Barkácsolás

Az otthoni barkácsoláshoz használt berendezések, anyagok, szerek is lehetnek környezetkímélők… keressük az alternatívákat!

A barkácsoláshoz használt vegyi anyagok többsége káros hatással van mind egészségünkre, mind pedig a környezetre nézve. Illékony vegyszerek, hosszú ideig párolgó anyagok, hulladékkezelés (pl. égetés) során kiszabaduló káros molekulák, veszélyes hulladéknak számító maradékok és göngyölegek nagyon sok problémát okoznak, még ha nem is látványosan vagy nem azonnal. Ha nem akarunk hosszú ideig „együtt - s főként egy fedél alatt - élni" ezekkel az anyagokkal és utóhatásaikkal, keressünk környezet- és egészségkímélőbb lehetőségeket.

 

TIPP

 

  • Sok esetben a vegyi kezelés kiváltható manuális, mechanikus tevékenységgel is (pl. oldószer helyett használhatunk dörzspapírt, drótkefét, stb.
  • Ahol lehet, takarékoskodjunk az energiával. A kézi gyalu és a hagyományos csavarhúzó is bőven megteszi az áramot igénylő változatok helyett! Használjunk minél kevesebb elektromos barkácsgépet. Amikor ez nem megoldható, legalább legyenek tartós, javítható és energiatakarékos változatok. Az elemes berendezéseket kizárólag újratölthető akkuval üzemeltessük.
  • Fa felületek kezelésére lakk helyett használhatunk lenolajat, méhviaszt.
  • A vízbázisú festékekből, ragasztókból (már létezik vízbázisú burkolat-ragasztó is!) nem szabadulnak fel káros oldószerek, használjunk ilyeneket.

  • A csiríz fa, műanyag, papír és fa ragasztására is alkalmas, környezetkímélő ragasztó.

  • A festéket étolajjal, esetleg alkohollal távolítsuk el a bőrről, hagyjuk az oldószereket.

  • Ne használjunk PVC műpadlót és lehetőleg kerüljünk minden PVC építőanyagot, használati eszközt, stb. A PVC alapanyaga rákkeltő, égetésekor pedig dioxin - az emberiség egyik legveszedelmesebb gáza - keletkezik. A dioxin jelentős veszélyforrást jelent az egészségre.
  • Lehetőleg csak annyi vegyi anyagot vásároljunk, amennyi feltétlenül szükséges az adott munka elvégzéséhez. A maradékot ne tartogassuk beszáradásig vagy a szavatossági idő lejártáig, inkább ajándékozzuk tovább olyasvalakinek (ismerősök, "ingyen adom" levelezési listák, építőanyagportálok, stb.) aki épp hasznát veszi.
  • A vegyi anyagok maradékait, gönygölegeit gondosan kezeljük: tároljuk külön és juttassuk el a legközelebbi lakossági veszélyeshulladék-gyűjtésre vagy veszélyeshulladék-gyűjtő udvarba. Sose dobjuk a kukába vagy öntsük a lefolyóba! Veszélyes (elektromos- és elketronikai) hulladéknak minősülnek az áramot fogyasztó szerszámgépek is, adjuk le gyűjtőhelyeken (hulladékudvarok, műszaki áruházak), gyűjtőnapokon!.
  • Egyes növények képesek megköti a levegőben keringő káros anyagokat (nitrogén-dioxid, stb.). A zöldike (Clorophytum) megköti a veszélyes formaldehidet!



AJÁNLOTT IRODALOM