National Geographic családi nap

Időpont: 
szombat, 2011, szeptember 10 - 11:10 - 15:30
Helyszín: 
Bp., Millenáris
Mekkora lábon élünk? Életmódunkkal mennyire terheljük a környezetet? A National Geographic szeptember 10-én Budapesten a Millenárison ingyenes "családi szűrőnapot" tart, ahol bárki lemérheti saját ökolábnyomát.

Időpont: 2011. szeptember 10. 

Helyszín: Budapest, Millenáris

Szeptember 10-én a National Geographic Ökonapján a Millenárison mindenki más is megmérheti saját ökolábnyomát, és megtudhatja: mennyivel többet használunk fel a Föld erőforrásaiból, mint amennyi átlagosan egy személynek „jár”. A tudósok adatai szerint annyira nagy lábon élünk, hogy kétszer ekkora bolygón is alig férnénk el. Gyakorlatilag letapossuk az egész világot! Ha a Föld minden más lakója a magyar átlagnak megfelelő színvonalon élne, sem hely, sem zöld, sem energia, sem levegő nem lenne elég.

Programok:

Ökológiai társasjáték: Játsszon velünk! Kiszámoljuk személyes ökológiai lábnyomát, teljesítse a játék egyes állomásain a környezettudatos életmóddal kapcsolatos feladatokat és megtudhatja, hogy mit tehet Ön azért, hogy csökkenjenek Földünk terhei.

Szakmai konferencia:

11:00-11:15 Konferencia megnyitó

Schlosser Tamás, National Geographic magazin főszerkesztője,
Nevelős  Orsolya, programigazgató, adapt.com by RODER

11:15-11:35 ÖKO lábnyomok a nagyvilágból

Prof. Guy Turchany, egyetemi tanár

A világon egyre többen, egyre kisebb területeken, egyre nehezebb körülmények között kell, együtt éljünk. Az urbanizáció tendenciája egyelőre nem tűnik megállíthatónak, pedig a városi életforma talán a leginkább környezetszennyező. Hogy tart most a világ? A különböző fejlettségű metropoliszok milyen lábnyomot engednek lakóiknak?

11:35-11:55 Klímaváltozás – ki vagy mi a felelős?

Prof. Mika János, éghajlatkutató, Országos Meteorológiai Szolgálat

A klímaváltozás ténye tagadhatatlan, hiszen mérések bizonyítják. De vajon tényleg emberi tevékenység az okozója? Esetleg katalizátora? Vagy, csak remek üzleti fogás elhitetni, hogy az ember befolyásolhat ilyen nagyságrendű folyamatokat is? Kik lesznek a nyertesei és a vesztesei annak, ha folytatódik a változás? És kik azok, hogyha mégsem?

 11:55-12:15 Hulladékgazdálkodás a fenntarthatóság szolgálatában

Sárosi Eszter, ügyvezető igazgató, Hulladékhasznosítók Országos Egyesülete

Az modern emberi lét, különösen a városi életforma, komoly kihívás a környezet iránt elkötelezett, felelősséget érző és vállaló, egyben tenni akaró embereknek. A hulladékok keletkezése és minél nagyobb arányú hasznosítása kiemelten nehéz feladat, ha valóban hatékonyan akarunk csökkenteni a környezeti terheken. A szelektálás, és a minél szélesebb körű újrahasznosítás talán az egyetlen fenntartható és ezért hosszútávon elfogadható megoldás. De vajon lehetséges az újrahasznosítás arányát oly mértékben emelni, hogy ne maradjon utánunk szinte semmi szemét? Hogyan lehetséges, hogy ilyen „nyomot” ne hagyjunk magunk után?

 13:30-13:50 Úton egy új világ felé 

Dr. Juhász Árpád, geológus

A világ változik – ez vitathatatlan tény. A geológiai folyamatok, a klímaváltozás másodlagos következmények sorát indukálják, melyek valóban az emberiség mindennapjaira lesznek hatással. Népvándorlás, ivóvíz és élelem hiány, régi-új betegségek, járványok, biztonságpolitikai feszültségek. A világ néhány évtizede és most. Hova tartunk? Mennyire gyors a változás? Tudunk majd alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez?

 13:50-14:10 ÖKO-Energia- Olcsó húsnak híg a leve?

 Energia nélkül nincs semmi. Az energia mindennek az alapja, hiszen minden energia. És még ragozhatnánk az energia jelentőségét, mindenhatóságát, de azt sem szabad elfelejtenünk, hogy az energia előállítása, vagy inkább „befogása” és „felszabadítása” gyakran komoly áldozatokkal jár – mégpedig a környezet számára. Megoldás e az ÖKO-energia? Egyáltalán mit takar a kifejezés? Hogyan lesz képes először racionalizálni, majd fedezni energia igényét az emberiség?

 14:10-14:30 Magyarország fenntartható stratégiája

Dr. Bartus Gábor, Fenntartható Fejlődés Tanácsa - Összefoglaló Magyarország törekvéseiről, vállalásairól, terveiről.

 14:30-14:50 Civil aktivitás

Figeczky Gábor, megbízott igazgató, WWF

A politika érdekek mentén halad, de mivel meghatározó az országok mindennapjaiban, megkerülhetetlen. Ugyanakkor a politika is kénytelen reagálni a civil kezdeményezésekre, tehát érdemes hallatni a hangunkat. Mit tehet és mit tesz egy ismert és elismert civil világszervezet, hogy szebb jövő elé nézzünk, vagy egyáltalán legyen jövőnk?

 14:50-15:10 Összefoglaló az nap folyamán elhangzottakról, kérdések

Nevelős Orsolya, programigazgató, adapt.com by RODER

 15:10-15:30 Fenntartható hétköznapok – Kerekasztal-beszélgetés

Hétköznapok egy város életében… Hétköznapok a városlakók életében... Mi rejlik a kulisszák mögött? Kik és hogyan biztosítják, hogy kulturált és környezetkímélő legyen az élet pl. a fővárosban? Mitől válik egy nagyváros üzemeltetése fenntarthatóvá?

Dr. Szűcs Panni, szóvivő, BVK Holding Zrt., 

Lévai Zsuzsanna, kommunikációs osztályvezető, Budapesti Vízművek Zrt., 

Bátori Mariann, kommunikációs vezető, Fővárosi Csatornázási Művek Zrt., 

Gönci Bea, cégvezető, Recomplex Egyesülés

 15:30 Konferenciazárás

További információ:

telefon: 06 20 402-9750, email [email protected], http://www.ng.hu