Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 10 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már az újpalotai panelekben élők is komposztálhatnak

Év: 
2013
Szám: 
Tél
Szerző: 
Rátz Judit

komposztálás piktogramA szerves hulladékok, vagyis a zöldjavak komposztálása nyugaton már rég nem csak a kerttulajdonosok kiváltsága, itthon azonban még úttörőnek számítanak a közösségi komposztálók.

Az országot járva egyre több lakóház és közintézmény kertjében fedezhetünk fel komposztkereteket, amelyekben a konyhai és kerti zöldhulladékok a talajlakó élőlények közreműködésével kincset érő humusszá alakulnak.

De mit tegyen az, akinek sem otthon, sem munkahelyén nem nyílik módja komposztálni? Sokan választják a közszolgáltatók által felkínált lehetőséget, és a komposztálnivalót külön erre a célra rendszeresített zsákokban gyűjtve helyezik el a kukájuk mellé. Sajnos azonban számos településen, így Budapesten is az így begyűjtött anyag darálás és pihentetés (rejtélyesebb nevén  mechanikai-biológiai stabilizálás) után végső soron a hulladéklerakóra kerül.

Érdemes tehát kicsit kérdezősködni, vajon mi lesz a sorsa településünkön a központilag begyűjtött zöld hulladéknak, de még jobb megoldás, ha mi magunk, esetleg szomszédainkkal összefogva kezdünk neki a komposztálásnak, hiszen így még a szállításból adódó környezetterhelést is megspórolhatjuk, cserébe pedig a kész komposztot is mi fogjuk felhasználni.

Budapesten néhány bérház udvarán már elkezdődött ez a fajta komposztálás, a Humusz Ház kertjében is évek óta működik a  környékbelieket kiszolgáló komposztpont, nemrég pedig a Humusz tagszervezete, a SZIKE Egyesület adott át egy komposztkarámot az újpalotai lakótelepen élők számára. A SZIKE munkatársait a  helyi önkormányzat kérte fel, hogy előadásokkal, kiadványokkal és nem utolsósorban a komposztkarám helyének kiválasztásával és annak megépítésével járuljanak hozzá a komposztálás népszerűsítéséhez.

komposztáló keretek

komposztkeretek használata

Jelenleg hét  komposztláda található a karámban, amely egy parkoló melletti, eddig kihasználatlan zöld felületen került megépítésre. Az esetleges rongálásokat, szemetelést megelőzendő a karám ajtaját lakat védi, amelyhez természetesen mind a húsz, eddig csatlakozott család kulcsot kapott.  Akinek pedig kérdése merülne fel a komposztálással kapcsolatban, az a közelben lakó, a SZIKE Egyesülettel is kapcsolatot tartó helyi komposztmestert keresheti fel, aki nem mellesleg a zöldjavak aprítását, forgatását, a komposztálódás folyamatának ellenőrzését is vállalta. Most, télen a komposzt is pihen, de tavasszal már a saját komposztjukba ültethetik majd a muskátlit a Zsókavár utca környékén lakók.
Reméljük, kezdeményezésüket sok hasonló követi országszerte!

Rátz Judit