Még mindig keveset komposztálunk
Vagyis inkább már keveset komposztálunk. Az elmúlt években átalakultunk. Észrevehetõen eltûnik a kertbõl a természet. A kizárólag szerves hulladékot tartalamzó megszokott szemétdomb kertünk végében nincs többé. Eltûntek azok a növények, amik törödést igényelnek, alig van zöldség, alig gyümölcs. Megvesszük a bevásárlóközpont másik kontinensen ki tudja milyen körülmények között termesztett egyen-paradicsomát, miközben a szomszédban élõ nyugdíjasok bagóért sem tudják eladni egészséges terményeiket. Beszántottuk a kertet és fûmaggal behintettük az egész várost, de lassan a falut is. Ez nem macerás: látszanak tõle a reklámtáblák, zöld. Csak nyírni kell, a levágott fû pedig megy a kukába, mivel a komposztdomb már a múlté. Virágládáinkba ugyan évente kellene termõföld, de majd veszünk a benzinkútnál azt is....
Az MTI híre:
A biohulladék hasznosításának fokozására a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) elkészítette szakmai program-tervezetét, amelyet a kormány még az idén elfogad - mondta Hornyák Margit, a tárca főosztályvezetője
Az Európai Unió szabályaival összhangban a lerakóra kerülő települési hulladék biológiai bomló hányadát 2007-ig az 1995-ös bázis 75 százalékára, 2014-ig pedig 30 százalékára kell csökkenteni.
"A kormányzati program egyrészt a komposztálás elterjesztése érdekében végzett felvilágosító kampányra, másrészt az ahhoz szükséges eszközök támogatására terjed majd ki" - tette hozzá a főosztályvezető. A KVM adatai szerint szerves hulladékból 1995-ben valamivel több mint 2 millió tonna, a háztartási hulladék mintegy fele landolt szeméttelepeken. Az EU a tíz évvel ezelőtt lerakott mennyiséghez képest 2004-ig 25 százalékos mérséklést írt elő.
Hornyák Margit kifejtette, hogy míg a szerves hulladéknak számító papír jó arányban hasznosul, addig a növényi- és állati eredetű biohulladékok kevésbé. "A tavalyi határidőt Magyarország a papír újrahasznosításával teljesítette, ám a további határidők csak a növényi- és állati eredetű biohulladékok hasznosításának fokozásával tarthatók" - mutatott rá a főosztályvezető.
Jelezte, hogy a formálódó kormányzati program elsősorban a növényi eredetű zöldhulladékok hasznosítására összpontosít, mert ennek a hulladékfajtának viszonylag könnyebb a kezelése. "Rá kell venni a kertes övezetekben élőket, hogy az osztrák és német példa alapján helyben, saját maguk komposztálják szerves hulladékukat" - fűzte hozzá Hornyák Margit.
Kitért arra, hogy a nem komposztálható szerves hulladékokat biogázként energetikai célokra lehet felhasználni.
|