2026. június 1.
Felszabadult egy hely az ingyenes, vezetett tanösvénysétánkra
„Teljes élet – nulla hulladék” vallja a Humusz Szövetség már több mint 30 éve. A pazarlásmentes, környezetbarát életmód tanulható, és ebben segít a XI. kerületi Nulla Hulladék Tanösvényünk is, ahol a résztvevők korosztályukhoz illeszkedő, játékos formában ismerkedhetnek meg a hulladékmegelőzés és a hulladékhierarchia alapjaival. Most 10 darab, pályaválasztás előtt álló, 11–12. évfolyamos diákcsoport számára tudunk ingyenes foglalkozást biztosítani vezetett tanösvénysétánkon.
Segíts és oszd meg ezt a felhívást, hogy minél többekhez eljusson a lehetőség!
Június 5-én a Humusz Ház kertje egy estére igazi szabadtéri mozivá változik: a fák alatt, faszékekben hátradőlve – vagy akár pokróccal kiülve a fűbe – vetítjük a Műanyagdetox (The Plastic Detox) című dokumentumfilmet.
Ez a film tökéletes program egy meleg nyári estére: miközben a kertben együtt lelassulunk, a Műanyagdetox erőteljesen és őszintén mutatja be, hogyan szövi át a műanyag és a hozzá kapcsolódó vegyi anyagok a mindennapjainkat, és milyen hatással lehetnek az egészségünkre és a környezetünkre. A vetítés előtt közös beszélgetéssel hangolódunk rá a témára – szakértők bevonásával gondolkodunk együtt arról, hogyan tudjuk csökkenteni a műanyagterhelést a hétköznapokban, egyéni és közösségi szinten is.
| ESEMÉNY | REGSZTRÁCIÓ |
Tegye fel a kezét, aki tudja: mi a világ legelterjedtebb egyszer használatos szemete? Ha tudni véled, ha nem, a dohányzásmentes világnap (május 31.) alkalmából ajánljuk korábbi írásunkat a cigarettaszűrők valódi történetéről.
A cigarettaszűrőket eredetileg azzal a céllal vezették be az ‘50-es években, hogy csökkentsék a dohányzás okozta egészségkárosodásokat. A cellulóz-acetátból készült műanyagszálak azonban amellett, hogy a tüdő mélyébe juthatnak, a lebomlás helyett mikroműanyaggá esnek szét a természetben, szennyezve a talajt, a vizeket és az élővilágot. Az „egészségesebb dohányzás” ígérete így kettős csalásnak bizonyul: félrevezető illúzió az emberi test és bolygónk rovására – olvasd el írásunkat A cigarettaszűrő mítosza és a műanyag valósága címen a világ legelterjedtebb egyszer használatos szemetéről, a cigicsikkről.

Évente milliárdokba kerül az utak mellől összegyűjtött hulladék eltakarítása
Öt nap alatt 154 tonna út menti illegális szemetet gyűjtött össze a Magyar Közút Nonprofit Zrt. a Föld napja alkalmából meghirdetett országos szemétgyűjtési akcióhéten.
Kezelhetetlen szeméthegyek a török partvidéken
A Fekete-tenger keleti partvidékének törökországi települései évtizedek óta egy egyre súlyosbodó, ám nagyrészt észrevétlen ökológiai katasztrófával – a szilárd hulladék kezelésének teljes megoldatlanságával – küzdenek.
A BME kutatói új korszakot nyithatnak az elektronikai hulladékkezelésben
Az új technológia lehetővé teszi a tömegtermékeknél használt áramkörök jelentős részének környezetbarát lebontását és újrahasznosítását -közölte az egyetem.
A Newcastle-i Egyetem vegyészmérnökeiből és villamosmérnökeiből álló kutatócsoportja egy olyan úttörő, visszafordítható ragasztót fejlesztett ki, amely alapjaiban változtathatja meg az elektronikai hulladékok (e-hulladék) újrahasznosítási folyamatait. Az innovatív anyag a hagyományos forrasztóónhoz hasonlóan képes az elektromos alkatrészek összekötésére, de egy egyszerű, zöld oldószeres mosással bontható, fenntartható megoldást kínálva egy egyre súlyosodó globális válságra.
Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (DOE) Oak Ridge Nemzeti Laboratóriuma (ORNL) és a Vitriform3D nevű fejlett gyártástechnológiai vállalat egy úttörő eljárással alakítja át a szemétbe szánt üvegpalackokat.
A globális okos hulladékgazdálkodási piac 2026-ra elérte a 3,12 milliárd dollárt, válaszul a városok és magánszolgáltatók összekapcsolt, modern működés iránti egyre növekvő igényére.

A nyugat-magyarországihoz és a burgenlandihoz hasonló helyzet más országokban is előfordulhatott, vagy könnyen megismétlődhet. Európa számos területén található azbesztes kőzet, az uniós döntéshozók pedig egyelőre nem léptek a régóta ismert szabályozási hézaggal kapcsolatban. Átlátszó videóriport.
Lehet az üzemanyagár-emelkedésből zöld fordulat?
Az emelkedő üzemanyagárak világszerte újra napirendre hozták a közösségi közlekedés fontos, de sokszor figyelmen kívül hagyott szerepét. Ausztráliában 2 állam már lépett, és ideiglenesen ingyenessé tették a tömegközlekedést.
A Greenpeace International megbízásából készített, 2026. május 21-én közzétett friss kutatás kimutatta, hogy a világ két legnagyobb élelmiszeripari vállalata, a Nestlé és a Danone műanyag tasakokban forgalmazott bébiételei jelentős mennyiségű mikroműanyagot tartalmaznak.
Maffia által felügyelt szeméttelepre látogat a pápa
XIV. Leó az első pápa, aki ellátogat a Nápoly melletti „Tüzek földjére”, melyet a helyi bűnszervezet évtizedeken át mérgező és veszélyes hulladék tárolására használt.
Korábban a zöldátállás főként klímavédelmi ügy volt, ma már viszont a gazdasági túlélés és a versenyképesség záloga az MI-forradalom miatt gyorsan növekvő globális áramigény korában.
Cukornádhulladék válthatja fel a nejlonzacskót?
Nyugat-Kenya cukornádtermelővidékein a betakarítási szezon nem csupán finomított cukrot hagy maga után. A préselést követően jelentős mennyiségű rostos maradvány, úgynevezett bagasz halmozódik fel a feldolgozóüzemek mellett.
A kaktuszhulladék forradalmasíthatja a fenntartható építőipart
A klímaváltozás és az ipari szektorok – köztük az építőipar, az autóipar és a repülőgépgyártás – növekvő teljesítményigénye egyre inkább a fenntartható, alacsony környezeti lábnyommal rendelkező anyagok felé irányítja a szakértők figyelmét.
Mikroműanyagok ellen fejleszt új megfigyelőrendszert Horvátország
Horvátország kedden Sibenikben, az EU déli tagállamait tömörítő Med9-csoport környezetvédelmi minisztereinek találkozóján mutatta be a mikroműanyagok megfigyelésére szolgáló integrált rendszerét.
Aranyat ér a talajnak - Te mégis a kukába dobod?
Az ökológiai szemléletű kertészkedés és a háztartási hulladék csökkentése napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap a szakemberek körében, akik hatékony és természetes megoldásokat keresnek a növényápolásban.
A Csodás Kertem Magánarborétum nem a tökéletesre nyírt pázsitot keresi, hanem azokat a kerteket, ahol a fenntarthatóság, a tudatosság és az élővilág tisztelete áll a középpontban. A fenntartható kertek versenye lehetőséget ad a résztvevőknek arra, hogy bemutassák, honnan indult a kertjük, és merre tart a környezetbarát működés felé vezető úton.
A pályázat lelke a személyes bemutatkozó anyag, amelyben az indulástól mesélhetik el a történetüket a résztvevők. Fontos bemutatni a terület adottságait - a talajt, a lejtést, a benapozottságot -, és bátran lehet írni a kudarcokról, tévedésekről is, hiszen ezekből tanul a kertész. A szervezők kíváncsiak arra is, milyen növényeket választott a jelentkező, és hogyan egyensúlyoz őshonos és idegenhonos fajok között, mit tesz a talaj egészségéért, miként oldja meg a vízellátást és a víz megtartását a területen. Értéknek tartják, ha marad a területen háborítatlan zug, a helyén marad a holtfa és az avarréteg.
A versenyre magánkertek és társasházak jelentkezhetnek, legfeljebb 20 fotóval, lehetőleg minden évszakból. Kizáró ok a műfüves kert, az angol pázsit, a rendszeres öntözés, valamint az intenzív gondozást és mesterséges teleltetést igénylő megoldások. A pályázati időszak 2026. április 1. és augusztus 15. között tart, a dokumentációkat ebben az időszakban, magyar nyelven várják e-mailben. A kezdeményezés célja a szemléletformálás és a közösségépítés, ahol minden résztvevő győztes.

Művészeti rezidenciaprogramot indít az IMÁGÓ Öko-Kulturális Labor
2026 februárjában a tudomány és a művészetek közötti párbeszéd megteremtésére indított kezdeményezést az Eötvös Loránd Tudományegyetem. Az IMÁGÓ Öko-Kulturális Labor célja, hogy a tudománykommunikációt kreatív eszközökkel társítva új irányba terelje az ökológiai válsággal kapcsolatos dialógust.
A most induló Művészeti Rezidenciaprogram célja, hogy a kortárs művészet számára is szabad asszociációs teret nyújtson a tudományos dialógusban, valamint a kiválasztott alkotók számára anyagi és szakmai támogatás mellett biztosítson részvételi lehetőséget a soron következő csoportos kiállításokon. Az első tematikus felhívás "Öltések közt a jövő" címmel a fenntartható divatkultúra és hulladékmegelőzés témakörében a művészet, a design, az aktivizmus és a tudomány határmezsgyéin mozgó alkotók jelentkezését várja.
Jelentkezési határidő: 2026. június 15. (éjfél)
Megvalósítás: 2026. július – szeptember
Csoportos kiállítás időpontja: 2026. október
Műanyagdetox - filmvetítés a Humusz Ház kertjében
Milyen kapcsolat lehet a mikroműanyagok, a mindennapi vegyi anyaghasználat és az egészségünk között? Hogyan csökkenthető a műanyagoknak való kitettség a hétköznapokban, és milyen kérdéseket vet fel mindez a gyermekvállalás, a termékenység vagy éppen a környezeti igazságosság szempontjából? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Műanyagdetox (The Plastic Detox, 2026) című dokumentumfilm, amelyet június 5-én, péntek este vetítünk a Humusz Ház kertjében.
Igen, jól olvastad, a Humusz egy napra kertmozivá változik!
Időpont: 2026. június 5. (péntek) 19 órától
Helyszín: Humusz Ház kertje (1111 Budapest, Saru utca 11.)
Köszönjük, hogy velünk vagytok!
A Humusz Csapata

Nyitvatartásunk a fűtési szezonban
Hétfő-szerda 9:00-17:00
Cím: 1111 Budapest, Saru u. 11.
Partnerünk az Aranykerék Futárszolgálat
Egy bringával több, egy autóval kevesebb!



