Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 11 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nyitottak vagyunk a környezetvédelemre, mégsem zöld szemlélettel vásárolunk

  • 2014. január 25.
  • névtelen (nem ellenőrzött)

Tetra Pak ® – GfK felmérés: a magyarok 82,2%-a választana környezetbarát csomagolást

A magyar lakosság 67%-a részesítene előnyben vásárláskor környezetbarát csomagolásban kapható élelmiszert, ha ez nem befolyásolja az adott termék árát, további 15,2%-uk (vagyis közel minden 7. ember) pedig akkor is ilyen csomagolást választana, ha ez kicsivel drágábbá is tenné a terméket – derül ki a Tetra Pak ® Hungária Zrt. megbízásából a GfK Piackutató Intézet által végzett felmérésből. Az 1.000 fő megkérdezésével készült, reprezentatív felmérés szerint 17,8% azok aránya, akik számára közömbös, hogy egy élelmiszer környezetbarát csomagolásban kapható-e, de a lakosság 82,2%-a szívesen választ a környezetet kevésbé terhelő csomagolást. Vásárlási szempontjaink között ugyanakkor napjainkban még az utolsó helyen szerepel a csomagolás környezetbarát volta, vagyis, noha nyitottak vagyunk a környezetvédelemre, tudatosan még nem keressük a környezetvédő csomagolásokat. Ezt támasztja alá az is, hogy a felmérés szerint még mindig nem köztudott, hogy az italos kartondobozok szelektíven gyűjthetők, és a lakosság 91,2%-a a tudatos fogyasztói döntést segítő FSC ® védjegyet sem ismeri.

A lakosság többsége érzékeny a környezetre, de nem hajlandó áldozni rá

A GfK Piackutató Intézet 2013 decemberében, a Tetra Pak Hungária Zrt. megbízásából országos, reprezentatív felmérést készített arról, mennyire fontos a magyar lakosságnak, hogy vásárlás során környezetbarát csomagolásban kapható élelmiszert válasszon. A felmérés legfontosabb tanulsága az, hogy a magyarok többsége előnyben részesítené azokat az élelmiszer csomagolóanyagokat, amelyekről tudja, hogy kevésbé terhelik a környezetet, s 15,2% anyagilag is hajlandó áldozni erre vásárlás során, ugyanakkor 17,8% válaszolt úgy, hogy akkor sem döntene környezetvédelmi szempont alapján, ha semmilyen különbség nem jelentkezne a termék árában.

Fontossági rangsorunk tej és gyümölcslé vásárlásakor:

1) íz
2) ár
3) maradjon sokáig friss a csomagolásban
4) márka
5) akciós termék
6) hazai termék
7) zárható legyen a csomagolás
8) a csomagolás fajtája, mérete
9) legyen újrahasznosítható a csomagolás
10) legyen környezetbarát a csomagolás (PET, üveg, italos karton és fém)
11) Arra a kérdésre, hogy melyik, folyékony élelmiszerekhez használt csomagolástípust lehet szelektíven gyűjteni, a válaszadók közel azonos arányban (95,7%, 95,7% és 93,3%) nevezték meg a PET, üveg és fém anyagú csomagolást, s kb. 10%-kal kevesebben (81,6%) vélték úgy, hogy a tej, gyümölcslé és más élelmiszerek csomagolásaként használt italos kartondoboz is szelektíven gyűjthető és újrahasznosítható.

„A lakosság a legtöbb esetben azért nem biztos abban, hogy az italos kartondoboz újrahasznosítható, mert összetett csomagolásról van szó: bár háromnegyed részben papír, emellett tartalmaz műanyag és alumínium réteget is. Ezek az elemek azonban könnyen szétválaszthatók, s külön-külön is újrahasznosíthatók” – mondta Molnár Zita, a Tetra Pak Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója. „Sikerült elérnünk, hogy 4 év alatt közel megduplázódott a Magyarországon szelektíven gyűjtött italos kartondobozok mennyisége, a növekvő tendencia ellenére azonban mégis 100-ból mindössze 21 darab italos kartondobozt gyűjtünk vissza szelektíven” – tette hozzá a szakember.

Hogyan választhatunk tudatosan, ha nem ismerjük a környezetvédő jelzést?

A felelős gyártók különböző jelzésekkel segítik a fogyasztókat a tudatos döntésben, de a felmérésből kiderül, hogy a lakosság nem feltétlenül ismeri ezeket. A magyarok 91,2% nem ismeri az FSC tanúsítás jelét, amely tanúsítja, hogy a Tetra Pak italos kartondoboza felelős erdőgazdálkodásból és egyéb, ellenőrzött forrásból származik.

A felelős erdőgazdaságok védik az erdőket, céljuk, hogy megtartsák azok környezetvédelmi, társadalmi és gazdasági egyensúlyát. Ez azt jelenti, hogy a tanúsított erdőkben folyó fakitermelés minimálisra csökkenti az erdő növényeire, állataira és egyéb élőlényeire gyakorolt hatást, a helyi közösségek részesednek a gazdálkodás hosszú távú előnyeiből, az erdőgazdaságot pedig úgy tervezik és irányítják, hogy nyereséges legyen, de a megtermelt profit ne veszélyeztesse a jövőbeni faállományt, vagyis az erdő regenerációját, fenntarthatóságát.

Miért gyűjtsük szelektíven a tejes és gyümölcsleves dobozt?

Ma Magyarországon összesen 1,9 millió italos kartondobozt vásárolunk naponta, a megvásárolt mennyiségnek azonban mindössze kb. 21%-át, háztartásonként éves szinten kb. 26 darabot gyűjtünk szelektíven. Pedig az italos kartondoboz olyan jó minőségű papírrostot tartalmaz, amely kiváló alapanyag újrapapír termékekhez, így papír zsebkendő, WC papír, orvosi papírlepedő, kartondoboz és számos más, hasznos tárgy készül az újrahasznosításával.

Hová dobjuk a kiürült italos kartondobozokat?

Az italos kartondobozokat Budapesten a papír, míg a fővároson kívül jellemzően a műanyag gyűjtőedényben kell szelektíven elhelyezni. Mivel a gyűjtés helye városonként eltérő lehet, keressük a hulladéktárolón az italos kartondobozok rajzát vagy ellenőrizzük városunkat a www.italoskarton.hu oldalon.

Forrás: Tetra Pack Hungária Zrt. 

*Bár a cikk az emberek környezettudatosságáról, vásárlási preferenciáiról szól (amin persze jócskán van mit javítani), azért érdemes tenni 1-2 kiegészítést azzal kapcsolatban, hogy mi is számít igazán környezetbarát csomagolásnak.

Az újrahasznosítható csomagolások (köztük az többrétegű italos kartondoboz, vagy tetrapak) azért közel sem tekinthetőek a környezettudatosság netovábbjának. Ennek egyik oka, hogy akármilyen újrahasznosításról beszélünk (bár a hulladéklerakásnál és -égetésnél jobb megoldásnak számít), annak mégiscsak van anyag- és energiaigénye. Ugyanis többnyire arról van szó, hogy egy csomagolást egyetlen egyszer használunk, majd összegyűjtjük, szállítjuk, gépekkel feldolgozzuk, és újra felhasználjuk őket. A másik ok pedig, hogy az újrahasznosítás sosem tökéletes. A tetrapak esetében például a műanyag és alumínium rész sokszor hulladékégetőben végzi, ami egyáltalán nem számít környezetbarát megoldásnak.

Nem szabad tehát megfeledkeznünk a néhány évtizeddel ezelőtt még természetesnek számító, többször használatos csomagolásokról, amelyek környezetterhelése jelentősen kisebb, mint eldobható társaiké (akármi is történjen velük). Bár a gyakorlatban nem mindig egyszerű többször használható csomagolásokat választani, azért van néhány jó példa arra, hogy ez sokszor mégis lehetséges. A tejet például egyre több piacon kimérik általunk vitt üvegbe, sőt, itt-ott (például biopiacon) gyümölcsleveket is lehet venni üvegben, amelynek csomagolását az eladó (aki sokszor egyben a termelő is) szívesen újra használja. A betétdíjas üvegek (főleg szörpös és sörös üvegek) pedig szerencsére még mindig megtalálhatóak az áruházak polcain.


*A szerkesztő (Pauló Gergő) jegyzetei