A „re:pohár" alkalmazásának köszönhetően várhatóan 3.000 kg-mal kevesebb szemét keletkezik majd a fesztivál 5 napja alatt, miközben a környezettudatos szemlélettel 'első kézből' ismerkedhetnek meg a fiatalok. Jelenleg Magyarország 10 legnagyobb fesztiválján évente több mint 10.000 m3 (azaz 1.000.000 kg) hulladék keletkezik, a betétdíjas pohár alkalmazásával körülbelül 15%-kal lehetne csökkenteni az összes keletkező hulladék mennyiségét.
A betétdíjas, visszaváltható söröspohár rendszer mind a megelőzést, mind pedig az újrahasznosítást nagy mértékben elősegíti. Egy „re:pohar"-at nagyságrendileg 100-szor lehet újrahasználni, ezért ennek használatával töredéknyi hulladék keletkezik, a pohár elhasználódva pedig másodnyersanyagként kezelhető, mint a szelektív hulladékgyűjtés által visszanyert egyszer használatos poharak. Sőt, a szelektív hulladékgyűjtéssel ellentétben itt nincs szükség a külön gyűjtött hulladék utóválogatására sem. A fesztiválozók nagy része ugyanakkor annyira megszereti a rendezvény ideje alatt használt poharat, ,mutatják nemzetközi példák, hogy többségük haza is viszi magával.
Természetesen a betétdíjas rendszernek is vannak többletterhelései (mosás, gyártási többletterhelés), ugyanakkor abból kifolyólag, hogy egy ilyen poharat többször is újra lehet használni, minden egyes pohárral 100 db egyszer használatos pohár legyártási és szállítási terheléseit váltják ki, ami nagyságrendekkel nagyobb terhelést jelent a környezetre, mint például a poharak környezetbarát mosószerekkel történő mosása. A Dán Környezetvédelmi Hivatal összehasonlító értékelése kimutatta, hogy még a legrosszabb esetben is, azaz távoli mosó, nagy szállítási távolság; energiaigényes gyártási folyamat, stb. esetén is mindössze 5-10 újrahasználat szükséges a visszaváltható pohár környezetbarát „győzelméhez". A SZIN esetében ráadásul a mosó közvetlenül a visszagyűjtés helyén fog üzemelni, így nem kell számolni az itt felmerülő szállítási terheléssel.
Külön üdvözlendő, hogy a visszaváltható poharat a Borsodi Sörgyár Zrt. vezeti be azzal a céllal, tudatosítsa az egyes emberek egyéni felelősségét a környezetvédelem területén, és azt, hogy mindennapi döntéseiknek és cselekedeteiknek valós befolyásuk van. Reméljük, hogy a példa hamar elterjed, s a következő fesztiválszezonban már általánossá válik.
A SZIN egyébként is környezettudatos fesztiválként kívánja újrapozícionálni magát, ennek részeként idén Ökofalu is lesz a helyszínek között. Emellett biológiailag lebomló műanyagból készülő étkezési eszközöket vezetnek be, építenek a TELEKOCSI rendszerre, a MÁV révén kedvezményes lehetőséget nyújtanak a vonattal utazóknak, a bringával érkezőknek ingyenes kerékpártárolót üzemeltetnek, illetve akik a városba szeretnének kiruccanni, azok riksa-taxival tehetik azt. A fesztivál ideje alatt a helyszínen szelektív hulladékgyűjtő rendszer segítségével gyűjtik a szemetet, s táblákkal népszerűsítik a látogatók között a takarékosságot és az ökotudatos kempingezést, fesztiválozást. Számos ökotudatos civil szervezetek is jelen lesz, valamint akcióba lép a „zöld rendőrség", lesz fair trade kávézó és a fesztiválon magyar biotermelőktől származó gyümölcsöket is árusítanak majd.
Forrás: Tudatos Vásárló