Felelős fesztiválozás
Az ÚjraSzedve magazin megújul, ősztől már csak elektronikus formában érhető el! Ha tetszett a cikk, támogasd munkánkat és a magazin megjelenését. Előfizetni a negyedévente megjelenő újságra itt tudsz. |
Jómagam is szeretek fesztiválokra járni, így mindig is bosszantott, hogy a felhőtlen szórakozás egyenlő a temérdek szeméttel. Eldobott műanyagpoharak tengerében taposunk már az első nap után, a büfésoron a kukákból dőlnek ki az egyszer használatos étkészletek, ételmaradékok. Szerencsére azonban vannak olyan fesztiválok is, ahol nem csak engem, de a szervezőket is zavarja a szemétmennyiség, és mernek tenni a hulladékcsökkentésért.
Ilyen például az Everness fesztivál, amely június 20-25. között kerül megrendezésre Alsóörsön, immár ötödik alkalommal. A szervezők „a te hulladékod, a te karmád” gondolatmenetből kiindulva szeretnének hozzájárulni a hulladékcsökkentéshez. Az előkészítő anyagokat, plakátokat újrahasznosított papírra nyomtatják, illetve a dekorációnál is igyekeznek az újrahasználatra törekedni. Az étkeztetés is a Felelős Gasztrohős útmutatásai alapján fog zölden üzemelni, kizárólag biológiailag lebomló étkészletek lesznek a Doremi jóvoltából, amelyeket a fesztivál végén helyben fognak komposztálni. Ha már komposztálás: a fesztiválon alomszékek is lesznek. A szelektív gyűjtés már hagyománynak számít, „zöld önkéntesek” fognak gondoskodni a hulladék megfelelő kiválogatásáról. Erre a Humusz csapata készíti fel őket. A fesztiválozók utazásából származó szén-dioxid kibocsátást pedig őszi faültetéssel fogják kompenzálni.
A Gyüttment Fesztivál idén Oszkóra költözik augusztus 24-27. között, és a szervezők nem kevesebbet tűztek ki célul, mint hogy Magyarország első Felelősségteljes és Zéró Hulladék szemlélettel megrendezett fesztiválja legyen. Hogy mi mindennel kívánják ezt elérni? A fesztivál területén nem lesz kuka, még szelektív se, ezzel ösztönözve a fesztiválozókat arra, hogy ne termeljenek semmilyen típusú hulladékot, maximum olyat, amit helyben lehet komposztálni. A szervezők is segítenek megfelelő programokkal és tájékoztatással, hogy ez megvalósítható legyen. Ami az étkezést illeti: mindenki a saját edényét, poharát használhatja, amit környezetbarát módon el is mosogathat helyben. Mindezt pedig nem más teszi lehetővé, mint a közösség nyitottsága és ereje.
Reméljük, hogy a tervek mind meg is valósulnak, és valóban elindul az a trend a fesztiválok körében, hogy a legkevesebb szemétért menjen a versengés. Azonban úgy látszik, erre egyelőre csak a kisebb fesztiválok nyitottak. Herencsár Milán, a Zöldövezet szakembere nem egy rendezvény zöldítését bonyolította már le, és úgy látja, több kell ahhoz, hogy a nagy fesztiválok is elinduljanak ezen az úton. „Mindenképpen szükséges felülről jövő szankcionálás a rendezvények környezetterhelésének csökkentése érdekében. Erre külföldi országokból nem egy példa létezik” – mondta.
A hulladékcsökkentés nemcsak a szervezőkön múlik, hanem rajtunk, fesztiválozókon is. Bármelyik fesztiválra igaz, hogy kivehetjük a magunk részét a környezetvédelemből. Saját kulacsot, étkészletet érdemes magunkkal vinni (csak a kés problémás, mert nem szokták beengedni), esetleg textilszalvétát is. Ha nincs repohár, akkor is meg lehet kérni a pultosokat, hogy ugyanabba vagy saját, mértékegységgel ellátott pohárba csapolják az italt. Gondoljuk végig, mi kell valójában a jó hangulathoz, és kerüljük az „egynyári sláger” kütyüket, kiegészítőket, illetve a reklámtermékeket. Azok úgyis csak elromlanak vagy eltűnnek az első nap után.