A civil szakértők szerint alkalmatlan a taplocai helyszín

Mindenki egyetért abban, hogy ezen a helyzeten minél hamarább kell változtassunk, és néhány éven belül az EU segítségével tisztába kell tegyük magunkat. Ez az jelenti, hogy a megye területén található öt nagyobb és több mint száz kisebb szemétlerakót fel kell számolni, az ott lelhetõ sok százezer köbméter háztartási, ipari és veszélyes hulladékot, valamint a már fertõzõtt talajt el kell távolítani a megfelelõ helyekre. Még abban is egyetértés van, hogy egy MEGFELELÕ HELYEN létesített és az EU-s normáknak megfelelõ hulladéktárolóban van a helye múltbeli szemetünknek. Nem könnyû és nem egyszerû feladat. Bíró József független önkormányzati képviselõ,az Eurokultúra Egyesület elnöke, Csíkszereda

Ezzel szemben azt látjuk, hogy az EU négy évvel ezelőtti ISPA programján nyert pályázat alig haladt pár lépést a kivitelezés utján. Mi is történt? A megye vezetőinek 3-4 év alatt nem sikerült kiválasztaniuk a megfelelő helyszínt. Állítólag több község vezetőjével beszéltek és 2007 tavaszán egy, a Csíkszenttamás község határában levő helyszín tűnt megfelelőnek, de a helyi érdekek ellenálltak. Ez a helyszín esett. A hulladéklerakó szükségességére és a határidő szorítására hivatkozva az RMDSZ területi elnöke, Csíkszereda polgármestere, végső megoldásként javasolta helyszínként a város északkeleti részén levő régi szemétlerakó területét.
Mit tettek a civil szervezetek az elmúlt hónapokban a helyzet tisztázására?
- Önkéntesünk felkérésére, június első napjaiban, elindítottuk Párbeszéd Programunk gépezetét és szerveztünk egy tanácskozást, ahol a jelenlevő környezetvédő szakemberek és más önkénteseink megvitatták a helyzetet, és egyértelműen ellenezték a hulladéklerakó idetelepítését.
- Kilenc másik civilszervezettel közösen, beadványal fordultunk a Megyei és a Városi Önkormányzathoz valamint a Megyei Környezetvédelmi Ügynökséghez, hogy a törvényes előírásoknak megfelelően szervezzenek közvitát a hulladéklerakó létesítésével kapcsolatban.
- Írásban igényeltük a Megyei Önkormányzattól a regionális hulladéklerakóval kapcsolatos mindennemű információ elérhetőségét, amelynek azzonnal eleget is tettek.
- Felkérésünkre a Pro Geologia Egyesület szakmai megbeszélést tartott, és a regionális hulladéklerakó helyszín megválasztásával kapcsolatos határozott ellenvéleményüket írásban is kinyilvánitották.
- Ez idő alatt folyamatosan tájékoztattuk a történésekről az érintett intézményeket – a Nagyszebeni Regionális Környezetvédelmi Ügynökséget is – és a sajtót.
- Egyesületünk meghívására műépítészek és képzőművészek beszélgettek el a témáról, és határozottan tájrombolónak ítélték, hogy a csíksomlyói kegytemplom szomszédságába kerüljön az új lerakó.
Több súlyos kifogásunk van:
- A tengerszínt felett 630-700 m fekvő Csíki medence éghajlata hűvös, nedves. A ködös napok száma nagyon magas, és sokszor hetekig tart a szélcsend. A millió köbméter szemét termelte gáz és bűz egészséget rombolna, és a turizmus fejlődését is akadályozza, ezáltal a gazdasági fellendülést is veszélyezteti.
- A folyamatosan szemetet szállító autók (naponta 20-40) nagyon megnövelnék az utak terheltségét.
- A lakosok és a civil szervezetek nem tartják elfogadhatónak, hogy tíz év múlva a csíksomlyói pünkösdi búcsúra érkezők a hegyről letekintve egy hétemelet magas, százezer négyzetméteres szemétgúlát lássanak.
- A legfontosabb azonban, hogy a kiválasztott helyszín hidrogeológiai szempontból rossz választás. A tavaly elkészült Hargita Megyei Hulladékgazdálkodási Terv a megye egyik legfontosabb társadalmi és gazdasági értékének tartja a megye területén található víztartalékokat. A Pro Geologia Egyesület szakértői szerint egyértelmű, hogy a csíktaplocai regionális hulladéktározó ezeket az értékekket veszélyeztetné.