Hulladékcsökkentési programok az Európai Unióban

Magyarországon jelenleg a hulladékmegelőzés, az újrahasználat, de még az anyaghasznosítás (recycling) sem játszik meghatározó szerepet a hulladékgazdálkodásban. A jellemző hulladékkezelési módok a lerakás és az égetés, amelyeket környezeti (és sok más) szempontból számos megalapozott kritika ér.

Félő, hogy a közeljövőben sem a hulladékcsökkentés eszközei kapnak majd nagyobb hangsúlyt -- hiszen az ezekre szánt uniós pénzek jelentős részét újabb lerakók és égetők építésére tervezik felhasználni. Nyilvánvaló, hogy az üzleti érdekek is elsősorban az új ártalmatlanító létesítmények építésében, s nem a megelőzés, újrahasználat elterjesztésében jelennek meg. A tervezett lerakók és égetők megépítése azonban ismét évtizedekre tönkreteheti a hulladékmegelőzés és a hulladékcsökkentés magyarországi esélyeit.

Sok múlik az önkormányzatokon. Végső soron ugyanis ők döntenek arról (pl. a települési hulladékgazdálkodási tervek készítésekor), hogy helyi, kistérségi szinten hogyan oldják meg a hulladékkezelés problémáját.

Tisztában vagyunk azzal, hogy ártalmatlanító (égető, lerakó) berendezéseket építtetni egyszerűbbnek tűnik, mint átfogó hulladékcsökkentési programokat kidolgozni, mégis azt gondoljuk, hogy a növekvő hulladékhegyek ellen valódi megoldást az utóbbiak jelentenek.

Ezzel a gyűjteménnyel szeretnénk bemutatni, hogy néhány uniós országban már kedvező folyamatok indultak el. Több önkormányzat indít vagy karol fel hulladékcsökkentési programokat -- hol egyszerűbb, alkalmi események szervezésével, hol pedig komplex programok megvalósításával . Reméljük, hogy összeállításunkkal sikerül ötleteket adni a hazai önkormányzatoknak ahhoz, hogy maguk is határozott lépéseket tegyenek a hulladékcsökkentésre és hulladékmegelőzésre épülő hulladékgazdálkodás felé.

A Hulladék Munkaszövetség ebben a nehéz munkában szívesen nyújt segítséget minden érdeklődő önkormányzatnak.