Egyre több mikroműanyagot fedeznek fel az emberek agyában

  • 2025. február 08.
  • PKata

Egy friss tanulmány szerint az elmúlt 30 év során egyre több mikro- és nanoműanyagot találtak emberi agyszövetekben, de a máj- és vesemintákban is emelkedik a kimutatott szennyeződés mértéke. A kutatók 1997 és 2024 között elhunyt emberek post mortem szöveteit elemezték, és azt figyelték meg, hogy minél újabb a szövetminta, annál magasabb koncentrációban tartalmaz parányi műanyagrészecskéket.

Az Új-Mexikói Egyetem által vezetett kutatás rávilágít a műanyagszennyezés egyre növekvő mértékére az emberi szervezetben, ahogy az elmúlt évek kutatásai is sorra mutatták ki a szennyezők jelenlétét a méhlepénytől a spermán át az agyig. Bár a pontos egészségügyi hatásaival kapcsolatban továbbra is nagy a bizonytalanság, a jelek nem túl biztatók – egy januári tanulmány szerint például egerek agyában vérrögszerű elzáródásokat okozhatnak a mikroműanyagok.

A kutatók kiemelték, hogy a mikroműanyagok szintje körülbelül hatszor magasabb volt a demenciában szenvedők agyában, bár egyelőre óvakodnak az okozati összefüggés feltételezésétől, mivel a demencia okozta agykárosodás természetes módon is koncentrálhatja a részecséket. A tanulmány szerint a – például szatyrokban és élelmiszer-csomagolásokban használt – polietilén fordult elő a leggyakrabban, az agyszövetminták 75 százalékában jelen volt.

A Nature Medicine folyóiratban közölt tanulmány szerint sürgősen fel kell mérni a mikroműanyag-szennyezés valódi mértékét, azonosítani kell az emberi szervezetbe való bekerülésének mechanizmusait, és meg kell állapítani a lehetséges egészségügyi kockázatokat. Mint figyelmeztetnek, a szöveteinkbe kerülő műanyag mennyiségének növekedése párhuzamos a globális műanyagtermelés növekedésével, ezért az emberiség legalapvetőbb feladata saját egészsége érdekében nem más, mint a környezeti műanyagszennyezés csökkentése.
 
Forrás: qubit.hu