Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 14 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Képzelt riport egy kalákáról

  • 2010. szeptember 18.
  • juci

Izgalmas kihívás írni valamiről, amiről nincs személyes tapasztalatunk, főleg, ha az a bizonyos valami még nem volt, hanem csak lesz. Ez a helyzet az augusztusra tervezett eperjesi kalákával is. Legyen hát a cikk műfaja riport a kaláka szervezőjével, Tóth Miklóssal. Remélem, az olvasókkal is találkozhatunk augusztus 12-20. között a Mezőgyán melletti tanyán.

A kaláka nem mai találmány, de úgy tűnik, mostanában sokan újra felfedezik. Tudnál mesélni az előzményekről?

Orbán Balázs lenyűgöző, táj- és emberszerető Székelyföld leírása lépten-nyomon sorolja és méltatja Székelyföld gyógyhatású vizeit. E hihetetlen értékek felmérése során a mára magukra hagyott, sok helyen betemetődött fürdők, mofetták (gázfürdők) szívszorító látványa cselekvésre késztetett néhány lelkes embert, hogy a helyi közösségekkel együtt felújítsák a rég elfeledett gyógyfürdőhelyeket. Az első fürdőkalákát 2001-ben Lázárfalván (Nyírfürdő) szervezték meg, melyet azóta számtalan hasonló kaláka követett Székelyföldön. Mindegyik kaláka csodálatos és életre szóló tett volt. Áldásos munkával jött létre, feredőzés nélkül is mindenki gyógyulására vált. Gyógyulhatott a hite, hogy a munkának van szentsége. Gyógyulhatott a lelke az egymást segítő, egymásra figyelő alkotó munkában.

eperjesi kaláka

A Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő kaláka mozgalom hazatért a nagy magyar Alföldre is, aminek keretén belül idén már második alkalommal kerül sor kalákára Eperjes pusztán. A kaláka mozgalom az önkéntességen, a szeretetmunkán, az emberekért és a tájért érzett szereteten és felelősségvállaláson alapul. Eddig már több mint ezren vettek/vettetek részt kalákáinkon az elmúlt tíz évben. A szervezők célja, hogy ez a fajta közösségi munka egyre inkább elterjedjen Magyarországon is. Ehhez hitre, áldozatvállalásra és tenniakarásra van szükség, ami által lélekben is újjá építhetjük, szépíthetjük, otthonosabbá tehetjük hazánkat.

Mi a célja ennek a kalákának?

További csatlakozókat várunk Élőfalu kezdeményezésünkhöz, ezért a tábor során az érdeklődők megismerkedhetnek a helyszínnel, a tájjal, a közösséggel, tapasztalatot cserélhetünk, beszélgethetünk terveinkről. A tájhoz való visszatérésünk első lépéseként elsajátítjuk a táj megfigyelésének gyakorlatát. A kalákában végzett munka közösségteremtő erejének megtapasztalása mellett tájépítményeket alkotunk.

 

Jelentkezés és bővebb információ a [email protected] email címen, vagy a 20/215-7947- es számon július 25-ig.

Részvételi díj, az étkezéshez való természetbeni hozzájáruláson kívül nincs.

 

Szervezők elérhetősége:

Tóth Miklós 06 20 215 7947
Tikk Dóri 06 20 548 9262

 

Zagyva Gabriella