Jogsértő az almásfüzitői vörösiszap-tározón folyó tevékenység
A Greenpeace Magyarország kezdeményezése révén uniós kötelezettségszegési eljárás indul az almásfüzitői vörösiszap-tározóban folyó hulladéklerakás miatt. A zöld szervezet üdvözli az Európai Bizottság döntését. A hazai hatóságok elutasító magatartása és tétlensége vezetett odáig, hogy 2012 januárjában a szervezet kénytelen volt magasabb fórumon kezdeményezni a magyar környezet megóvását.
Az ügy előzménye, hogy Almásfüzitőn, közvetlenül a Duna partján a Tatai Környezetvédelmi Zrt. (TKV) komposztkészítés címén számtalan veszélyes hulladékot tárol egy vörösiszap-tározó tetején. Az iszap befedése címén évek óta több százezer tonna, veszélyes hulladékokat is tartalmazó, úgynevezett „komposztot” rak a közvetlenül a Duna partján levő tározóba, amely határos a Natura 2000 területével. Ha önmagában a letakarás lett volna a cél, azt veszélytelen anyagokkal is rég meg lehetett volna oldani.
A Greenpeace hulladékgazdálkodási szakértője szerint a tározóban nem játszódnak le a komposztálódásra jellemző folyamatok. A több mint 160-féle veszélyes – például nehézfémmel szennyezett – és egyéb hulladékok keverésével, majd az elégtelen szigetelésű tározóba való kihelyezésével jelentősen nő a környezeti kockázat, hiszen hosszú távon a tározóba juttatott toxikus anyagok a környező területekre, a talajvízbe és a Dunába jutnak.
A Greenpeace 2011-ben kampányt indított e környezetet súlyosan veszélyeztető tevékenység ellen, melynek során a hazai hatóságokat (Környezetvédelmi Felügyelőség, Ügyészség stb.) több alkalommal is felkérte, sőt felszólította, hogy tegyenek a jogszabálysértő és kockázatos gyakorlat ellen. Mivel a belföldi hatóságok minden kezdeményezést elutasítottak, a Greenpeace 2012 januárjában az Európai Bizottsághoz fordult.
„Minden hulladékkezelési tevékenység során be kell tartani a környezet és az egészség megóvására vonatkozó hazai és uniós előírásokat. Véleményünk szerint a Tatai Környezetvédelmi Zrt. almásfüzitői tevékenysége jogszabályokat sért. Az engedélyezés során nem vizsgálták meg kellőképpen, hogy milyen hatással lehet a tevékenység a tározó mellett fekvő, európai szinten védett Natura 2000 területre, továbbá az engedély nem felel meg a veszélyes hulladékok kezelését előíró szabályozásnak. Igazolja álláspontunkat, hogy a Bizottság megalapozottnak találta az érveinket és megindította az eljárást. ” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
Szegfalvi Zsolt, a Greenpeace Magyarország igazgatója kifejtette: „ A Greenpeace azt várja, hogy az eljárás hatására a magyar hatóságok felfüggesztik az almásfüzítői vörösiszap-tározón folyó környezetveszélyeztető tevékenységet, és így a kötelezettségszegési eljárást is megnyugtató eredménnyel lezárhatja az Európai Bizottság. ”
Összes szakvélemény, hivatalos dokumentum, mérési eredmény innen érhető el.
Az EU dokumentuma az eljárásról itt olvashat.
Forrás: Greenpeace