Science Café: A fogyasztáson túl
Science Café
2007 januárjától Science Café formában folytatódik a két éve sikeresen zajló Fenntartható Magyarország beszélgetéssorozat. Várunk mindenkit, akit érdekel a tudomány sokrétű társadalmi hatása, szeretne bekapcsolódni egy egyedülálló beszélgetési fórumba, ahol aktuális és gondolatébresztő tudományos-technológiai kutatások sokrétű társadalmi hatásainak megvitatására nyílik lehetőség informális környezetben, a Merlin Színházban. A Science Café egy olyan hely, ahol brit tudósok és kutatók izgalmas témafelvezető előadásait követően kávéházi környezetben bárki bekapcsolódhat a beszélgetésbe egy csésze kávé vagy egy pohár bor mellett.
2007. január 25. 17 órától Kate Soper angol nyelvű előadására kerül sor "Towards Postconsumerism: nature, culture and the politics of consumption" (A fogyasztáson túl: természet, kultúra és a fogyasztás politikája) címmel, magyar tolmácsolással.
Az ökológiai válságra született válaszként sokan megfogalmazták félelmüket a természet pusztulása és elvesztése miatt. Vitatott ugyanakkor, hogy mit is értünk a természet fogalmán, illetve voltaképpen mi is számít természetesnek egy technikailag ennyire ellenőrzés alatt tartott és az ember által ennyire megváltoztatott világban. Az előadás mindezekből kiindulva az ember és természet kapcsolatának korábbi felfogásaihoz viszonyítva, azokkal ütköztetve egy zöldebb politika számára levonható tanulságokat tekinti át. Az előadó amellett érvel, hogy korántsem a természethez való visszatalálásunk a probléma, hanem hogy sikerül-e olyan életmódot választanunk, ami ökológiailag üdvös, s egyúttal tiszteletben tartja egyedülállóan emberi igényeinket, örömeinket és képességeinket. Felhívja a figyelmet az emberi gyarapodásról szóló új gondolatok jelentőségére és egy fenntarthatóbb fogyasztásra épülő jobb élet lehetőségére.
Kate Soper filozófiát tanít a Londoni Metropolitan Egyetem Európa Változását Kutató Intézetében. Írásai elsősorban a természet fogalmának vizsgálatával és környezeti kérdésekkel foglalkoznak. Legutóbbi munkái: What is Nature ? Culture, Politics and the Non-Human, London, Blackwell, 1995; To Relish the Sublime? Culture and Self-Realisation in Postmodern Times, London, Verso, 2002 (with Martin Ryle). Jelenleg a fogyasztói társadalom kutatásával és az alternatív hedonizmus témakörével foglalkozik.
Időpont: 2007. január 25. 17.00-19.00
Helyszín: Merlin Színház, 1052 Budapest, Gerlóczy u.4. (www.merlinszinhaz.hu)
Szervezés: British Council (www.britishcouncil.hu)
Kapcsolat: Környezeti Társadalomkutatók (www.essrg.org)