Hulladékcsökkentési tervek Helsinkiben - Helsinki
A négy településből álló Nagy-Helsinki belátta, hogy nem elég az újrahasznosításra összpontosítani, meg kell próbálni megállítani az összes hulladék mennyiségének növekedését. A cél, hogy 2007-ben kevesebb hulladék keletkezzen, mint 2000-ben.
Az ezredfordulón a finnek is azzal a problémával szembesültek, hogy bár a maradék (nem hasznosítható) hulladékok mennyisége csökken, a keletkező teljes mennyiség növekszik.
Emiatt a 2002-2007 közötti időszakra a következő célokat fogalmazták meg:
Fejleszteni kell a közösségek, szervezetek, vállalatok hálózatát annak érdekében, hogy 2007-ben kevesebb hulladék keletkezzen, mint 2000-ben.
Meg kell ismertetni a résztvevőkkel (lakosok, vállalatok) a megelőzéshez kapcsolódó elveket, elképzeléseket és lehetőségeket, valamint tudatosítani kell bennük a felelős fogyasztás fontosságát.
Olyan körülményeket kell teremteni, amelyek lehetővé teszik, hogy a résztvevők könnyen kifejezhessék öko-tudatosságukat, felelősségvállalásukat (egyszerű információszerzés, programok, stb).
A hulladékgazdálkodásért ebben a régióban az YTV (Helsinki Metropolitan Area Council) felelős. A négy településen differenciált szemétdíj rendszer működik. Visszaváltható italcsomagolásban forgalmaznak üdítőt, sört és más alkoholokat, az üvegcsomagolások 83%-át használják újra.
A tervezett intézkedések:
Minden szektor számára egyértelművé kell tenni, hogy mit tehet a fenti célokért.
A környezettudatos vásárlás elősegítésével csökkenteni kell a régióban keletkező hulladékok mennyiségét.
Együtt kell működni a véleményformáló szervezetekkel.
Hosszú távra szóló kommunikációs kampánytervet kell kidolgozni.
Lobbizni kell a megelőzés érdekében nemzeti és EU-s szinten egyaránt.
Lehetőség szerint nyomon kell követni a program hatását (ez igen nehézkes, jelenleg a szakértők ennek módszertanán dolgoznak).
Az YTV évente felülvizsgálja az eredményeket, hogy folyamatosan javítani tudjon a programokon. Tisztában vannak azzal, hogy a szelektív gyűjtés és újrahasznosítás önmagában még nem megelőzés, ezekkel az eszközökkel csak a maradék hulladék mennyiségét lehet csökkenteni. Éppen ezért igen nagy hangsúlyt fektetnek a szemléletformálásra. Üzeneteiket megjelenítik a különböző tévécsatornákon, rádióműsorokban, mozikban, interneten és élnek az elektronikus média egyéb eszközeivel is. A közoktatás minden szintjén meg kívánják jeleníteni a hulladékmegelőzés témakörét, felismerték ugyanis, hogy a jövő döntéshozói, tervezői a mai tanulók köréből kerülnek ki. A megelőzésnek akkor lesz igazán esélye, ha majd ezek a fiatalok a maguk szakterültén ebben a szemléletben fognak gondolkodni, dolgozni. Programjaikba nemcsak a lakosságot, hanem az állami hivatalokat és közintézményeket (pl. szociális és egészségügyi intézményeket) is igyekeznek bevonni.