Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 17 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Európa megijedt a kínai áruktól

  • 2007. szeptember 13.
  • humusz

A veszélyes áruk ellenõrzésének tervezett enyhítése ellen szólalt fel az Európai Parlamentben Meglena Kuneva fogyasztóvédelmi biztos. A tagállamok nemrégiben enyhítettek az eddigi ellenõrzési rendszeren, azonban egyre több képviselõ szorgalmazza a mostaninál nagyobb szigort. Nálunk nem vizsgálják külön a kínaiakat.

 

 

A veszélyes áruk ellenőrzésének tervezett enyhítése ellen szólalt fel az Európai Parlamentben Meglena Kuneva fogyasztóvédelmi biztos. A tagállamok ugyanis pár hónapja, a termékbiztonsági direktíva felülvizsgálatakor az Európai Bizottság javaslatával szemben nemcsak az ipari áruk, hanem a fogyasztói termékek esetében is a megengedőbb ellenőrzési rendszer mellett döntöttek. Ennek alkalmazásával kevesebb vizsgálatot kellene elvégezniük, gyakorlatilag ellehetetlenítve annak az uniós tájékoztatási rendszernek a működését, amelynek keretében a tagállamok egymást értesítik veszélyes termékek felbukkanása esetén.

 

A Mattel-ügy verte ki a biztosítékot

Kuneva a parlamentet a döntés felülvizsgálatára szólította fel, hangsúlyozva, hogy a Kínából származó import biztonságosságával kapcsolatos, egyre növekvő aggályok közepette különösen nem időszerű visszalépni és aláaknázni a meglévő ellenőrzési rendszert. A várakozások szerint azonban az EP annak ellenére is a gyengébb tervezet mellett szavaz majd, hogy az elmúlt napokban több képviselő is nagyobb szigort szorgalmazott, különösen a CE jelzés használatában. Ez a jelzés az unión belül szabadon mozgatható importtermékek megkülönböztetésére szolgál, és sok fogyasztó biztonsági garanciaként tekint rá.

A biztos azt is hangsúlyozta, hivatalának megvannak az eszközei a veszélyes áruk kivonására, ezek használatára azonban eddig nem volt meg a politikai akarat. Eddig csak a játékoknak látszó öngyújtók, valamint egy műanyag játékokban használt mérgező anyag betiltását érte el, mivel a piacról való kivonást a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk. Kuneva arra kérte a képviselőket, támogassák, ha ismét hasonló lépésre lesz szükség.

A biztos a múlt héten jelentette be, hogy felülvizsgálja az uniós termékbiztonsági rezsimet, miután az amerikai Mattel harmadszor is játékok millióinak a visszahívását rendelte el, s ez Kínában gyártott termékeket érintett, újabb tápot adva az onnan származó import veszélyeivel kapcsolatos félelmeknek. A kínai áruk minőségének ügye márciusban, mérgező állateledelek miatt került először a világ érdeklődésének középpontjába, majd a botrányok sora a halálos áldozatokat is szedő fogpasztákkal és selejtes gumiabroncsokkal folytatódott.

A veszélyes áruk dömpingjének megállítására az EU és az USA egyaránt komoly eltökéltséget mutat. Mindkét részről azt emelik ki, hogy a kínai hatóságoknak maguknak kell megakadályozniuk a minőségi és biztonsági kívánalmaknak nem megfelelő áruk kiszűrését, ám ehhez segítséget ajánlottak Pekingnek. Az unió részéről Neelie Kroes versenyügyi és Peter Mandelson kereskedelmi biztos is elutasította azokat a kínai vádakat, hogy az EU-ban protekcionista céllal folyik szándékos hisztériakeltés a termékeik körül.

 

Nem vadászunk a kínaiakra

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és a regionális felügyelőségek a tevékenységüket a szakminiszter által jóváhagyott éves ellenőrzési és vizsgálati program alapján végzik. Ez a munka meghatározott területre, szolgáltatásokra, árukra irányul, és soha nem kifejezetten valamely ország, nemzet termékeire. Így nem veszik górcső alá kifejezetten a kínai árukat, és a jövőben sem terveznek ilyen vizsgálatot, jóllehet kétségtelen: a fogyasztói bejelentések és a hatósági ellenőrzések alapján különösen sok a kínai gyártású hibás vagy veszélyes termék, elsősorban a műszaki cikkek – a vasalótól az öngyújtóig –, valamint a könnyűipari áruk, főként a gyermekjátékok körében.

 

 

 

Forrás: Index