A Greenpeace verespataki földet ajándékozott Gyurcsánynak
Kidobolták ma délelõtt a Miniszterelnöki Hivatal elõtt, hogy a Greenpeace szimbolikus nagyságú verespataki földet ajándékoz Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úrnak. A hírt régi hagyományok szerint Magyarország utolsó élõ betyárja, Laci betyár tette közzé. A többszáz helyi családból Verespatak megmentéséért alakult Alburnus Maior egyesület segítségével vásárolt terület adományozásáról szóló oklevelet a Greenpeace aktivistái nyújtották át a kormányfõ képviselõjének. A Greenpeace a jövõ hétre várja Gyurcsány Ferenc válaszát, hogy hivatalosan is elfogadja-e az ajándékot. A Greenpeace sajtóközleménye.
Az elmúlt hónapban már több híres személyiség – mint például az Oscar-díjas angol színésznő, Vanessa Redgrave - vásárolt egy négyzetméternyi parcellát, hogy ezzel is megakadályozzák az adott terület kanadai bányacég kezére kerülését és kifejezzék támogatásukat az erdélyi település védelme érdekében. A kanadai Rosia Montana Gold Corporation ugyanis Verespatak lakóépületeinek már közel felét és a környező földek jelentős részét felvásárolta annak ellenére, hogy még nem kapott engedélyt az aranybánya megnyitásához. “ Az ajándékozás egy szimbolikus gesztus, mellyel felkérjük a kormányfőt, hogy ő is legyen felelős gazdája földjének. Ha ez a földterület a bányavállalat kezére kerül, hamarosan egy ciános szennyvíztároló alját képezi majd.”- mondta el Nemes Noémi a Greenpeace kampányfelelőse.
A verespataki aranybánya engedélyeztetése ellen a Greenpeace már öt éve küzd Romániában és Magyarországon. Európa legnagyobb ciános technológiájú aranybányájának megvalósítása felmérhetetlen környezeti, szociális, kulturális és gazdasági károkkal fenyegeti nemcsak Verespatak környékét, de Magyarországot és így az Európai Uniót is.
A tervezett verespataki zagytározó tízszer nagyobb lenne, mint a 2000. évi ciánkatasztrófáért felelős nagybányai, ezért egy esetleges gátszakadás vagy átszivárgás óriási ökológiai katasztrófával fenyegetheti több százezer magyar ivóvizét, a Maros és Tisza menti környezetet, és a Körös-Maros Nemzeti Parkot is.
A zöld szervezet a földajándékozás mellett felszólította Gyurcsány Ferencet, hogy minden politikai és jogi eszközzel járjon közbe az európai és román jogszabályokat is súlyosan sértő engedélyezési folyamat felfüggesztése érdekében. Romániában a héten demonstráló zöld szervezet szerint ugyanis törvényszegést követnek el a bukaresti hatóságok, hisz olyan környezeti hatástanulmány alapján kezdték elbírálni az aranybánya tervét, ami nagyban különbözik a kanadai vállalat területrendezési engedélyétől. „Amennyiben Magyarország nem gyakorol erős politikai nyomást a román kormányra és nem követeli meg a nemzetközi egyezmények betartatását, újabb potenciális ciánkatasztrófa fenyegeti hazánkat.” – hangsúlyozta a kampányfelelős.
A Greenpeace már az Európai Unió figyelmét is felhívta az engedélyezési folyamat illegális elemeire. Az Európai Bizottság biztosította a zöld szervezetet afelől, hogy a szabálytalanságokat szigorú vizsgálatnak vetik alá és megteszik a szükséges lépéseket Románia felé.
A zöldek július végéig várják a magyar miniszerelnök tájékoztatását a kormány Verespatak védelmének ügyében tett és tervezett lépéseiről.