Komposztáljunk!

A háztartási szemét jelentős részét zöld hulladék alkotja, egy hétköznapi szemetes edény valóságos kincsesbánya ilyen szempontból. A kertből, konyhából kikerülő szerves anyagok - vagy a Svájcban elterjedt kifejezéssel élve "zöld javak" - zöme hazánkban jelenleg még a kukákban végzi, pedig számos szempontból jobb lenne, ha a lenyírt fű, gyümölcshéj, növényszárak és társaik komposztálás révén visszajutnának az élő környezet körforgásába.

Kevesebb szerves - tehát a növények számára hasznossá alakítható - anyagot nyelnének el az égetők és a lerakók, műtrágya helyett természetes tápanyag utánpótláshoz jutnának a növények, csökkenne a hulladék mennyisége s így - ideális esetben differenciált szemétdíjjal összekötve - alacsonyabb lehetne a szemét elszállításáért fizetendő díj, elkerülhető lenne az ősszel tömegesen jelentkező avarégetés jelensége...

 

TIPP

 

  • Nem feltétlenül szükséges komposztkereteket vásárolni. Otthon, barkácsolással is készíthető keret néhány maradék deszka vagy drótháló segítségével. Akit nem zavar a látvány, illetve az, hogy a komposztálódás több időt vesz igénybe, az kialakíthat keret nélküli komposzthalmot is a kert egyik eldugott sarkában. A lebomlás így is végbemegy... akárcsak dédszüleink korában.
  • A konyhában tartsunk egy külön gyűjtőedényt (pl. egy nagyobb tál, stb.) a keletkező szerves anyagok számára, így nem kell minden egyes tojáshéjjal vagy teafilterrel a kertbe szaladi; elegendő naponta egyszer vagy kétszer kivinni a tálat a komposzthalomhoz.
  • Az ősszel lehullott avar belekeverhető a „vegyes" komposztba, de külön is komposztálható. Az ilyen lombkomposztálás egyszerű, ráadásul az egyik legjobb minőségű - palántázásra kiváló - humuszt adja!
  • Figyelem! A diófa levele is komposztálható, bár igaz, hogy sokáig tart (kb. 3 év a teljes átalakulás). Az ezzel kapcsolatosan folytatott kutatások szerint, a diólevélben található csírázásgátló anyagok idővel lebomlanak, így semmi akadadálya annak, hogy a diólevélből (vagy abból is) készült humusz a kertben felhasználásra kerüljön.
  • A nyáron lenyírt füvet keverjük szintén a komposztba, vagy használjuk ágyásokon, bokrok alatt vízmegkötő talajtakarásra.
  • Ha szeretnénk átrostálni a kész humuszt, használhatunk kis méretű műanyag rekeszt (általában piacokon dobálják ki, miután kifogyott belőle a déligyümölcs...). De készíthetünk fa keretet is, melyre apró lyukú dróthálót feszítünk ki; vagy jó megoldás a kőműves-felszerelésként árusított, homok-, illetve kavicsszita.


AJÁNLOTT LINKEK