Kesztyűgyári cserebere
Ahol a szociális munka összefonódik a környezettudatossággal... A Zöld Fiatalok (ZöFi) és a Nap Klub Alapítvány börzéjéről Pápa Ági tudósít.
A Kesztyűgyár, amit a Magdolna program keretében, az ott élők aktív részvételével újítottak fel, és alakítottak át a negyed közösségi házává, Budapest egyik legszegényebb negyedének fő terén, a Mátyás téren található.
A meghívón az állt, hogy „Ha hozol, vihetsz!”, ezért gyorsan magamhoz vettem egy régi humuszos csereberebörze maradékait. Így aztán néhány számomra felesleges tárggyal a táskámban és sok kérdéssel a fejemben léptem be a házba. Nem csalódtam, van mit tanulnunk a börze szervezőitől, a Zöld Fiataloktól (ZöFi) és a Nap Klub Alapítványtól.
Mire megérkeztem a Mátyás téren található Kesztyűgyárba, már folyt az élénk csereberebörze. Láttam magazinokat, kalapokat, ruhákat, poharakat, játékokat. Az asztalok mögött önkéntes segítők ültek, akik a feleslegessé vált tárgyakért cserébe facsipeszt adtak, amely a csereberebörze valutájaként szolgált. Volt, aki hetven tárggyal érkezett. Őt csipesszel nem tudták kifizetni, de papíron vezették, hogy mekkora „tőkéje” van. Gyorsan beváltottam a hozott tárgyaimat, így a plüssállatos kulcstartóm percek alatt pohárrá változott.
Bálint Mónitól, a főszervezőtől megtudtam, hogy a rendezvényükkel elsősorban a helyi lakosokat célozzák meg. A csereberélők többségét a környéken élő családok és gyerekek alkotják, de „külsős” látogatók is szép számmal akadnak, a visszatérő vendégekről nem is beszélve! A külsősök jellemzően hoznak, a helyiek inkább vinnének. Igen, feltételes módban, hiszen sokuk nem tud hozni semmit. De erre is találtak megoldást a szervezők!
A hulladékmegelőzésen túl a cserebere célja a rászorulók megsegítése és a közösségi életbe történő bevonása. Így az utolsó fél óra mindig ingyen piac: ilyenkor az áruk csipesz nélkül, szabadon elvihetők. Az ezek után is megmaradt tárgyakat a kerületi családsegítő központoknak, szociális szervezeteknek adják. A rászorulókat a „valutás” cserebere idején is segítik: a börzézők között egy szociális munkás „ólálkodik”, aki dugicsipeszeket rejt azok zsebébe, akik nem tudtak hozni, de szívesen vinnének.
Az első csereberebörzét 2008. november végén, a „Ne vásárolj semmmit napon” rendezték meg, és a nagy siker miatt kéthavonta megismételték. Ma már akkora igény van a börzére, hogy a szervezők fontolgatják, hogy havonta rendeznek egyet. A börzét a helyi családsegítő központokban, a Józsefvárosi Újságban, levelezőlistákon és honlapokon is népszerűsítik, és a környék lakóházaiban is plakátolnak. A szervezők új kezdeményezésbe is fogtak, például a környéken elő családoknak különféle bútorfelújítási technikákat tanítanak.
Nagyon örülök, hogy ekkora sikere van a csereberebörzének. Jó a hangulat, mindenki nézelődik. Idős nénik beszélgetnek, az anyukák pedig elhozzák gyerkőceiket is, akik szemmel láthatóan nagy kedvvel vadásznak a facsipeszért kapható kincsekre. Egy környékbéli kisfiú saját kabátját akarta facsipeszre cserélni, hogy megvehessen egy áhított plüssállatot. Szerencsére a nővére észrevette a kabátot az egyik kupac tetején, így sikerült megmenteni.
További információ:
[email protected]
http://kesztyugyar.blog.hu
http://kesztyugyar.blog.hu/rovat/csere_bere