Külföldi hulladékmegelőzési gyakorlatok önkormányzatoknak
Ezen az oldalon önkormányzatok számára gyűjtöttünk össze olyan hulladékmegelőzési jó gyakorlatokat, amelyek külföldön már sikerrel működnek.
Úgy gondoljuk, hogy a települések vezetőinek kulcsszerepe van abban, hogy megkezdődjön Magyarországon is a szemléletváltás a hulladékos problémák terén. Számos ajánlást, útmutatót készítettünk az elmúlt évek során, amelyek mind azt hivatottak segíteni, hogy legyenek olyan városok, ahol szempont, hogy minél kevesebb hulladék keletkezzen, és ami mindenképpen keletkezik, azt a törvényben is megfogalmazott hulladékos prioritásoknak elsősorban újrahasználják, újrahasznosítsák.
Az Európai Unió hulladékos keretirányelve és a hulladékgazdálkodási törvény szerint környezeti szempontból a legkedvezőbb a megelőzés, a hulladék keletkezésének csökkentése, míg a környezetet a legjobban az égetés és a lerakás terheli. Ennek megfelelően a települési önkormányzatoknak is kötelező a fenti szemléletet, sorrendiséget betartani a hulladékgazdálkodása során.
Kulcskérdés a differenciált szemétdíj: a lakosságot mindenekelőtt érintetté kell tenni a nulla hulladék felé tartó települési stratégia megvalósításában. Legcélravezetőbb módszer, ha a hulladékmegelőzéssel megtakarítást érhetnek el, miközben a legjobban szennyező vegyes hulladékért fizetnek a legtöbbet. Árban a kettő közé esik a házhoz menő szelektív gyűjtés révén begyűjtött újrahasznosítható hulladék.
Ösztönözzük a házi komposztálási programokat és a zöld közbeszerzést, az újrahasználati központokat.
A jobb oldali sávban listázzuk az egyes országok jó gyakorlatait.
Kérjük a kedves olvasót, hogy látogasson el a nulla hulladék oldalunkra még több információért, hazai jó gyakorlatokért. Itt mutatjuk be a mintatelepülésen elért eredményeket is.