A görögszéna és az okra hatékonyabb a mikroműanyagok ellen, mint a poliakrilamid

Az okra, a tamarindpaszta és a görögszéna együtt és külön-külön is az indiai konyha kedvelt alapanyagai, de a texasi Tarleton Állami Egyetem egy áprilisi kutatásából kiderült, hogy a curryn kívül máshoz is jók: hozzátapadnak a mikroműanyagokhoz, amelyeket így könnyen el lehet távolítani a vízből.
A vizsgált anyagok közül a kutatók végül az okrára és a görögszénára koncentráltak. A felszeletelt okrát és az őrölt görögszénamagot egy éjszakára vízbe áztatták, majd port készítettek belőlük, amit mikroműanyaggal szennyezett vízhez adtak, és megnézték, hogy miután eltávolították a ragacsot, mennyi műanyag maradt a vízben.
Hatékonyabb, mint a poliakrilamid
A kísérletben egy liter vízhez egy gramm kivonatot használtak. Mint kiderült, a görögszéna a mikroműanyagok 93 százalékát kötötte meg a vízben, míg az okra a 67 százalékát, a kettő keverékével pedig fél óra áztatás után a műanyag 70 százalékát sikerült eltávolítani.
A tengervízben az okra működött a legjobban, ezzel a mikroműanyagok 80 százalákától sikerült megszabadulni, míg a talajvízben a görögszéna (80-90 százalékos hatékonysággal). Az édesvízből a két anyag keverékével a szennyeződések 77 százalékát sikerült eltávolítani.
Rajani Srinivasan, a kutatást vezető vegyész szerint ezek a különbségek a különböző helyekről származó mintákban található mikroműanyagok alakjával és méretével lehetnek összefüggésben, de úgy tűnik, hogy a természetes anyagok hatékonyan működnek – sőt, hatékonyabban, mint a víztisztításban jelenleg legtöbbször alkalmazott poliakrilamid, az pedig már csak hab a tortán, hogy az okra és a görögszénaőrlemény még le is bomlik.
Forrás: qubit.hu
Kép: pixabay