A "részeges" gyertyától a növények szexuális életéig - Kutatók Éjszakája 2007
A Tempus Közalapítvány immár második alkalommal pályázott sikeresen a Kutatók Éjszakája magyarországi megrendezésére. Idén tizenkét intézmény kapcsolódott be a programba, így szeptember 28-án izgalmas és különleges eseményekre számíthatunk Soprontól Debrecenig kilenc város több száz rendezvényén.
A Kutatók Éjszakáján kicsik és nagyok személyesen találkozhatnak a kutatókkal, kipróbálhatják az eszközeiket, találmányaikat, megismerhetik a munkájukat előadások, vetélkedők, kiállítások és tudományos-szórakoztató programok keretében. Hallhatnak digitális dísznövényekről, megismerkedhetnek hangunk színeivel, betekintést nyerhetnek a csokoládészobrászat rejtelmeibe, a növények szexuális életébe, sőt, tésztahidat is építhetnek!
A programok igyekeznek rávilágítani arra, hogy a kutatók nem elefántcsonttoronyban élő, zárkózott emberek, hanem a hétköznapokban tapasztalható csodák mögött álló színes egyéniségek. A magyarországi rendezvényeken közel hatszáz kutató mutathatja meg a "másik" arcát, és bizonyíthatja be a nagyközönség számára, hogy a tudomány érdekes, és tanulni sohasem késő!
Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Kutatók Éjszakája programjaira!
BUDAPEST
Budapesti Corvinus Egyetem
A Budapesti Corvinus Egyetem a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat keretében kicsiket és nagyokat is kalandra hív a természet és a közvetlen környezetünk megismerésére.
A boszorkánykonyhában teakészítés és teakóstoló keretében megmutatjuk, hogy mitől is gyógyít a gyógytea, és hogy melyek az otthon is felhasználható gyógynövény fajok. Az összes érzékszerv bevetésével játékosan megismerkedhetünk a fűszernövényekkel és az aromanövényekkel, megtapasztalhatjuk az illatukat, puhaságukat, a termések ezerféle formáját. Újra felfedezhetjük a festőnövényeket és az általuk kínált széles színskálát, a fonalfestéssel pedig ki is próbálhatjuk a festékeket.
A Laboratóriumban (mikroszkópos) pillantást vethetünk a mikrobák csodálatos világára, és megtudhatjuk hogy mi a baktériumok, élesztőgombák, fonalas gombák és csillós egysejtűek szerepe az élelmiszeriparban. Sőt, megismerkedhetünk a növényi lombikbébik, azaz a mikroszaporított növények különös életével is!
Míg a kisebbek a Játszóházban kreatív ötleteket kaphatnak arra, hogy milyen játékok készíthetőek a természetben és az otthon fellehető alapanyagokból és hulladékokból, addig a nagyobbak bekapcsolódhatnak egy hulladékokból készülő tájépítészeti műalkotás létrehozásába. Azt is mindenki kiszámíthatja, hogy ki mekkora (ökológiai) lábon él, azaz hogy valójában mekkora terület szükséges jelenlegi életvitelének fenntartásához. De fény derül arra is, hogy hány Földre lenne szüksége az emberiségnek, ha mindenki így élne...
Mindezek mellett számos más programmal - tetőkerti bemutatóval, digitális dísznövényekkel, filmvetítéssel, fair trade kávézóval, fényfestészeti alkotással és éjszakai campus túrával - várjuk az érdeklődőket.
További információ:
Kováts Gergely
Tel: (06 1) 482-51-27, 482-54-88
E-mail: [email protected]