Értékelték az elektromos és elektronikus hulladékok szabályozását

  • 2025. július 14.
  • kovacseszter

A Bizottság közzétette az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól (WEEE) szóló irányelv értékelését.

Az EU jogszabályai a WEEE-kezelésről több mint 20 éve vannak hatályban minimális követelményeket meghatározva a gyűjtés és a megfelelő kezelés tekintetében, hogy csökkentsék a WEEE környezetre és az emberi egészségre gyakorolt hatását. Az értékelés alátámasztja, hogy a WEEE-irányelv eredeti céljai továbbra is rendkívül relevánsak az EU számára.

Általánosságban elmondható, hogy az EU-ban jelentős előrelépés történt valamennyi elektromos és elektronikus berendezés környezetbarát kezelése és megfelelő feldolgozása terén. A elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak gyűjtött mennyisége 2012 és 2021 között jelentősen nőtt.

Az irányelv azonban nem érte el teljes mértékben a kívánt eredményeket. A elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak gyűjtési mennyisége elsősorban az EU-ban értékesített ilyen berendezések mennyiségének növekedéséhez kapcsolódik.

A keletkező WEEE közel fele még mindig nem kerül begyűjtésre és a tagállamok többsége nem éri el az irányelvben meghatározott begyűjtési célkitűzést.

Ezen túlmenően a WEEE-irányelv csak korlátozott hatást gyakorolt az anyagok újrahasznosításának és visszanyerésének javítására. Jelenleg az EU-ban a WEEE-k csak körülbelül 40%-át hasznosítják újra.

Főbb megállapítások

A WEEE-irányelv relevánsnak, koherensnek, arányosnak, a szubszidiaritás elvével összhangban lévőnek és más uniós kezdeményezésekkel konzisztensnek bizonyult. Pozitív hatással volt az összes érintett szereplő teljesítményére.

Az értékelés öt hiányosságot tárt fel az irányelvvel kapcsolatban, amelyek a hatályára, az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak gyűjtésére, a kritikus nyersanyagok visszanyerésére, a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) rendszerek harmonizációjára és az EU-szerte alkalmazandó kezelési követelményekre vonatkoztak:

Az irányelv hatálya: A jelenlegi hatály nem foglalkozik megfelelően a megújuló energiaforrásokból és a digitális technológiákból származó, CRM-ben gazdag új hulladékáramokkal, például a szélturbinákkal, amelyek az elkövetkező évtizedekben elérik életciklusuk végét és ártalmatlanításra kerülnek.

WEEE-hulladékok gyűjtése: 2022-ben csak Bulgária, Lettország és Szlovákia teljesítette a WEEE-hulladékok 65%-os gyűjtési célkitűzését, az előző három évben forgalomba hozott mennyiség alapján. A gyűjtési célkitűzés elérését gazdasági tényezők, illegális kereskedelem, infrastruktúra hiánya és az alacsony társadalmi tudatosság akadályozta. Ezen túlmenően a különböző értelmezések és számítási módszerek tovább bonyolították a gyűjtési erőfeszítéseket.

Kritikus nyersanyagok visszanyerése: Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak alacsony gyűjtési aránya miatt értékes anyagok, különösen kritikus nyersanyagok, például réz, ritkaföldfémek, gallium, germánium vagy volfrám visszanyerésének lehetősége veszik el. Ezenkívül az irányelvben szereplő jelenlegi újrahasznosítási célok nem ösztönözték hatékonyan a másodlagos nyersanyagok visszanyerését.

Az EPR-rendszerek harmonizációjának hiánya: A kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) olyan elv, amely a gyártókat arra kötelezi, hogy már a tervezési fázisban gondoskodjanak a termék élettartamának végi költségeinek kezeléséről és fedezéséről. Az értékelés megállapította, hogy az EPR-rendszerek végrehajtása az EU-ban fragmentált, és hiányosságok vannak az EPR-kötelezettségek érvényesítésében, különösen az online értékesítők esetében.

Inkonzisztens kezelési követelmények: Bár előrelépés történt a WEEE környezetbarát kezelése és megfelelő feldolgozása terén, az EU-ban csak az újrahasznosító létesítmények körülbelül 23 %-a alkalmaz magas színvonalú feldolgozási szabványokat. Az újrahasznosítás minőségének javítása hozzájárulhatna az értékes másodlagos nyersanyagok nagyobb mennyiségének visszanyeréséhez.

Összességében az értékelés kiemeli az EU-ban növekvő elektronikus hulladékáramok gyűjtésének és kezelésének nagy jelentőségét.

Ugyanakkor új megközelítésre van szükség az EU-ban a másodlagos anyagok piacának fejlesztését támogató, a WEEE-gyűjtés és -kezelés javítását ösztönző intézkedésekhez.

A lehetséges intézkedések között szerepelhet a jövőbeli WEEE-jogszabályok hatályának újradefiniálása, beleértve a zöld és digitális berendezéseket, valamint a kötelező WEEE-kezelési szabványok bevezetését az EU-szerte átfogóbb és hatékonyabb hulladékgazdálkodás biztosítása érdekében.

Forrás: dontwasteit.hu

Kép: Thomas képe a Pixabay-en