Ökoiskola Információs Nap (KDR) - 2015. II. félév
Időpont: 2015. november 15. 13 óra
Helyszín: Munkácsy Mihály Általános Iskola (Székesfehérvár Munkácsy út 10.)
Az információs nap programja
13:00 megnyitó: Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerület igazgatója
13.10- A Székesfehérvári Hétvezér Általános Iskola – Örökös Ökoiskola – ökoiskolai programjának, jó gyakorlatának bemutatása - Némethné Nagy Irén tanár
13.30- A Natura 2000 fogalma, Natura területek Fejér megyében – Fenyvesi László környezeti nevelő (Duna-Ipoly Nemzeti Park)
14.00- vendégeink: Krepsz Gyöngyi zoológus HEROSZ Fehérvári Állatotthona és Urfi Tamás ügyvezető Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége
14.10- Hulladékból termék – újrahasznosítás: a Magyar Alumíniumipari Múzeum munkatársai az alumínium, Futterer Judit a műanyag háztartási hulladékok kreatív felhasználásába vonja be a résztvevőket.
14.30-tól 17.00-ig részletes tájékoztatást adunk arról, hogy a még nem Ökoiskolák hogyan pályázhatnak az Ökoiskola címre.
Az információs nap menetrendje alapján felkértük az előadókat az egyes előadások megtartására.
A rendezvényen 21 pedagógus vett részt 18 intézményből.
A szakmai nap előadásai a meghatározott tartalommal, a megadott sorrendben hangzottak el. Az információs nap előadói Varga Gábor, a Gaja Egyesület elnöke, Vajgerné Bőhm Erika, az egyesület titkára és Fenyvesi László, a Duna-Ipoly Nemzeti Park környezeti nevelője voltak.
A GALÉRIA A KÉPRE KATTINTVA ELÉRHETŐ!
Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerület igazgatója és Varga Gábor megnyitója után Vajgerné Bőhm Erika ismertette a Gaja Egyesület, a HUMUSZ Szövetség tevékenységét és az SH/4/5 Zöld Óvoda, Ökoiskola programok kiszélesítése projektet.
Némethné Nagy Irén, a Székesfehérvári Hétvezér Általános Iskola tanára intézménye örökös ökoiskolai munkájáról számolt be sok gyakorlati ötlettel gazdagítva a meghívottak eszköztárát.
Fenyvesi László, a Duna-Ipoly Nemzeti Park környezeti nevelője ismertette meg a jelenlévőket a Natura 2000 fogalmával, a Fejér megyei vonatkozásaival, az itteni jelölőfajokkal. Bemutatta a közös programlehetőségeket (madárgyűrűzés, osztály- és iskolai túrák), s beszélt a Madárdal tanösvényről is. Bár nem jelölőfaj, nagy élvezettel figyelte a hallgatóság az előadóval együtt érkező mezei pacsirtát és a róla szóló ismertetőt. Felajánlotta az együttműködést azon intézmények számára, akikkel még nincs közvetlen kapcsolatuk. (http://www.dinpi.hu/madardal-tanosveny)
Krepsz Gyöngyi zoológus, a HÉROSZ Megyei tagszervezetének elnöke, a székesfehérvári állatmenhely vezetője ismertette a tagozat munkáját. Lehetőség van iskoláknak, osztályoknak csatlakozni szervezetükhöz. Szívesen mennek ki ők is az intézményekbe, és szívesen fogadnak a menhelyen is iskolai csoportokat. A felelős állattartást sajátíthatják el így a gyerekek. (http://www.herosz.hu/fehervari_allatotthon?lang=hu)
A Horgászegyesületek Fejér Megyei Szövetsége képviseletében Nagy Attila városi elnök érkezett. Ismertette azt a jó gyakorlatot, melyet a székesfehérvári István Király Általános Iskolával (Örökös Ökoiskola) évek óta folytatnak. Felajánlotta az együttműködést a résztvevőknek. Sok lehetőség nyílik a közös munkára, szívesen segítenek a tanároknak. (http://www.hofesz.hu/)
Ezt követően a címpályázat felépítését mutatta be Vajgerné Bőhm Erika. Sok gyakorlati példa, jó ötlet hangzott el, biztatva a jelenlévőket a pályázásra.
Kiegészítő programként Zöld Kiállítás néven helyi expót szervezünk, ahova helyi érdekeltségű kiállítók (civil szervezetek, nonprofit kft-k, környezetbarát termékeket forgalmazó vállalkozások) kaptak meghívást. Célunk, hogy az intézményzöldítés témájába vágó eszközök, szolgáltatások felsorakoztatásával a keresletet és a kínálatot egymással megismertetve segítsük a pedagógusok munkáját a címek elnyerésében.
A Zöld Kiállítás keretében bemutatkozó szervezetek a következők voltak:
• Krepsz Gyöngyi zoológus HEROSZ Fehérvári Állatotthona
• Urfi Tamás ügyvezető Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége
• Futterer Judit , Fúzió Egyesület képviseletében
• Fülöp Krisztián és Kiss Anikó, a székesfehérvári Alumíniumipari Múzeum két munkatársa
A címpályázati előadás alatt felső tagozatosoknak tartott foglalkozást a Fúzió Egyesület tagja, Futterer Judit iparművész. Vele a gyerekek műanyag hulladékot és papírt hasznosítottak újra, ebből készítettek ékszereket.
A székesfehérvári Alumíniumipari Múzeum két munkatársa, Fülöp Krisztián és Kiss Anikó az alumínium hulladék újrahasznosításának lehetőségeit kihasználva szintén ékszerek, kitűzők készítését segítette.
A szünetekben „ökofrankó” büfé várta a résztvevőket. A rendezvény során minden résztvevő kapott egy kisebb csomagot, melyben tájékoztató anyagokat talált a Gaja Egyesület jóvoltából.
A rendezvényértékelő lapok tanúsága szerint a résztvevők összességében jó hangulatúnak, alkotó légkörűnek, segítőnek értékelték a rendezvényt. A résztvevők külön pozitívumként megemlítették a pályázat megírásához kapott hasznos információkat, a kapcsolatteremtési lehetőséget más szervezetekkel, az előadások sokszínűségét és a bemutatott jó gyakorlatok sokaságát.
A programot az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) Zöld Óvoda-, Ökoiskola programok kiszélesítése c. projektjének keretében végezzük, a projekt a Svájci-Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával valósult meg.
Friss oktatási hírek a humusz.hu-ról
2024. december 02. | Komposztünnep 2024 - eredmények és összefoglaló |
2024. október 03. | Ötletek komposztos foglalkozásokhoz - hamarosan itt a Komposztünnep |
2024. október 03. | Kielemeztük a kérdőívünkre beérkezett válaszokat – íme az eredmények |
2024. szeptember 20. | Szárba szökkent magocskáink 2. rész - A Zöld Kürt története |
2024. szeptember 17. | Ki a legügyesebb halász? - játékot fejlesztett az Anthropolis Egyesület |
2024. szeptember 04. | Komposztünnep felhívásunkhoz bárki csatlakozhat |
2024. augusztus 29. | Segítsd a Humusz fennmaradást egy kérdőív kitöltésével |
2024. augusztus 07. | Biolearn online konferencia pedagógusoknak |
2024. július 20. | Újrapapír füzetek a Humusznál! |
2024. június 21. | Szárba szökkent magocskáink – 1. rész |