Integra projekt Hampshire megyében - Egyesült Királyság

Integra projekt Hampshire megyében

Hampshire megye integrált hulladékgazdálkodási stratégiáját az egész országban példamutatónak tartják. A korábbi évek „Harc a hulladék ellen" kampánya után most a részfeladatokra koncentrálnak: újságok, ruhák, üvegek újrahasznosítása és komposztálás.

A brit kormány elindított egy „Példaadó megyék" c. programot, amelynek célja, hogy a legjobb megoldásokra felhívja a figyelmet, és támogassa a helyi önkormányzatok kitűnő kezdeményezéseit. A 2000-ben megjelent hulladékstratégiában a kormány 7 példaadó megyét sorol fel, közöttük Hampshire megyét is.

Az 1980-as évek végén a hulladékártalmatlanítás Hampshire megyében súlyos válságba került. A hulladék mennyisége egyre nőtt. A lerakók gyorsan megteltek, ugyanakkor az is nyilvánvalóvá vált, hogy a 70-es években épített hulladékégetők nem fognak megfelelni az EU új kibocsátási határértékeinek. 1993-ban Hampshire Megye Tanácsa és 13 kerületi tanács széleskörű konzultációs folyamatba kezdett, melynek célja az volt, hogy kiderüljön, a megye lakói szerint hogyan lehet kezelni a hulladékproblémát. A tanácskozássorozat végére létrejött az integrált hulladékgazdálkodási stratégia, vagy rövid nevén az Integra projekt. A kezdeményezéshez Hampshire megyén kívül a szomszédos területekről is csatlakoztak, és részt vett benne egy magánszférába tartozó cég, a Hampshire Waste Services. A kapcsolatépítés már akkor megkezdődött - és azóta is tart - egy szélesebb körrel, amelybe beletartoznak az egyházközségi képviselők, a civil szervezetek és az oktatási intézmények.

Az Integra program a következő hétpontos akciótervvel indult:

  1. Hulladékcsökkentés

  2. Komposztálás

  3. Újrahasznosítás

  4. Anaerob lebomlás segítése

  5. A hasznosítási technológiák használata, beleértve az égetést is

  6. 3-5 hulladékfeldolgozó létesítmény megépítése (kapacitásuk nem nagyobb, mint 200 ezer t/év)

  7. Maradék hulladék a lerakókra

2000-re kialakult az az infrastruktúra, amelynek leglényegesebb elemei:

  • Hulladékszigetes szelektív gyűjtési rendszer és 26 háztartási hulladék újrahasznosító központ, melyek a lakók 78 %-a számára voltak elérhetőek.

  • 3 újrahasznosító létesítmény, amelyek a megye területén eloszlanak. Ezekben az anyagokat válogatják, bálázzák, és az újrafeldolgozó üzemekbe szállítják, ahol új árukat készítenek belőlük.

  • A maradék hulladék elszállítását végző járművek, amelyek a hulladékot először az átrakó állomásokra viszik, onnan kerül tovább a lerakókra.

  • Megkezdődött 3 korszerű energiatermelő hulladékégetőmű tervezése, azóta ezek már üzemelnek.


A munkát az egész megyére kiterjedő „Harc a hulladék ellen" kampány segítette, melynek fő célja a hulladékcsökkentés jelentőségének tudatosítása és az újrahasznosítás arányának növelése volt.

2000-re a hulladék ártalmatlanítás terén előre jelzett események majdnem mind bekövetkeztek. Sok régi hulladéklerakó betelt. A régi hulladékégetőket az EU új szabályozásának bevezetése után, 1998 novemberében be kellett zárni. Ezek helyett építették ki az átrakó állomások hálózatát.

Az Integra projekt eredményei 2000-ben már megmutatkoztak. Az összes hulladék mennyiségét az 1995-ös szinten sikerült tartani. Az újrahasznosítás aránya az egész megye területén elérte a 21%-ot, a háztartási hulladékhasznosító központokba szállított hulladéknak pedig átlagosan 50%-át újrahasznosították. A kerti hulladékok komposztálásának aránya jelentősen növekedett. Ezek jelentős eredmények voltak, de nyilvánvaló volt, hogy az erőfeszítéseket fokozni kell.

A 2004-2005-ös összefoglaló adatok szerint az újrahasznosítás és komposztálás aránya 27%-ra emelkedett. 2004-2005-ben már a Hampshire megyei háztartások 95%-ának volt lehetősége, hogy a gyűjtőszigetekre elvigye szelektíven gyűjtött hulladékát. Újdonságot jelent, hogy egyre több helyen a házaktól szállítják el a szelektíven gyűjtött hulladékot.

A „Harc a hulladék ellen" kampányt a sajtó rendkívüli módon segítette. A televízió- és rádióállomások rendszeresen beszámoltak a kampány eseményeiről. Valamennyi Hampshire megyei újságban megjelentek olyan cikkek, amelyek elemezték a hulladékok ártalmatlanításának nehézségeit, és támogatólag írtak a hulladékcsökkentési törekvésekről.

A „Harc a hulladék ellen" általánosságban közelítette meg a hulladékcsökkentés problémáját, 1999 óta az Integra projekt kampányai rövidebb ideig tartottak és egy-egy részterületre koncentráltak, most ezek közül mutatunk be néhányat:

Ha elolvastad, jöhet az újrahasznosítás!

2001 májusa és augusztusa között a Hampshire megyei polgárokat arra ösztönözték, hogy az újságok mellett a magazinokat, brosúrákat, katalógusokat is szelektíven gyűjtsék. Az állomásokon és buszmegállókban elhelyezett poszterekkel, rádióreklámokkal és újságcikkekkel elsősorban a megye északi felén élőket célozták meg, mert egy 1999-es felmérés azt mutatta, hogy ezen a területen sokan nem tudták, hogy a gyűjtőszigeteken a papírkonténerekben a felsorolt papírféleségeket is elhelyezhetik. A nyomdák szerint ezek a termékek a bennük lévő szűz rostok miatt jól hasznosíthatók.

Ruha újrahasznosítás

Megvizsgálták a Hampshire megyei hulladék átlagos összetételét, és azt találták, hogy a kidobott hulladéknak majdnem 5%-a textil volt. Ennek ártalmatlanítása évente majdnem 1 millió fontba kerül. Ruhagyűjtő helyek az egész megyében találhatók, a kampány célja az, hogy bíztasson ezek használatára, és tudatosítsa, hogy például a tiszta fehérneműket és cipőket is gyűjtik. A kampányt az Üdvhadsereg támogatta. A szervezet részt vett a tájékoztatásban, kiállítási anyagokat és versenydíjakat adott, és további gyűjtőhelyek felállítását is tervezi.

Üveg újrahasznosító kampány

Az Integra projekt hulladékösszetétel vizsgálatából kiderült, hogy a Hampshire megyében kidobott üvegpalackok és befőttes üvegek 50%-a a háztartási vegyes hulladékba, és nem az üveggyűjtő konténerekbe kerül. A változatos eszközöket felvonultató kampány azokra a területekre összpontosított, ahol különösen alacsony százalékban vették igénybe a szelektív üveggyűjtő konténereket.

Házi komposztálás

A kampány fő célja az volt, hogy a megye lakói a kerti hulladékot és a konyhai zöldséghulladékot minél nagyobb arányban otthon komposztálják. Az egész megye területén rendkívüli árengedménnyel ajánlottak komposztládákat. Azt a célt tűzték ki, hogy egy hét alatt újabb 7000 komposztláda kerüljön forgalomba, és így a használatban lévő komposztládák száma Hampshire megyében 93 ezerről 100 ezerre növekedjék.

A leírtakhoz hasonló célzott kampányok az elmúlt években is folytatódtak. Az Integra projekt honlapja a kampányokon kívül is folyamatosan tájékoztatja a lakosságot. A sikert sikernek, a problémát problémának nevezi, például a pillepalackok újrahasznosításának gondjaiba is őszintén beavatta a polgárokat.

A Hampshire megyei Integra projekt egyre komolyabb célokat tűz maga elé. A háztartási hulladékok újrahasznosítási arányát 2010-re 40-50%-ra kívánják növelni.


Egyesült Királyság

http://www.hants.gov.uk