Hulladékmentes csomagolás: lehetséges-e ez?
Az új csomagalóanyagok ötleteit mintha a Charlie és a csokigyár című filmből lopták volna: ehető poharak és vizes palackok, gyümölcs ízesítésű héjakba csomagolt joghurtok.
Az utóbbi egy Harvard professzor és biomedikus fejlesztése, és WikiPearl néven fut. A "gyöngykapszula" egy tartós, vízlepergető és ehető membrán, ami természetes alapanyagokból készül, és többféle ízesítésben kapható (kókusz, eper, barack). Célja, hogy a benne található joghurtot csomagolással együtt lehessen fogyasztani, és ne keletkezzen plusz csomagolási hulladék.
Ugyanilyen alapon fejlesztette ki a new york-i Loliware az ehető poharat, ami különböző színekben kapható, és agarból készül, ami a zselatin helyettesítője vegetáriánusok számára. "A mi megoldásunk a műanyag problémára az ehető pohár, mert jópofa, finom (jelenleg citrus ízben kapható), de akár komposztálni is lehet."
Tavaly pedig három londoni egyetemista tervezett egy ehető vizes palackot, az Ooho-t. Elsőre macerásnak és praktikátlannak tűnik, de a membrán, ami a vizet tartja, barna algából készül, és biológiailag lebomló.
Az elfogyasztható csomagolások kivitelezésnek sokszor fizikai korlátai vannak, főleg esztétikai. Továbbá higiéniai kérdéseket is felvet, bár a legtöbb esetben az a probléma, hogy elszoktunk a csomagolás nélküli termékektől. Ezen csomagolások jövője pedig attól függ, hogy lehet ezt majd a széles közönségnek eladni.
Forrás: The Guardian