Múzeumok Majálisa
A Pedagógiai Múzeum az elmúlt évekhez hasonlóan egy konkrét témát mutat be a Múzeumok Majálisán. Korábbi programjaink (Oktatófilm, Jutalmazás és büntetés, Iskolai egészségügy, Iskolai egyenruha és viselet) folytatása az idei, amely a természettan oktatás egyik leglátványosabb ágával foglalkozik: Fénytanoncok. Optika és fénytan a 19. századi iskolában!
A látogatók kipróbálhatják, működés közben láthatják eszközeinket: zootrop, szemmodell, periszkóp, anamorfózis, árnyszínház, sztereókép, zsebmozi, prizmák, tükrök, camera obscura stb. A jelenségekkel fotótörténészek és szemorvos segítségével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
A közönséget az alábbi foglalkozásokra várjuk :
- Óriás anamorfózis: Játék anamorfikus ábrákkal, amelyek henger- vagy kúptükör segítségével izgalmas képekké állnak össze.
- Bájcső, avagy a kaleidoszkóp: A tükrös mézeskalács, a kakasos nyalóka mellett gyakran vásárfiaként került haza a papírhengeres kaleidoszkóp. Máskor az oktatás optikai szemléltető eszközeként ejtette ámulatba a gyermekeket. Bájcső készítése hétköznapi anyagokból.
- Bűvös korong: Hogyan kerül a madár a kalitkába? Játék az utóképekkel. Készítsünk pörgethető papírkorongokat agyunk és szemünk renyheségének szemléltetésére!
- Japántükör: A fényt nem lehet “becsapni”! Egy rejtélyes kép életre keltése varázstükörrel. A japántükör kultúrtörténeti bemutatása és közös kísérletezés.
“ A szemnek fő alkatrészei ”
A szem szerkezete, kettőskép, rövid- és messzelátás, színtévesztés.
Optikai illúziók és ami mögötte van…
További információk:
tel.: 3235513, www.opkm.hu , [email protected]
Forrás:Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet