Komposztálás Helsinkiben - Helsinki
Helsinkiben a szerves hulladéknak több mint a felét külön gyűjtik, és központi telepeken komposztálják. A szerves hulladék begyűjtése Nagy-Helsinki teljes területére kiterjed. A lakóknak csak akkor nem kell megrendelniük a szolgáltatást, ha házi komposztálást végeznek.
A fenntartható hulladékgazdálkodás kritikus és sokszor ellentmondásos pontja, hogy a hulladékáramból miként lehet leválasztani a hasznosítható komponenseket. Nagy-Helsinki területén a háztartásokban folyó szelektív gyűjtés ösztönzése meghozta az eredményét: ma a szerves anyagok jelentős részét külön gyűjtik és komposztálják. Ennek köszönhetően a lerakók terhelése csökkent, és a képződött komposzt talajjavításra jól használható. Az 1980-as évek végén az YTV Hulladékgazdálkodási Osztálya azt a lehetőséget is kipróbálta, hogy mi történik, ha a vegyes háztartási szemetet komposztálják. A vizsgálat eredménye az volt, hogy sokkal kevesebb munkával jár, ha a szerves hulladékot komposztálás előtt különválasztják a vegyes hulladéktól, és a folyamat végén terméke talajnak sokkal alkalmasabb, kevesebb benne a nehézfém.

A szerves hulladék szelektív gyűjtésének körzetét fokozatosan növelték. Az első kísérletek után 1993-ban már 100 000 embert vontak be a szerves anyag különgyűjtésébe, 1995-re pedig Espoo, Vantaa, Kauniainen teljes területét és Helsinki északi részét is bekapcsolták a rendszerbe. Ezeken a területeken kb. 30 000 tonna szerves hulladék keletkezett. Ma a szerves hulladékok szelektív gyűjtése Nagy-Helsinki teljes területére kiterjed.
A hulladékgazdálkodási szabályozások kimondják, hogy a szerves anyagot a többi hulladéktól elkülönítve kell gyűjteni minden olyan lakóingatlanban, amely 10 vagy több lakóegységből áll, de minden más olyan házban is, ahol hetente több mint 50 kg szerves hulladékot termelnek. Ha egy háztömb valamennyi lakója számára biztosítja a komposztálás lehetőségét, akkor a szolgáltatótól nem kell megrendelnie a szerves hulladék szelektív gyűjtését és elszállítását. A komposztálás a környezeti nevelés alapvető része, ezért a napközi otthonok és iskolák akkor is részt vesznek a gyűjtésben, ha a képződő szerves hulladék mennyisége alapján ez nem lenne kötelező.
Az YTV azt a célt tűzte ki, hogy 2001-ig a háztartási szerves hulladék 60%-át komposztálják. A vizsgálatok azt mutatják, hogy ahol a gyűjtés megkezdődött, ott a szerves hulladéknak kb. 50%-át sikerül begyűjteni. Arra számítanak, hogy ha majd a gyűjtési rendszer jobban kiépül, és a lakók számára megszokottá válik, akkor a begyűjtött szerves anyag aránya növekedni fog.
Most az a legnagyobb feladat, hogy népszerűsítő kampányokat indítsanak, amelynek segítségével azokon a helyeken, ahol a gyűjtés már zajlik, a begyűjtött szerves anyag aránya növekedhet, és minősége javulhat. A lakosságnak eljuttatott tájékoztatást gondosan meg kell tervezni, és célba kell juttatni. Ennek egyik módja az lehet, hogy a lakosságtól begyűjtött szerves hulladék arányáról és minőségéről közvetlenül a háztartások kapjanak visszajelzést, sőt gazdasági ösztönzők alkalmazása is szóba jöhet.