Miskolci komposzt-program
2007 elején Miskolcon többszintű komposztálási rendszer bevezetése kezdődött el az önkormányzat támogatásával. Ennek keretében a miskolciak többféle segítséget kapnak a házi és közösségi komposztáláshoz: komposztkeretek igényelhetők és aprítékoló berendezés kölcsönözhető. Ismeretterjesztő lakossági és oktatási kampány indult. Komposztálási képzésre jelentkezhetnek a programban aktívabban bekapcsolódni szándékozó érdeklődők és nyomtatott kiadványok, valamint komposztálási tanácsadók segítik a szervesanyaggal kapcsolatos ismeretek elsajátítását. Elkezdődött egy bemutató komposztkert tervezése, kialakítása is az Avason.
A komposztálás a legősibb hulladék-újrahasznosító eljárás. Hazánkban egy átlagos állampolgár évente kb. 300 kg hulladékot termel. Ennek a háztartási hulladéknak jelentős hányada, kb. 30%-a olyan szerves anyag, amely komposztálható, ezáltal ennyivel csökkenhet a kezelendő hulladék mennyisége.
A komposztálással a szerves anyagok visszajutnak a természetes körforgásba. Ha nem a szemétbe keverednek, akkor kevesebb hulladék szállításáról, lerakásáról, ártalmatlanításáról kell gondoskodni. A szervesanyagok hasznosíthatóvá válnak, hozzájárulva ezzel a zöldfelületeinek tápanyagjavításához. A kerti hulladékok hasznosításával mérséklődhet az égetéssel jár) levegőszennyezés.
Keret vége
Miskolc város számára alapvető érdek, hogy szorgalmazza a komposztálási ismeretek elterjesztését és a komposztálás megvalósítását mind a hulladékgazdálkodók, intézmények, szolgáltatók, mind a lakosság és a civil szervezetek körében.
A miskolci civil szervezetek különböző pályázati támogatásokból öt éve indították el a „Komposztálási ismeretek elterjesztése és gyakorlati megvalósítása c. programot. Ennek keretében mintegy 200 komposztládát helyeztek ki a városban, képzéseken vettek részt és több ezer szórólapot, kiadványt osztottak szét a környezeti Tanácsadó Irodák Hálózatának segítségével, illetve a Hulladék Munkaszövetséggel együttműködve az elmúlt évben kampányokat szervezetek. Ez utóbbi program számos lehetőséget nyújt a lakosság eléréshez, hiszen a www.komposztalj.hu <http://www.komposztalj.hu/> honlap, illetve az összeállított kampánystand rendkívül népszerű az érdeklődő lakosok körében.
2007-ben 300 komposztkeret kerül szétosztásra az Ökológiai Intézet és a Zöld Kapcsolat Egyesület közreműködésével, akik a tulajdonukat képező komposztkeretet 3 éves használatra adják át a jelentkezőknek, ezt követően a partner tulajdonába kerül. Igény esetén aprítékoló berendezés ingyenes kölcsönzési lehetőségét biztosítják, illetve a komposztálás ismereteinek elterjesztéséhez folyamatos tanácsadást és kiadványokat biztosítanak.
A jelentkezőknek vállalniuk kell a használatra átvett komposztkeret állagának lehetőségek szerinti megőrzését, a komposztálási tanácsadó helyszíni ellenőrzésének lehetővé tételét, s rendszeres kapcsolattartást a Programvezető szervezetekkel.
F. Nagy Zsuzsanna
A programról bővebb információk kérhetők:
Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány
Zöld Kapcsolat Egyesület
Miskolc, Kossuth u. 13. 3525
Tel: 46/505-077, 382-095
[email protected]