Differenciált szemétdíj a flamand régióban - Belgium

Belgium: Differenciált szemétdíj a Flamandoknál

A legtöbb flamand településen differenciált szemétdíj: külön zsák a hasznosítható hulladéknak és a maradéknak. A lakosság 34%-a komposztál. A régió szerződést köt az önkormányzatokkal a települési hulladék mennyiségének csökkentéséről.

A 90-es évek közepére a szelektív gyűjtés a legtöbb helyen általánossá vált, ezért 1995-ben a flamand kormány úgy döntött, hogy a továbbiakban hangsúlyosabban fog a megelőzésre koncentrálni. A korábban már említett célok mellett megjelentek újabbak is:

  • ökológiailag felelős fogyasztás ösztönzése

  • olyan rendszer kialakítása, amelyben a szemétkezeléshez a háztartások nagyobb arányban járulnak hozzá (eddig a költségek kb. 50%-át az önkormányzatok fedezték).

A flamand települések többségében bevezették a differenciált szemétdíj fizetés rendszerét. Ez azt jelenti, hogy a lakosok különböző térfogatú szemetes zsákokat igényelhetnek a szolgáltatótól - külön a maradéknak és külön a hasznosítható hulladékoknak. A maradék hulladékok esetében a zsákok ára térfogat szerint változó (0,5-3,75 €), a hasznosítható anyagok zsákjáért pedig az előbbieknél alacsonyabb fix összeget (0,25 €) állapítanak meg. Tehát a fogyasztó a szeméttermelése arányában fizet a hulladékkezelésért. A zsákok árán túl néhány helyen plusz alapdíjat is kell fizetni a szolgáltatásért.

Ez a rendszer egyrészt vásárláskor a hasznosítható anyagok választására, másrészt kevesebb szemét termelésére ösztönöz. Természetesen ehhez a termékkínálatban meg kell jeleníteni a hulladékszegényebb és újrahasznosításra alkalmas alternatívákat is. Ez sajnos Belgiumban sem jellemző igazán: az eldobó csomagolások túlsúlya ott is megfigyelhető. Ennek megváltoztatására állami szintű szabályozásra lenne szükség. A keretek lehetőséget adnak azonban a házi komposztálásra és az újrahasználatra is.

Házi komposztálás támogatása

A régióban több helyen is „komposztmester tanfolyamok" indultak. Akik elvégezték, vállalták, hogy továbbadják tudásukat szomszédjaiknak, ismerőseiknek. A kampánynak köszönhetően 2002-ben a flamandok 34%-a komposztált.

Használt tárgyak boltja (reuse center)

A régióban egyre több olyan bolt működik, amely használt tárgyak vételével és eladásával foglalkozik. A boltok 20.000 tonna újrahasználható tárgy, eszköz begyűjtését, cseréjét és árusítását tették lehetővé, és egyúttal 1000 új munkahelyet teremtettek.

Újrahasználat

Rendezvényeken, turisztikai régiókban támogatják pl. a műanyag poharak újrahasználatát, a fürdőhelyeken az ivókulacsok használatát népszerűsítik. Az angliai Milton-Keynes-hez hasonlóan támogatást adnak a cserélhető bélésű pelenkák használatához.

A felsorolt kezdeményezések sajnos nem tudták megállítani a települési hulladékok mennyiségének növekedését, ezért a flamand kormány és a hulladékgazdálkodásért felelős OVAM a 2003-2007 közötti időszakra új ötlettel állt elő. Hulladékgazdálkodási tervükben háromféle forgatókönyvet dolgoztak ki:

  • A „fokozatos" program célja, hogy 2007-re a maradék hulladék 133.000 tonnával csökkenjen.

  • A „fenntartható" program célja, hogy 2007-re a maradék hulladék 441.000 tonnával csökkenjen.

  • A „fenntartható-plusz" program, hogy 2007-re a maradék hulladék 553.000 tonnával csökkenjen.

Ha a 3. forgatókönyv valósulna meg, akkor 2007-re akár az 1995-ös hulladéktermelési szintre is visszatérhetnének. A terv végrehajtásához az eddiginél sokkal több forrást biztosítanak.

A célok elérése érdekében a régió helyi megállapodásokat köt a településekkel. A forgatókönyvek függvényében háromféle program közül lehet választani:


A „minimál" program elemei:

  • az ökológiailag felelős fogyasztás elvét meg kell jeleníteni a szolgáltatásokban

  • a hulladék megelőzés lehetőségeiről tájékoztatni kell a lakosságot

  • hulladékudvarokat kell létesíteni

  • szelektív gyűjtést kell működtetni

  • a maradék hulladékot megfelelő módon kell kezelni


A „mérsékelt" program elemei:

  • a ökológiailag felelős fogyasztást elősegítő szolgáltatásokat kell működtetni és kommunikálni

  • a hulladék megelőzés lehetőségeiről tájékoztatni kell a lakosokat

  • támogatni kell az iskolai megelőző programokat

  • a település saját szolgáltatásait is a megelőzés jegyében kell megszervezni


A „maxi" program elemei:

  • integrált programot kell kidolgozni (ebbe beletartoznak a víz, a természeti környezet, a szállítás és az energia kérdései is)

2003. áprilisában 221 település döntött úgy, hogy a fenti programok valamelyikéről a régióval megállapodást ír alá. 150 település választotta az első változatot, 70 a másodikat, és csupán egy (Hasselt városa) a harmadik verziót. Hogy milyen eredményre jutnak, az majd 2007-ben kiderül.

Belgium

http://www.ovam.be