Hulladékszigetek Budapesten
A legtöbb európai nagyvárosban már évtizedek óta gyűjtik szétválogatva a szemetet. Külön a műanyagot, a papírt, a fehér és színes üveget és a fémhulladékot. Ha a rendszer jól működik, a szemetet újra lehet hasznosítani. Nagy Tamás, a Hulladék Munkacsoport vezetője elmondta: "Maga a gyűjtő olyan, hogy az odaillőt lehet beletenni, de persze bele lehet erőltetni mást is A kommunikációnak úgy kell működni, hogy a lakosság is együttműködjön, és gyűjtse így a szemetet."
Az így gyűjtött szemét elszállításáért sem a lakóknak, sem a kerületi önkormányzatoknak nem kell fizetniük. Három kerület, köztük a belvárosi 5. mégsem engedélyezte a konténerek kihelyezését. Steiner Pál polgármester szerint: "Itt a belvárosban az épületek jellege, a beépítettség sűrűsége miatt városesztétikai szempontból nyílt hulladéktárolók elhelyezése elképzelhetetlen." Hasonló okból vétózta meg korábban a 6. és a 13. kerületi önkormányzat is a konténerek felállítását, de mindhárom kerületben azt mondták, visszatérnek a kérdésre.
Budapesten egyébként már működnek úgynevezett hulladékudvarok, ahol átveszik és hasznosítják a szétválogatott szemetet, de ha az átvevők túl messze vannak, az emberek általában nem veszik a fáradságot, hogy ide vigyék hulladékot. A főváros ezért most egy hatékonyabb módszer kialakításán dolgozik. Még ez év végéig a budapestieknek is lehetősége lesz arra, hogy háztartási szemetüket szelektíven gyűjtsék, ugyanis 100 ehhez hasonló konténert helyez el a főváros a közterületein.
2003.11.08.