andrei Nekrasov film rendező, Árpád Juhász természetfilmes, geológus, Bakos Edit, az Uránia filmszínház igazgatója, Dr. Páll Dávid Gergely a földtudományok doktora, Gáspár László, Head of Infotainment Channels és Sáfrány József rendező, operatőr.
A díjak a következők lesznek:
· Kategória (szekció) díjak
· Szakmai különdíjak
· A legjobb operatőri munka
· A legjobb zene
· A legjobb animációs munka
· A legjobb 3D
· MaTuFi különdíj
· Nemzeti Parkok különdíja
· Life projekt különdíj
· Közönség díj
· Ifjúsági zsűri díj
· Média támogatói díjak /kategóriánként
· gyakornoki munka
· vágási lehetőségek
· filmvásárlás
· tematikus alkotói megbízások
· Gödöllő Város Díja
· Gödöllő Testvérvárosainak különdíja (díjai)
· Kárpát-medencei alkotói díj
· A legjobb alkotói műhely díj
· A legjobb ifjúsági alkotó és műhely díj
A fesztiválra nevezett, nem pénzdíjas, kiemelt alkotások forgalmazására, valamint azok különböző csatornákon történő lejátszására a Fesztivált támogató csatornák külön megállapodásokat kötnek az alkotókkal.