Pedagógusok
Tartalom:
- NuHu Érzékenyítő Műhelysorozat (2019 tavasz)
- Intézményre szabott továbbképzések
A Humusz Szövetség ingyenes 18 órás képzést indít
általános iskolai (felső tagozat) és középiskolai tanárok, környezeti nevelők számára.
Célunk, hogy:
-áttekintést adjunk a globális környezeti összefüggésekről,
-a problémákra megoldásokat találjunk a résztvevők közös tudására alapozva, jó gyakorlatok megosztásával.
-konkrét eszközöket, „muníciót” adjunk a környezeti nevelők számára ahhoz, hogy a diákok felé minél hatékonyabban tudják közvetíteni a problémát és az arra adható megoldásokat.
-a képzés résztvevőinek szeretnénk a nevelő-pedagógia munka rekreációs megközelítését nyújtani, a meglévő erőforrásokat aktiválni, az egyéni és a közösségi motiváltságot növelni.
Módszer:
-A műhelyben a cselekedtető, élmény alapú pedagógiai megközelítést használjuk.
-A globális környezeti helyzettől indulva a saját tapasztalatok, érzelmek útján keresztül szeretnénk eljutni az általános és egyéni megoldásokhoz, kiutakhoz.
-A témákat olyan játékokkal, módszerekkel dolgozzuk fel, melyek a környezeti nevelési munkában (az általános és középiskolás korosztály számára) felhasználhatók.
Tematika:
1.Helyzetjelentés a Földről – A környezetvédelmi problémakör összefüggései
2.Meddig faljuk még? - A túlfogyasztás ördögi köre
3.A technológia majd mindent megold? – A technológia helye, szerepe, reklámok és egyéb csapdák
4.Hogyan csökkenthető a hulladéktermelés? - zero waste alapismeretek
5.Helyünk az ökoszisztémában – Élet a természetben egy nagyváros közepén
6.Pedagógiai kitekintés - Kit nevelünk ma és milyen módszerekkel?
Projektfeladat
A program fontos eleme az egyéni projektfeladat megvalósítása saját terepen. A projekthez ötleteket biztosítunk, de fontosnak tartjuk a helyi viszonyokhoz való alakítását. Olyan projektötleteket várunk megvalósítani, amik növelik az adott intézmény/csoport tudatosságát a fenntarthatóság területén.
A projektek megvalósítási határideje a 2021/2022-es tanév I. félévének vége.
Jelentkezés:
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A résztvevők maximális létszáma 18 fő. A regisztrációs kérdőív kitöltése nem jelenti automatikusan a műhelysorozat résztvevőinek listájára való felkerülést.
A szervezők a beérkezett regisztrációk alapján fenntartják a jogot a résztvevői lista összeállítására. Túljelentkezés esetén várólistát hozunk létre.
Regisztrációs kérdőív kitöltésének határideje: 2021. július 6.
Visszajelzést küldünk a jelentkezés sikerességéről legkésőbb július 9-ig.
A 18 órás műhelysorozat (3x6 óra) 3 alkalomból áll. Előnyt élveznek azok a jelentkezők, akik vállalják mind a három alkalmon való részvételt.
A soron következő képzés alkalmai és helyszínei:
2021. július 16. péntek 9.00-16.00 Humusz Ház (1111 Budapest, Saru utca 11.)
2021. július 17. szombat 9.00-16.00 Humusz Ház (1111 Budapest, Saru utca 11.)
2021. július 18. vasárnap 9.00-16.00 Budai Sas-hegy TT (1112 Bp, Tájék utca 26.)
A műhelyfoglalkozások alatt ökofrankó büfét és szendvics ebédet biztosítunk.
Jár-e kredit a képzésért?
A műhelysorozat nem akkreditált képzés, viszont a 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet értelmében a kötelezően megszerzendő 120 (kredit) óra továbbképzés legfeljebb huszonöt százaléka (azaz 30 óra) elszámolható. Jelen esetben - 18 órás képzésről lévén szó – 18 kredit számolható el. A beszámítás a munkáltató által történik.
A Humusz Szövetség, mint szervező, a résztvevők számára tanúsítványt állít ki a program végén.
A tanúsítvány megszerzésének feltétele a képzés egészén való részvétel, valamint egy egyéni projektfeladat megvalósítása a saját intézményben.
További információk:
Merza Péter
oktatási programvezető - Humusz Szövetség
peter(kukac)humusz.hu
Pilinger Zsuzsanna
környezeti nevelő, drámapedagógus
pilingerzsuzsa(kukac)gmail.com
06 70 6087992
Öko hírnökök a Sas-hegyen 2020 nyarán
NuHu Érzékenyítő Műhelysorozat
Kiutak keresése a környezeti válságból a Nulla Hulladék életszemléletét követve, felismerve az egyén felelősségét a közösségben
A Humusz Szövetség ingyenes 15 órás műhelysorozata
általános iskolai tanítók, középiskolai tanárok, környezeti nevelők számára
Első műhelysorozatunkat olyan kísérleti programnak szánjuk, ahol a résztvevőkkel közösen vizsgáljuk meg azt, hogy a környezettudatos magatartás kialakulásában mennyire számottevőek az érzelmeink, mennyire korlátoznak a szokásaink, és a változó világ kihívásaival miként találkozunk a személyes életünkben.
A műhely résztvevőinek szeretnénk a nevelő-pedagógia munka rekreációs megközelítését nyújtani, a meglévő erőforrásokat aktiválni, az egyéni és a közösségi motiváltságot növelni.
A műhelysorozat célja, hogy fogódzót adjunk az oktatási/nevelési területen dolgozó szakembereknek ahhoz, hogy hatékonyan közvetíthessék a környezetvédelmi tudatosságot a diákok felé, valamint hogy áttekintést adjunk a globális környezeti összefüggésekről, a problémákra pedig megoldásokat találjunk a nulla hulladék elvét követve.
A műhelysorozat résztvevőinek észrevételeit is felhasználjuk az oktatási segédanyag megalkotása során, mely tartalmaz módszertani játékgyűjteményt és tudástárat. Számítunk a résztvevők közös tudására, a jó gyakorlatok megosztásra.
Mit értünk a NuHu kifejezés alatt? “A nulla hulladék célkitűzés egyszerre jövőkép és gyakorlati iránymutatás egy olyan életmód kialakításához, ahol – a természetben zajló fenntartható körforgás mintájára – nem keletkezik végleges hulladék, mert minden, a folyamatokból kilépő anyag egy másik helyen felhasználható erőforrásként jelentkezik. A nulla hulladék jegyében úgy tervezzük a termékeket, és úgy működtetjük a folyamatokat, hogy összességében csökkenjen a hulladék mennyisége és veszélyessége. Ebben a szemléletben nem eltemetjük vagy elégetjük az erőforrásokat, hanem megőrizzük és hasznosítjuk azokat. A nulla hulladék megvalósításával megszűnik a bolygó, az emberiség, az állatok és a növények egészségét veszélyeztető – talajba, vízbe, levegőbe történő – kibocsátás.”
|
A műhely tematikájának vázát a Humusz Szövetség által kidolgozott Nulla Hulladék című oktatócsomag adja.
A műhelyben a cselekedtető, élmény alapú pedagógiai megközelítést használjuk. Hangsúlyos lesz az érzelmi nevelés, a drámapedagógia, a konstruktív pedagógia.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
A résztvevők maximális létszáma 18 fő. A regisztrációs kérdőív kitöltése nem jelenti automatikusan a műhelysorozat résztvevőinek listájára való felkerülést.
A szervezők a beérkezett regisztrációk alapján fenntartják a jogot a résztvevői lista összeállítására. Túljelentkezés esetén várólistát hozunk létre. Nagy érdeklődés esetén még a 2019-es évben indítunk második csoportot.
Regisztrációs kérdőív kitöltésének határideje: 2019. március 22.
A 15 órás műhelysorozat (3+3+3+6) négy alkalomból áll. Előnyt élveznek azok a jelentkezők, akik vállalják mind a négy alkalmon való részvételt.
A műhelysorozat alkalmai:
2019. április 10. szerda 15.00-18.00
2019. április 17. szerda 15.00-18.00
2019. április 24. szerda 15.00-18.00
2019. április 27. szombat - külső helyszín Budapesten (szervezés alatt)
Helyszín:
Humusz Ház (1111 Budapest, Saru utca 11.)
A műhelyfoglalkozások alatt ökofrankó büfét biztosítunk.
A műhelysorozat nem akkreditált képzés, viszont a 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet értelmében a kötelezően megszerzendő 120 (kredit) óra továbbképzés legfeljebb huszonöt százaléka (azaz 30 óra) elszámolható. Jelen esetben - 15 órás képzésről lévén szó - 15 kredit számolható el. A beszámítás a munkáltató által történik. A Humusz Szövetség, mint szervező, a résztvevők számára tanúsítványt állít ki a program végén.
További információk:
Merza Péter
oktatási programvezető - Humusz Szövetség
06-1-3862648 (hétköznapokon 9.00-17.00)
Pilinger Zsuzsanna
környezeti nevelő, drámapedagógus
06 70 6087792
Intézményre szabott továbbképzések
Sok éves tapasztalattal, és több, mint 30 sikeres pedagógusképzéssel a hátunk mögött szívesen vállaljuk óvodák, iskolák munkaközösségeinek, pedagógusainak továbbképzését. Előzetes egyeztetés szükséges a tematika személyre szabásához.
A résztvevők megismerkednek a hulladékgazdálkodás alapfogalmaival, a reklám - fogyasztás - hulladék összefüggésével és következményeivel, valamint a fogyasztói társadalomból a fenntartható társadalom felé vezető út hulladékgazdálkodással kapcsolatos lépéseivel a hétköznapi ember nézőpontjából.
A képzések során nagy hangsúlyt fektetünk a közös gondolkodásra, csoportmunkára. A résztvevők sok-sok érdekes módszerrel ismerkedhetnek meg, melyek segítik az ismeretek átadását a gyerekeknek, valamint gyakorlatias ötleteket adunk a környezetkímélőbb iskola működtetéséhez.
Számítunk az Ökoiskola, Zöldóvoda címre pályázó intézmények pedagógusainak, környezetvédelmi koordinátorainak jelentkezésére.
Az intézményekkel együttműködve tudjuk vállalni óvodák, iskolák hulladékos felmérését, analízis készítését.
További információ és árajánlat kérés:
Merza Péter
oktatási programvezető
peter(kukac) humusz.hu
06 1-386-26-48
Ízelítő a korábbi képzésekből
Környezetvédelmi képzés óvópedagógusok és tanítók részére
Tanárok hulladékos tanárai voltunk
Kedvcsinálónak néhány idézet a korábbi képzések résztvevőitől:
„A kapott anyagokat és a cd-ket, játékokat már kipróbáltam az óráimon, és nagy sikert arattak a gyerekek körében. Nagyon hasznos, módszertani ötletekben gazdag tanfolyam volt, propagáljátok, hogy minél többen ismerjék meg munkátoknak ezen területét is."
„A tananyag logikusan felépített, minden témát körbejárt. Az előadások, gyakorlatok élvezetesek, rendkívül hasznosak Bármikor szívesen hallgatnám még."
„Az itt alkalmazott módszerek, játékok segítik, hogy a gyerekeknek érthetően és változatosan tudjuk átadni az ismereteket."
Pedagógusoknak és környezeti nevelőknek a hulladékcsökkentésről
A Nulla Hulladék nem utópia, hanem megvalósítandó cél. Szemléletformáló programjainkkal azt szeretnénk szolgálni, hogy a fenntartható, egészséges és hulladékmentes életmód minden ember számára elérhető legyen.
A NuHu Bagoly Klub egy programsorozat, amihez várjuk környezeti nevelők, pedagógusok csatlakozását. Mottónk: "Taníts, tanulj a nulla hulladékról."
Ha érdekel a környezetvédelem és azon belül is a hulladékmegelőzés, ha szeretnéd elmélyíteni tudásodat, ha bővítenéd módszertani eszköztáradat, ha megvitatnád tapasztalataidat baráti légkörben, jelentkezz!
A programban részt vevők a Humusz Szövetség megújult Nulla Hulladék oktatócsomagját (korábban: "Belefulladunk?" címen) is kézhez kapják. Az oktatócsomag az elméleti és gyakorlati tudásanyag mellett feladatlapokat és kidolgozott módszertani segédanyagokat is tartalmaz.
TEMATIKA
- 2018.február 14. A hulladékhierarchia (előadó: Urbán Csilla, Humusz Szövetség)
- 2018.február 21. Szemléletformálással a nulla hulladékért (előadó: Merza Péter, Humusz Szövetség) >flipchart képek
- 2018.február 28. A környezettudatos vásárlásra nevelés (előadó: Gulyás Emese, Tudatos Vásárlók Egyesülete)
- 2018.március 07. Jó gyakorlatok a zöld intézményekben és otthonokban
- 2018.március 14. "Mit hova?" - túl a szelektív gyűjtésen. (Látogatás a SZÚK-ban.)
- 2018.március 21. Veszélyes hulladékok és amit ellenük tehetünk
Helyszín: Humusz Ház (1111 Budapest, Saru utca 11.)
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, az alkalmak a fent jelzett szerdai napokon 17.00-19.00-ig tartanak.
A klub alkalmain ökofrankó büfét biztosítunk.
A programváltoztatás jogát fenntartjuk.
A projekt a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával valósul meg.
www. szelektalok.hu
Csatolmány | Méret |
---|---|
nuhubagolyklub_plakat.pdf | 907.77 KB |
Friss oktatási hírek a humusz.hu-ról
2024. szeptember 04. | Komposztünnep felhívásunkhoz bárki csatlakozhat |
2024. augusztus 29. | Segítsd a Humusz fennmaradást egy kérdőív kitöltésével |
2024. augusztus 07. | Biolearn online konferencia pedagógusoknak |
2024. július 20. | Újrapapír füzetek a Humusznál! |
2024. június 21. | Szárba szökkent magocskáink – 1. rész |
2024. április 03. | „Tanuljunk a természettől!” (BioLearn) műhelymunka |
2024. március 25. | Nagykovácsi, jövünk! – Meghosszabbítottuk a REGISZTRÁCIÓT a Zöld Országos Találkozóra |
2024. március 08. | 1%-kal közelebb a nulla hulladékhoz |
2024. március 08. | Ötletek a fenntarthatósági témahétre - online képzés |
2024. február 22. | Szerinted ki legyen az Erdei Vándor Nagykövete? - SZAVAZZ |