Őszi ereszcsatorna-karbantartás
Az őszi, intenzív levélhullás során az ereszcsatornák gyorsan megtelnek, tisztításukkal nem érdemes tavaszig várni. Ilyenkor célszerű elvégezni a hibás részek javítását is.
Az elhanyagolt ereszcsatornákban felgyűlt levél az idők során elbomlik, humusszá válik, és a pangó víz, valamint a kioldódó anyagok tönkreteszik a csatorna anyagát. Nem is beszélve arról, ha a levél már a föld alatti csatornarészben torlódik össze, lehetetlenné téve a lefolyást, ilyenkor a házunk fala bánja a túlcsorduló vizet. A levéláradatot frissen érdemes eltávolítani. A tisztításhoz lehetőleg ketten fogjunk hozzá. Ha egyedül vagyunk, kössük ki a magasra kihúzott létrát.
A levelek eltávolításához legjobb egy,
két literes műanyagpalackból kivágott,
a csatorna formájához illeszkedő lapát.
Ha már az ejtőcsőben találunk dugulást,
egy meghajlított drótdarabbal vagy
csatornatisztító spirállal lazíthatjuk
fel. A munka végeztével a kerti locsolócsővel
alaposan mossuk át az egész
ereszcsatornát, és nézzük meg, hogy
rendesen lefolyik-e a víz. Ilyenkor azt is
vizsgáljuk, hogy megfelelő-e a csatorna
lejtése. Ha azt tapasztaljuk, hogy valahol
megáll, a csatornaszakasz megsüllyedt,
ezt az eresztartó vas hajlításával tudjuk
korrigálni.
Amennyiben az ereszt tartó homlokfa korhadt el, lehetőleg rövid időn belül cseréljük ki azt a szakaszt! Ha az ereszcsatorna illesztésénél csepegést észlelünk, tisztítsuk le és szárítsuk meg a környékét. Csavaros rögzítésnél szereljük szét, és bitumenes vagy kültéri szilikonos tömítőanyaggal nyomjuk ki az átlapolást. Ha szegecselt az illesztés, akkor is próbálkozhatunk szilikonnal, de az üvegszövet is megoldást jelenthet.
Zöld tipp: Az esővíz gyűjtése nem csupán a pénztárcánk miatt éri meg, de környezeti szempontból is igen fontos tanács, mert így elkerülhető az értékes ivóvíz elpazarlása locsolás céljából.
Műanyag ereszcsatorna esetén ellenőrizzük a bilincseket. Ha laza, a tömítés lehet a ludas, amelynek szivacsszerűnek és puha tapintásúnak kell lennie. Szedjük le az érintett bilincset, távolítsuk el a neoprén tömítést, ha tömör és kemény, majd cseréljük ki újra. Amennyiben rozsdafoltra bukkanunk az ereszcsatornán, távolítsuk el a rozsdaréteget, és javítsuk ki epoxi alapú javítópasztával. Kenjük el alaposan, mielőtt megkötne. Ha a korrodált rész túlságosan nagy kiterjedésű, érdemes inkább az egész ereszcsatornát kicserélni, mint foltozgatni. Nem árt hosszú távon gondolkodni, és olyan ereszcsatorna- rendszert választani, amely nem deformálódik, nem vetemedik, nem repedezik, és hosszú évekig megbízhatóan állja az időjárás kihívásait. A korszerű rendszereket már nem kell szerelés közben csavarozni, a pattintós megoldásnak köszönhetôen a rozsdásodás veszélye is minimális.
További veszélyforrást jelenthet, ha a lefolyócső végéről hiányzik a kiköpő, hiszen a közvetlenül a ház talapzatának verődő esővíztől átnedvesedik a lábazat, ami idővel akár az épület megsüllyedését is okozhatja. Az esővizet célszerű külön erre rendszeresített hordóban tartani.
Zöld tipp: Az összegyűjtött leveleket a komposztálóba tedd!
Bérces Balázs / Ezermester