Komposztálás Hollandiában - Hollandia
A szerves hulladékok külön gyűjtése 1991-ben kezdődött. Sokáig baj volt a minőséggel. A komposztot ma sem könnyű jó áron értékesíteni. A szervezett gyűjtés az egész országra kiterjed, a lakosság 75 %-a vesz részt benne. (Ehhez jön még a házi komposztálás.)
A hollandok szerves hulladék programjukat 1991-ben indították.
A kitűzött célok a következők voltak:
1994. január 1-től minden önkormányzat kötelezően szervezze meg a szerves hulladék különgyűjtését!
1995-re 1.000.000 tonna begyűjtő kapacitás épüljön ki!
A begyűjtött szerves anyagból tiszta komposzt készüljön!
Eredmények
Mára már minden hollandiai településen külön gyűjtik a szerves hulladékokat, a lakosság 75 %-a vesz részt a szervezett gyűjtésben. (Néhány régi városban problémát okozott a konténerek elhelyezése, több településen pedig a házi komposztálás a domináns.) A folyamatot kampányokkal segítették elő, így növelték a komposzt piacát is. A siker nagyrészt annak köszönhető, hogy az önkormányzatoknak kötelező volt a gyűjtést megszervezniük. A megvalósítás ugyanakkor nem volt problémamentes: a gyűjtött szerves anyag minősége sokszor nem bizonyult megfelelőnek, gond volt a gyűjtőszemélyzet munkakörülményeivel, a konténerek tisztításával.
A szerves anyag kezelése főleg komposztálással történik, de néhány helyen fermentációt is használnak. 1999. végére 23 komposztüzemet és 2 fermentáló központot helyeztek üzembe.
1997 és 1999 között 1.500.000 tonna szerves hulladékot gyűjtöttek, ebből 600.000 tonna komposzt készült. A komposzt nagyobb része minősített termék, és igény is van rá, mégis nehéz elérni, hogy a komposztot a valódi értékén tudják értékesíteni. A legfontosabb felvevőpiac (50%) a mezőgazdaság és a kertészetek, a megtermelt komposzt 26%-át parkosításhoz, sportpályákhoz használják, 19% magánvásárlókhoz kerül és kb. 3%-ot exportálnak.
A program sikerét az is előmozdította, hogy Hollandiában 1995-ben szigorú törvényt hoztak a lerakókra kerülő hulladékok mennyiségének csökkentéséről. A törvény megtiltja mindazoknak a hulladékoknak a lerakását, amelyeket újra lehet használni, vagy anyagában illetve égetéses energianyeréssel lehet hasznosítani. A tilalom kiterjed a háztartási hulladékokra, a papírra, kartonra, a szerves háztartási hulladékokra, a csomagolási hulladékokra és a fahulladékokra is.
Hollandiában nagy eredmény, hogy a megtermelt komposztnak sikerült elegendő felvevőpiacot találni - ez nem mindenhol sikerült (például Bázelben nem). Ebben valószínűleg szerepe volt annak is, hogy jó minőségű (minősített) komposzt előállítására törekedtek.
A komposztálással nem egyszerűen az ártalmatlanítandó hulladék mennyisége csökken, de miközben az értékes tápanyag visszajut a talajba, a szerves anyag körfolyamata zárul. A hulladékkérdés megoldását az ipari folyamatok esetében is a zárt termelési ciklus jelentené.
A szerves hulladék külön gyűjtését és házi vagy üzemi komposztálását több helyen is megoldották már: pl. Gembloux-ban, Münchenben, Bécsben, Milton-Keynes-ben (UK), Portoban, Bázelben.