Hulladékgazdálkodás a flamand régióban - Belgium

Belgium: Hulladékgazdálkodás a Flamand régióban

A 6 milliós flamand régióban korábban a lerakás és az égetés volt a hulladékkezelés jellemző módja. Ma már nem tervezik újabb égetők építését. Az újrahasznosítás aránya 2000-ben 66% volt, és még mindig nő. Az összes háztartási hulladék mennyiségét nem tudják csökkenteni.

Belgium

A flamand régióban az OVAM nevű szervezet felel az 5 éves hulladékgazdálkodási tervek kidolgozásáért és végrehajtásáért. A tervek kidolgozásába bevonnak több más szereplőt is: hulladékgazdálkodásért felelős hatóságokat, intézeteket, magánszervezeteket és civil szervezeteket. Az első terv 1986-ban lépett életbe. Akkoriban az elsődleges feladatnak a szelektív gyűjtés bevezetését tekintették. Azóta kiépült egy jól működő rendszer, amelynek hatására a maradék (tehát nem hasznosítható, csak égetéssel vagy lerakással kezelhető) hulladék mennyisége fokozatosan csökken, az újrahasznosított hulladékok aránya ezzel párhuzamosan nő. Nem történik azonban semmi érdemi intézkedés a keletkező hulladékok mennyiségének csökkentése terén, így nem csoda, hogy az EU többi országához hasonlóan az egy főre jutó háztartási hulladék mennyisége évről évre növekszik.

1995-ben a flamand régió egy lakosa átlagosan még „csak" 492 kg hulladékot termelt, 2002-ben ez az érték azonban már 564 kg.

A régióban alapvetően az újrahasznosításra koncentrálnak, ezt az iparágat kívánják helyzetbe hozni, versenyképességét növelni. Ennek eszköze lehet például, hogy az égetés és a lerakás díját fokozatosan emelik, a rájuk vonatkozó előírásokat szigorítják. Fontos előrelépés, hogy nem tervezik újabb égetők építését, lerakásban pedig az önellátás a cél (a flamand régió szemetét nem kívánják más területekre szállítani és lerakni).

Mivel korábban a lerakás és az égetés volt a fő hulladékkezelési mód, a 6 millió lakosú flamand régióban már jelenleg is közel 10 kommunális égető és 12 lerakó működik. Érthető, hogy ezek után nem szeretnének újabb ártalmatlanító berendezéseket építeni.

A maradék hulladék mennyiségének csökkentésére ütemtervet készítettek. A 2003-2007 időszakra szóló terv során a régió lakosainak maradék hulladék termelését az alábbi ütemben kívánják csökkenteni:

2003-ra 180 kg/fő,

2005-re 165 kg/fő,

2007-re 150 kg/fő.

Ez a cél akkor valósulhat meg, ha az újrahasznosítás aránya növekszik, ezért 2007-re a háztartási hulladék 69%-át szeretnék másodnyersanyagként felhasználni (2000-ben ez 66% volt).

A régió az elvárások teljesítéséről az önkormányzatokkal szerződést köt. Ennek lényege, hogy nem büntetik azt a települést, amelyik nem tartja be a megállapodást, viszont előnyben részesítik azokat, amelyek igen (pl. bizonyos támogatások, pályázatok esetében). A lerakásra és az égetésre kivetetett adókból befolyt összeg egy részét ennek az ösztönző rendszernek a működtetésére költik.

Visszavételi kötelezettséget írtak elő pl. az elemekre, gyógyszerekre, elektronikai berendezésekre. Önkéntes megállapodásokat kötnek vállalatokkal egy-egy konkrét feladat, cél megvalósításáért. Azoknak a vállalatoknak, melyek évente 10 tonnánál több csomagolóanyagot dobnak a piacra, hulladékmegelőzési tervet kell készíteniük.