2023-ban még sereghajtók voltunk az üvegcsomagolások visszagyűjtésében

  • 2025. július 15.
  • kovacseszter

A Close the Glass Loop által közzétett legfrissebb adatok szerint az EU-ban az üvegcsomagolások újrahasznosítási aránya tovább javult és 2023-ban elérte a 80,8%-ot.

A mennyiség továbbra is rendkívül magas maradt, több mint 12 millió tonna üvegcsomagolást gyűjtöttek össze újrahasznosításra. A begyűjtési arány még ennél is magasabb lehet, de a nyomon követés egyre nehezebbé válik, mivel a tagállamoknak már nem az újrahasznosításra szánt begyűjtésről, hanem a tényleges újrahasznosításról kell jelentést tenniük.

 

Ez az eredmény jól tükrözi a háztartások és a vendéglátóipari vállalkozások számára egyaránt bevált gyakorlatot, amely az üvegcsomagolások szelektív gyűjtését támogatja, valamint az üzemeltetők erős hálózatát, amely biztosítja, hogy a begyűjtött üveg hatékonyan újrahasznosításra kerüljön és visszakerüljön a 162 európai üvegcsomagolás-gyártó egyik üzemébe.

Bár az előrelépés biztató, további erőfeszítésekre és beruházásokra van szükség ahhoz, hogy a 2030-ra kitűzött 90%-os üveggyűjtési cél elérhető legyen. Ez volt a Close the Glass Loop európai és nemzeti partnereinek legfontosabb üzenete az online sajtótájékoztatón.

„Az értéklánc egészében erős elkötelezettség mutatkozik az üvegcsomagolások költséghatékony szelektív gyűjtési rendszerének folyamatos fejlesztése iránt, mind a háztartások, mind a vendéglátóipari vállalkozások esetében. Az üvegcsomagolások begyűjtése után becsléseink szerint 85%-uk kerül hatékonyan újrahasznosításra zárt körben. Ez adja az üvegcsomagolások egyedülálló szerepét Európa körforgásos gazdaságában” – nyilatkozta Carlo Pirrone, a FEVE – Európai Üvegcsomagolási Szövetség főtitkára.

A mai előrelépés azt mutatja, hogy jó irányba haladunk, de még mindig van kiaknázatlan potenciál az üveggyűjtés és az üveggyártó ipar ellátása terén. Az újrahasznosítási célok elérése a minimum, de minden további tonna gyűjtött üveg értékes erőforrás, amely segít bezárni a kört” – tette hozzá Olivier Deweerdt, a FERVER – Európai Üvegújrahasznosítók Szövetségének főtitkára.

„Európában a szeszes italok több mint 90%-át üvegpalackokban értékesítik. Bíztató számunkra a begyűjtés növekedése és a szeszes italok gyártói továbbra is támogatni fogják minden olyan erőfeszítést, amely javíthatja a begyűjtést és az újrahasznosítást, hogy növeljük az újrahasznosított anyagok arányát csomagolásainkban” – kommentálta Sarah Melina Siebel, a spiritsEUROPE belső piacért és fenntarthatóságért felelős igazgatója.

„Ausztriában régóta elkötelezettek vagyunk az üveg begyűjtése és újrahasznosítása iránt, 1977 óta több mint 8 millió tonna üvegcsomagolást gyűjtöttünk újrahasznosításra. A polgárokkal folytatott hosszú távú kommunikáció és az üveggyűjtés logisztikájának optimalizálása révén az Ausztriában gyártott üvegcsomagolások átlagosan kétharmada újrahasznosított üveg” – mondta Monika Piber, az Austria Glas Recycling közkapcsolati menedzsere.

Országos szinten pozitív jelek érkeznek Portugáliából és Görögországból, amelyek 2022-hez képest 12,6%-kal, illetve 11,1%-kal növelték a begyűjtött mennyiséget, meghaladva a piacra kerülő mennyiségeket. Spanyolország is 7%-os növekedést regisztrált a 2022-es összegyűjtött mennyiséghez képest, az újrahasznosításra szánt üveggyűjtés aránya 69,9%-ról 75,9%-ra ugrott. Végül Olaszország, amely az EU üvegcsomagolások piacának közel 18%-át képviseli, először haladta meg a 90%-os újrahasznosításra szánt üveggyűjtési célt.

A 2023. évi adatok alapján Magyarország sereghajtó volt az üvegcsomagolások visszagyűjtésében, a múlt év során bevezetett visszaváltási rendszer ezen jelentősen javítani fog a jövőben.

Forrás: dontwasteit.hu

Kép: vargazs képe a Pixabay -en