Végre betilthatják őket, ezért a vegyipar minden eszközt bevet az örök vegyi anyagokért

2023 elején örömmel üdvözöltük, hogy az Európai Bizottság javaslatot tett a nem lebomló “örök vegyi anyagok” tilalmára. A Bizottság és a tagállamok idén hozhatnak döntést a korlátozási javaslatról, a tilalmak pedig 2026-27-től léphetnek hatályba. A vegyipar intenzív lobbitevékenységgel próbálja megakadályozni vagy legalább enyhíteni a szigorítást, s ha ez így lesz, ezek a káros vegyi anyagok még évtizedekig mérgezhetnek bennünket. Ezért nyílt levéllel fordultunk Ursula von der Leyenhez, az Európai Biztosság elnökéhez, hogy ne engedjen az ipari szereplők nyomásának. Simon Gergely környezetkémikus írása.
A PFAS anyagok (per- és polifluorozott alkilok) egy akár tízezer vegyületből álló anyagcsoport, amelyeket széles körben használnak a mindennapi életben, például edénybevonatokban, vízálló textíliákban, ipari eszközökben, bútorokban, illetve kozmetikumokhoz, ételcsomagolásokhoz adják vízlepergető, tapadásmentes tulajdonságuk miatt. Ezek az anyagok a teflon alapanyagaként a legismertebbek, de pizzás dobozokban és popcornos zacskók belsejében, sütőpapírokon is megtalálhatóak.
Örök vegyi anyagok-nak azért nevezik őket, mert különösen tartósak: nem bomlanak le természetes módon, és idővel felhalmozódnak a környezetben és az emberi szervezetben. A világ legtávolabbi pontjaira is eljutnak, és feldúsulnak a környezetben.
Egyes PFAS-ek károsak a szaporodási képességekre nézve, hormonrendszer károsítók, sőt egyes vegyületeik rákkeltő kockázatúak. A gyakran kimutatott PFOA-vegyület nemzetközi tilalom előtt áll, mint szaporodási képességeket károsító anyag; rokonvegyületét, a PFOS-t néhány éve tiltották be, de régebbi használati tárgyainkban, ruháinkban még jelen van. A PFAS-ek szinte mindenhol jelen vannak az európai vizekben.
Tudjuk, hogy nagy a baj
Az EU-s vegyi anyagokkal kapcsolatos stratégia eleve kötelezte az EU-t, hogy tiltsa be az összes PFAS-t az elkerülhetetlen használatokat leszámítva. 2023 februárjában végül Németország, Dánia, Norvégia, Hollandia és Svédország közös javaslatot nyújtott be az összes PFAS-anyag betiltására az EU-n belül. Az „univerzális korlátozás” célja, hogy megakadályozza több mint 4,4 millió tonna PFAS kibocsátását az elkövetkező 30 évben. Az idén tárgyalandó javaslat szerint a vegyi anyagok használata csak kivételes esetekben lenne megengedett, például orvosi implantátumokban, ahol nincs más alternatíva.
A cikk folytatását itt olvashatod el.
Forrás: tudatosvasarlo.hu