Megújuló energiával a szegénység ellen - workshop
Megújuló energiával a szegénység ellen - Renewable Energy against Poverty (REP)
4 napos nemzetközi workshop
2009. március 18-21.
Pécs, Ormánság
Szervező: Interregionális Megújuló Energia Klaszter Egyesület
Helyszín: A tudományos program és fórum helyszíne: Pécs, Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar, Pécs, Rákóczi u. 80., Aula
A tanulmányi kirándulások helyszíne: az Ormánság több kis települése (Okorág, Kákics, Marócsa)
A workshop nyelve: angol, magyar (a tudományos programokon szinkrontolmácsolást biztosítunk)
A program weblapja: www.greenenergy.hu/rep
A szegénység és a társadalmi szegregáció jelentősen hátráltatja az újonnan csatlakozott EU tagállomak felzárkózását. Magyarországon 3 millió ember él a szegénységi küszöb alatt, ebből 1 millió él ún. mélyszegénységben. A vidéki térségekben a városoktól távol fekvő falvakban élő népesség esetében további problémák is jelentkeznek. A vidéki lakosság hozzáférése a modern energetikai szolgáltatásokhoz és technológiákhoz korlátozott az ezzel járó magas költségek miatt. Így a modern megújuló energiás technológiák felhasználása is rendkívül alacsony ezen népesség körében, nem csak a pénzügyi lehetőségek, hanem a technológiák használatához és fenntartásához szükséges képességek hiánya miatt is. A szegénység nagy mértékben behatárolja az érintettek lehetőségét életük alakítására, a szegénység kialakulásában és fenntartásában pedig meghatározó az energiafogyasztás módja.
Meggyőződésünk, hogy a megfelelő energiahatékonysági módszerekkel, decentralizált energiatermeléssel és egyszerű megújuló energiás technológiák alkalmazásával lehetséges a szegény vidéki térségek energetikai problémáinak megoldása. A decentralizált energiarendszerek napkollektorok, napkonyhák, napenergiás szárítók, kis teljesítményű, közösségi tulajdonú biomassza és biogáz rendszerek segítségével az energia olcsóbb előállítását és munkahelyek teremtését teszik lehetővé.
A workshop elsődleges célja, hogy a vidéki szegénység kialakulásában jelentős szerepet játszó energetikai problémákról való gondolkodást és gyakorlati megoldások keresését kezdeményezze. A program segítségével arra kívánjuk bíztatni az érintetteket, hogy az instant hagyományos megoldások átvétele helyett dolgozzanak ki speciálisan a helyi problémákra alkalmazható technológiákat, rendszereket.
Témák:
energiafogyasztási szokások és társadalmi vonatkozásai
energiahatékonyság lehetőségei a hagyományos falusi építészet segítségével
közösségi tulajdonú energiarendszerek
régi kályhák és tűzhelyek átalakítása a légszennyezés csökkentése és a hatékony energiatermelés elősegítése érdekében (pl: rocket stove, kemencerakás)
közösségi szintű vagy háztartási biogáz termelés
egyszerű napenergiás rendszerek (napkályha, napszakács, napkonyha, aszaló, fotovillamos panalek, kollektorok, egyszerű termikus alkalmazások)
kis teljesítményű szélerőművek és mikro-vízerőművek
társadalmi-gazdasági-környezeti hatások
Jelentkezés:
A workshopra várjuk a témával foglalkozó vállalkozások képviselői, kutatók, szakemberek, a szociális szférában dolgozók, önkormányzatok képviselői, civil szervezetek és egyéni érdeklődők jelentkezését.
Jelentkezési díj cégek részére: 10 000 Ft
A részvételi díj tartalmazza: a tudományos programokon és a tanulmányi úton való részvételt, a kávészünetet, az ebédet és a DVD kiadványt.
Egyetemi hallgatók, Phd hallgatók, oktatók és civil szervezetek képviselői részére a workshopon való részvétel ingyenes!
Tervezett program:
március 18. - szerda: plenáris előadások
március 19. - csütörtök: szekciók
március 20. - péntek: tanulmányi kirándulás az Ormánságba (Okorág, Kákics)
március 21. - szombat: fórum: a workshop tapasztalatainak megvitatása
Adománygyűjtés
A megújuló energiával a szegénység ellen projekt részeként pénzalapot hozunk létre a szegény családok támogatására, energetikai problémáik megoldására. A pénzalapba befolyt összegből a workshop során bemutatott megújuló energiás és energiahatékonyságot elősegítő technológiákkal szereljük fel a szegény családok háztartásait (pl: kollektorok, fotovillamos panelek elhelyezése, kályhák beszerelése).
Támogató: European Commission, Education, Audiovisual and Culture Executive Agency, Europe for Citizens Programme