Zöld beszerzés
"Zöldítsünk" az irodai kellékek beszerzésén és használatán!
Napjainkban az emberek zöme irodában végzi munkáját. „Sok kicsi sokra megy" alapon nem mindegy tehát - főkét előállításuk, energiaigényük és hulladékká válásuk tekintetében - hogy irodaszerekből, irodai gépekből mennyit és milyet használunk.
TIPP
- Részesítsük előnyben a természetes anyagból készült, tartós és kevés hulladékot termelő írószereket és más - az irodai munkához szükséges - kellékeket, kiegészítőket! (Fa irattartó papucs; fa vonalzó; szivattyús töltőtoll; fém ceruzahegyező; bőrtáska; műanyag bevonat nélküli, fém gémkapocs és rajzszög; fonott papírkosarak, fonott tároló dobozok, stb.).
- Az irodaszerek tartalmazzanak minél kevesebb vegyi anyagot (pl. festetlen, lakkozatlan ceruza; vízbázisú hibajavító, klórozatlan fénymásolópapír, kezeletlen fából készült irattartó papucs, fekete-fehér kiadvány; stb.)
- A műanyag borítók, irattartók kiválthatók fehérítetlen papírból készült változattal.
- Mellőzzük az egészség- és környezetkárosító anyagokat tartalmazó irodaszereket (pl. formaldehid)!
- Eldobó golyóstollak helyett vegyünk tartósabb fém- vagy fa golyóstollat cserélhető betéttel. Jó megoldás a szivattyús töltőtoll is.
- Az irodai gépek legyenek strapabírók, javíthatók és energiatakarékosak. Addig használjuk őket, ameddig lehet - ne cseréljünk le semmit, ami még jó, csak azért, mert „kijött a legújabb modell".
- Az irodai gépek többségének használata áramot és vegyszert igényel, s hulladékot termel. Üzemeltessük mindet megfontoltan: gazdaságosan és papírtakarékosan.
- A gépek élettartama tovább növelhető rendszeres tisztítással, portalanítással és karbantartással.
- Bútor vásárláskor törekedjünka fa alapanyagokból készült termékek választására. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a kiválasztott termék lehetőleg viselje az FSC jelzést.
- A felesleges, de még jó állapotú gépeket, kellékeket ne dobjuk ki, hanem ajándékozzuk tovább (iskolák, civil szervezetek, kis költségvetésű intézmények, családsegítő központok, "ingyenadom" levelezőlisták, stb.).
- A fénymásoló gépek és nyomtatók üres festékkazettái, továbbá maguk az elektromos és elektronikus berendezések veszélyes hulladéknak számítanak, ezeket tehát külön kell gyűjteni, és ártalmatlanító cégnél leadni. A festékkazetták közül számos modell újratölthető, ezek el- ill. leadhatók az újrahasznosító cégeknél!