Mi a helyzet az illegális hulladéklerakókkal hazánkban?
Az illegális hulladéklerakás a legtöbb országban komoly problémákat okoz, sajnos nincs ez másképp hazánkban sem. A probléma nem újkeletű, és fel kell venni vele a harcot, azonban ez nem is olyan egyszerű feladat.
Nagyon elkeserítő látvány lépten-nyomon olyan területekbe botlani, amelyekl illegálisan lerakott hulladékkal szennyezettek. Tudtad, hogy csak Magyarországon évi 328 ezer köbméter hulladékot helyeznek el illegálisan? [1] Megdöbbentő mennyiség. Tavalyi cikkünkben a hulladékkezelés problémáját jártuk körbe, mely tagadhatatlanul korunk egyik legfőbb problémája.
Mi az oka az illegális hulladéklerakásnak?
Az okokat több irányból közelíthetjük meg, hiszen nem csupán a magánszemélyek helyeznek el különböző helyekre illegálisan hulladékot, hanem a vállalatok és döntéshozók is nagy arányban felelősek a jelenleg fennálló problémáért. A hazai vállalatok esetében sem ritka, hogy illegális szemétlerakásban látják a megoldást arra, hogy minél olcsóbban megszabaduljanak a keletkezett hulladéktól.
Sajnos rengeteg szemét érkezik hozzánk folyóinkon keresztül, így például a Tisza az, mely ezt legnagyobb mennyiségen ideszállítja hozzánk. Az így hazánkba kerülő hulladék együttes tömege a vízügyi jelentések alapján nagyjából 10 ezer tonna.
A lakosság miért szemetel?
Sokszor azért, mert úgy tartja kedve. Sokan azonban nem tájékozódnak megfelelően arról, hogy egy-egy háztartási hulladékot, elektromos készüléket hova van lehetőség kidobni. Ilyenkor pedig még a lomtalanítás idejét sem várják ki, hanem sokszor a legközelebbi eldugottabb, szemétlerakáshoz alkalmasnak tűnő területre dobálják ezeket. Ezek leggyakrabban erdők területei vagy folyópartok.
A másik ok az, hogy bizonyos háztartásokban időnként túl sok szemét keletkezik, melytől nem győznek megfelelően megszabadulni. Ilyenkor persze a legegyszerűbb az erdőszéli területeken kidobálni azt, amire nincs más szükség.
Mi a megoldás?
Természetesen a legfőbb megoldás az lenne, ha alapvetően sokkal kevesebb hulladék keletkezne, és ennek köszönhetően kevesebb illegálisan lerakott szemétkupac is jönne létre.
Sajnos a pénzbírság nem bizonyul elegendő megoldásnak vagy elrettentésnek a szemetelés ellen. Észlelni és két irányból megközelíteni szükséges az adott problémát, hiszen nem csupán a lakosság, hanem a vállalatok döntéshozói is jócskán hozzájárulnak a szemét illegálisan történő környezetbe jutásához, így a megoldást is úgy szükséges alakítani, hogy mindenkit a szemetelés beszüntetésére sarkalljon.
Addig míg a vállalatok és lakosság nem tér jobb útra és nem változtat hozzáállásán, egyéb megoldásokra kell törekedni. Az illegális hulladéklerakók felszámolását segítheti a nemrég elérhető Hulladék radar nevű applikáció is, mely által lehetőség van bejelenteni az észlelt hulladékot. A jelzés után az illetékesek a lehető leghamarabb igyekeznek orvosolni a problémát és elszállítani azt.
Persze az applikáció használata is csupán kis lépés a megoldásban, azonban hosszú távon nagy hatékonysággal bírhat. Emellett persze elengedhetetlen a megfelelő jogszabályalkotás.
Írta: Kicsid Ingrid
Források:
[1] szegedma.hu,
[2] magyarnemzet.hu
[3] greenpeace.org
[4] greenfo.hu