Koronavírus: műanyag-újrahasznosító vállalkozások mehetnek tönkre az olajárak esése miatt
Egy, az Egyesült Királyságban működő műanyag-újrahasznosító vállalkozás elmondása szerint „valós a veszélye” annak, hogy a koronavírus járvány nyomán lezuhant olajáraknak köszönhetően a cég lehúzhatja a rolót. Az alacsony olajárak miatt az újrahasznosított műanyag ára ugyanis nem versenyképes a szűz polimerekével.
A figyelmeztetés egy héttel az után érkezett, hogy az európai műanyag-újrahasznosítók csoportja (Plastics Recyclers Europe, PRE), amely az újrafeldolgozó vállalatokat képviseli, kijelentette, hogy ha a jelenlegi helyzet ellenőrizetlenül folytatódik, az újrahasznosítás nem lesz nyereséges, és ez az egyébként újrahasznosítható hulladék tömeges lerakásához vezet majd Európában.
Steve Spencer, a Bright Green Plastics ügyvezető igazgatója az ENDS-nek nyilatkozva elmondta: „csakúgy, mint az újrahasznosított műanyagvegyületek más gyártóitól, tőlünk is azt várják, hogy csökkentsük az árainkat, ha versenyezni akarunk a piacon az alacsony olajárak miatt jelenleg nyomott árú szűz polimerekkel.”
Az olajár azonban alig befolyásolja az újrahasznosítható háztartási műanyag hulladék árát, jegyezte meg Spencer, hozzátéve: „ez pedig azt jelenti, hogy jelentős veszteséggel tudnánk csak értékesíteni, és a hosszú távra tervező vállalkozásaink jövőjét kockáztatnánk”.
Oroszország és Szaúd-Arábia március eleji vitája oda vezetett, hogy megszűnt az olajkitermelés korlátozása, így a napi kitermelés globális szinten több millió hordóval nőtt. Az ezután megjelenő koronavírus járvány hatására a világ országai betiltották az utazást és leállították a vállalatok működését, ezáltal éppen akkor csökkent az üzemanyag iránti kereslet, amikor a kínálat soha nem látott magaslatokba szökött.
„A valódi veszély most az, hogy nagyon sok egyesült királyságbeli újrafeldolgozó szűnhet meg amiatt, hogy nem tudnak az olajágazattal versenyezni.” – mondta el Spencer.
Ha ez bekövetkezik, annak „drámai hatása” lehet majd, amikor a kormány által javasolt műanyagadót bevezetik – tette hozzá.
„Nemcsak a ténylegesen újrahasznosított műanyagot gyártó vállalatokból lesz még nagyobb hiány, hanem a szűz műanyagok beszállítói, akik az újrahasznosított termékek piacára beléptek, mesterségesen megnövelt árakon értékesítik majd termékeiket” – magyarázta.
Spencer ezért azt javasolja, hogy az adó bevezetését hozzák előbbre, és a kormány „pénzügyi támogatással segítse az ágazatot, hogy az lábra álljon, mielőtt az olajárak ismét megemelkednek, és felkészülhessen a műanyagadó bevezetése utáni újra megnövekedett keresletre.”
A pénzügyminisztérium április végén bejelentette, hogy a műanyagadó – eredetileg 2022-re tervezett – bevezetéséről szóló konzultációt három hónappal meghosszabbítja, hogy biztosítsa, azoknak a szereplőknek is legyen lehetősége véleményt nyilvánítani a lehetséges adóváltozásokról, akiknél a Covid-19 fennakadásokat okozott.
Forrás: ENDS
Képek forrása: Pexels
Fordította: Vígh Krisztina