IV. Szegedi Magbörze

Időpont: 
szombat, 2014, március 1 - 09:00 - 17:00
Helyszín: 
Szegedi Szabad Waldorf Iskola,

Program
9:00 REGISZTRÁCIÓ
9:30 MEGNYITÓ 
9:30 - 13:30 MAG CSERE-BERE 
14:00-17:00 ELŐADÁSOK (az előadásokról részletesen lent olvashatsz) 
A magokkal érkezők és 14 év alatti gyermekek díjmentesen részt vehetnek a magcserén! A mag nélkül érkezők 500 Ft hozzájárulás esetén vehetnek részt a börzén, melyhez „5 db lepecsételt üres magos tasakot” kapnak. Ezekbe a lepecsételt tasakokba a börzéről 5 adag magot kérhetnek bármelyik asztaltól! 
 
Ha sok mindennel érkezel, kérj asztalt a szervezőktől!
Magtasak készítés és feliratozás!
Ahhoz hogy cserélni tudj a börzén, oszd szét, csomagold, lásd el a szükséges feliratokkal a magjaidat! Ha otthon nemkészítetted elő, akkor a regisztráció melletti asztalokon ezt kényelmesen megteheted. 
1. CSOMAGOLJ! – Ha szeretnénk, hogy épségben hazaérjenek a magos tasakok, a pontos csomagolással megelőzhetjük a zsebek alján landoló magkupacokat! Csomagolj még otthon, vagy a regisztráció melletti asztalokon! 
2. ADAGOLJ! – A cserék célja hogy otthon felszaporítható mennyiségeket adjunk és kapjunk, ezért egy tasakba min 6db mag kerüljön ha „Nagy” növényé (pl: sütőtök, paradicsom, paprika, okra, padlizsán, gumó, hagyma stb.), és min 20 db mag (egy csipet ) ha „kis” növényé (pl: saláta, káposztaféle, cékla, retek, répa, virág, gabona stb.) 
3. FELIRATOZZ! – Lásd el a következő feliratokkal a magtasakokat, hogy tudja mindenki, mit kap a másiktól: 
1. Neved, településed 
2. A növény és a fajta magyar neve: pl: Zöld zebra, paradicsom 
3. Egy éves, két éves vagy évelő növény? 
4. A mag eredete: saját magfogás / génbankból kapott 
5. Gyűjtésének éve: 2011 
6. latin név (a termesztés miatt fontos lehet!) , ökológiai vagy konvencionális termesztésből származik, esetleg tájfajta, elérhetőséged (email cím, tel szám) 
 
ELŐADÁSOK 14:00-17:00 
Közösség által támogatott diverzitás 
Beszélgetés az Évkerék Ökotanya és a Pipacs tanya zöldségközösségéről „Az Évkerék Ökotanya zöldségközössége, egy kis családi ökogazdaság (ahol 150 zöldségfajtát találsz a kertben) és 60 elhivatott család együttműködésén alapszik. A közösség tagjai egész évben támogatják a munkánkat, cserébe hetente részesülnek a gazdaságunk változatos, szezonális, bioterményeiből egy zöldségdoboz formájában. Hogyan hat ez a diverzitás, sokszínűség egy kertész mindennapi életére és hogyan befolyásolja a zöldségeket fogyasztó családok konyháját? Az előadásunkon erről a sokoldalú együttműködésről, a közösségünk életéről és színes kertünkről mutatunk be életképeket.” - Kiss László, Évkerék Ökotanya 
„A Pipacs Tanya Zöldségközösség egy "fiatal", reményeink szerint egyre bővülő közösség. Családi gazdaságunk célja, hogy az általunk megtermelt bio zöldségek minél frissebben, minél rövidebb úton kerüljenek a végső felhasználókhoz. Erre remek kezdeményezés a zöldségközösség! Ahol nem csak egy egyszerű adás-vételi kapcsolat alakul ki, de közösség is kovácsolódik. A mi tagjaink kb. 60 féle zöldséggel találkozhatnak egy szezonban a hétről-hétre átvett dobozaikban. Mindig az adott évszaknak megfelelően! Az idei évre van még szabad kapacitásunk! Ha szeretnél minket jobban megismerni itt a helyed!”- Arnoldné Óré Zsuzsanna (Pipacs Tanya) 
Volt-e aranykora a dél-alföldi népi gyümölcstermesztésnek? 
Horváth Dénes 
„Erdők, erdőkertek, gyümölcserdők. Milyen hely lehetett Körtvélyes Hódmezővásárhely határában? Írott források, szóbeli hagyományok és szórványgyümölcsösök vizsgálata a Dél- Tisza-völgy néhány településén.” 
Régi gabonafajták egy francia gazdapék műhelyében 
Fülöp Ádám 
„Egy látszólag nagyon messzi példán keresztül (az alma géncentruma Kazahsztánban) megkíséreljük megérteni a genetikai változatosság és a "természetes szelekció" együttes hatását egy természetes ökoszisztéma evolúciójának tükrében - lehet ezt mintául venni egy gabonatábla esetében? Gabona-erdőről hallottál már? 
És ha mindehhez hozzáadunk egy modern köves malmot, amivel élő lisztet lehet őrölni? Méghozzá olyat, aminek a kovászos kenyeréből gluténérzékenyek is ehetnek?” 
Legyen egy ágyásod! mozgalom bemutatása 
Petró Tibor 
"- Ahhoz, hogy az ember meg is tudjon élni, egy veteményes kertet kell létesítenie. Ám a kerti munka jól megizzaszt. 
- Hidd el Vlagyimir, hogy a kertet úgy is meg lehet tervezni, hogy túlságosan ne kössön le téged." - részlet Vlagyimir Megre: A teremtés című könyvéből 
Egy út amelyen mindannyiunknak el kell indulnia... Legyen egy ágyásod!
17:00 Kötetlen beszélgetés 
Házigazda a SZÖSZ (Szeri Ökotanyák Szövetsége) 
Tájfajtákról, magmegőrzésről, a magbörze jövőjéről és a mezőgazdasági sokféleséget támogató egyéb civil 
kezdeményezésekről.
Ha szeretnéd bemutatni 5 percben közösséged, egyesületed, gazdaságod tevékenységét, 
jelentkezz előzetesen e-mailenben: [email protected] rövid leírással, elérhetőséggel!

További információ: