Az osztrák hulladékipar évente 9 milliárd eurós bevételt termel
![Az osztrák hulladékipar évente 9 milliárd eurós bevételt termel](https://humusz.hu/sites/default/files/lead-kepek/ausztria.jpg)
Az osztrák hulladék- és erőforrás-gazdálkodási ágazat évente mintegy 74 millió tonna hulladékot gyűjt, válogat és hasznosít 3500 létesítményben. A hulladékipar átlagon felüli ütemben növekszik, a bevételek 10 éves összehasonlításban 80 százalékkal nőttek. Az osztrák hulladékgazdálkodási iparág 2024-ben közel 20 milliárd euró gazdasági teljesítményt ért el.
Az összes hulladék mintegy 34 százalékát újrahasznosítják, sőt az osztrák ágazat a második legmagasabb újrahasznosítási arányt produkálja Európában a települési és háztartási hulladékok esetében, 62 százalékot. Csak az újrahasznosítás révén 2022-ben közel 20 millió tonna másodlagos nyersanyag került vissza a termelési ciklusba. A szakértők egyetértenek abban, hogy Ausztriának szüksége van egy „schengeni hulladékövezetre” és egy működő másodlagos nyersanyagpiacra ahhoz, hogy továbbra is úttörő szerepet töltsön be az európai hulladékgazdálkodásban. Az IWI (Wiener Industriewissenschaftlichen Instituts) tanulmánya az osztrák statisztikai hivatal adatain alapuló átfogó input-output elemzés, amely nemcsak a közvetlen, hanem az upstream szolgáltatásokon keresztül közvetett impulzusok megjelenítését is lehetővé teszi esettanulmányokkal és vállalati adatokkal kombinálva.
Kapacitások 210 millió tonna hulladékra
Ausztriában mintegy 3000 vállalat több mint 210 millió tonna üzemkapacitással biztosítja a működő hulladékgazdálkodási rendszert. A legtöbb vállalat Alsó-Ausztria, Felső-Ausztria és Stájerország tartományokban található és az ágazat gazdasági erejének 87%-a a hulladékkezelésben rejlik.
Dr. Alexandra Loidl, a Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatók Szövetségének (VÖA) alelnöke: „Ausztria sikeres modellje az önkormányzati és a magánvállalatok közötti évtizedes kiváló együttműködésen alapul. Több mint 30 000 zöld munkahelyen dolgozó alkalmazott gondoskodik arról, hogy a háztartási, kereskedelmi és ipari hulladékot megfelelően gyűjtsék és a lehető legjobban újrahasznosítsák.”
Hozzájárulás az éghajlatvédelemhez: kevesebb kibocsátás, több nyersanyag, energiatermelés
A körforgásos gazdaság központi elemeként az iparnak kulcsfontosságú felelőssége van abban, hogy a nyersanyagokat a lehető leghosszabb ideig a körforgásban tartsa és hogy elérje a Green Deal újrahasznosítási célkitűzéseit. Az Ausztriában keletkező települési hulladék 62 százalékát újrahasznosítják, különösen magas az újrahasznosítási arány a fém-, a papír- és az üveghulladék esetében. Ezeknek a másodlagos anyagoknak a felhasználása jelentősen csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, így az iparág CO2-kibocsátása 1990 óta 4,6 millió tonnáról 2,3 millió tonna CO2-egyenértékre csökkent. Ezzel a hulladék- és erőforrás-gazdálkodási iparág az üvegházhatású gázok kibocsátásának legnagyobb mértékű csökkenését felmutató ágazat. Végül a termikus hasznosításnak köszönhetően a hulladékgazdálkodási ágazat energiát állít elő a nem újrahasznosítható hulladékokból, például a maradék hulladékból, csökkentve ezzel Ausztria energiafüggőségét.
„Alacsonyabb CO2-kibocsátás, energiatermelés hulladékból és újrahasznosított anyagok előállítása az osztrák gazdaság számára, iparágunk a körforgásos gazdaság egyik legfontosabb szereplője és így óriási mértékben hozzájárul az éghajlatvédelemhez” – erősíti meg Martin Niederhuber, az Osztrák Víz- és Hulladékgazdálkodási Szövetség elnöke.
Az ipar tisztességes versenyt követel a másodlagos nyersanyagokért
Az IWI tanulmánya a hulladékgazdálkodási ágazat gazdasági hálózatépítését is elemezte. A magas szintű hozzáadott érték a technológiai beszállítóknak köszönhető, akik a szükséges informatikai hátteret, a gyűjtőjárműveket, valamint az újrahasznosításhoz szükséges gépeket és megoldásokat biztosítják. Ausztria a hulladékgazdálkodással kapcsolatos szabadalmi bejelentések tekintetében az első 5 uniós ország között van. 2017 óta 110 FFG-projekt indult, amelyek fele az újrahasznosítással foglalkozik. Csak 2024-ben a hulladékgazdálkodási ágazat több mint 600 millió eurót fektetett be, elsősorban új üzemekbe. Annak érdekében, hogy Ausztria továbbra is az európai hulladékgazdálkodás egyik úttörője maradjon, az ágazat azt kéri, hogy a hulladékok az áruk szabad mozgása alá tartozzanak.
Andreas Opelt, az Osztrák Hulladékgazdálkodási Vállalkozások Szövetségének alelnöke kifejtette: „A hatékony technológiákba történő beruházásoknak köszönhetően az újrahasznosítási folyamatokból a legjobb minőségű újrahasznosítható anyagokat nyerhetjük. A hulladék értékes erőforrás, és az áruk szabad mozgásának kell alávetni. A hulladékok és az újrahasznosítható anyagok számára egy „schengeni térségre” van szükség, hogy az elsődleges nyersanyagokkal szembeni tisztességes versenyt biztosítsuk.” Az iparág évek óta jobb keretfeltételeket és minimális felhasználási kvótákat követel az újrahasznosított anyagok számára, hogy kompenzálják az elsődleges nyersanyagokkal szembeni versenyhátrányt. Jelenleg a magas adminisztratív költségek, a különböző bizonyítási kötelezettségek és a bonyolult szállítási követelmények miatt a másodlagos nyersanyagok drágábbak, mint az elsődleges nyersanyagok.
A hulladékipar 75 000 munkahelyet biztosít
2024-ben a hulladékipar 19,45 milliárd euró gazdasági teljesítményt termelt. Az IWI tanulmánya a hazai GDP-hez való hozzájárulást 6,64 milliárd euróra teszi. A hulladékgazdálkodási ágazat így közvetve több mint 75 000 munkahelyet biztosít. A megrendelő iparágak közé tartozik az ingatlan- és lakásszektor (az áruk értékének 50%-a), valamint az újrahasznosításra orientált termelési ágazatok, a fémipar (8%) és a papírgyártás és -feldolgozás (3%). Uniós összehasonlításban az ágazat a népsűrűséghez viszonyítva átlagon felüli gazdasági erővel rendelkezik. Ausztria már jó úton halad az EU újrafeldolgozási céljainak elérése felé, például a települési hulladék (62%, 2025-re 55%-os cél) és a hulladéklerakók aránya (1,8%, 2035-re 10% alatti cél) tekintetében; a műanyag csomagolások újrafeldolgozási aránya (25%, 2025-re 50%-os cél) tekintetében még van mit behozni.
Harald Höpperger, az Osztrák Szövetségi Gazdasági Kamara Hulladék- és Erőforrásgazdálkodási Szövetségének (FVERM) elnöke: „A hulladékgazdálkodás egy olyan iparág példamutató modellje, amely a gazdasági hatékonyságot az ökológiai felelősségvállalással ötvözi. Az újrahasznosított anyagok előállításával fontos erőforrásokat kímélünk meg és egyúttal csökkentjük az importált elsődleges nyersanyagoktól való függőségünket.”
A tanulmány infografikája német nyelven ide kattintva érhető el.
Forrás: dontwasteit.hu