Tejautomata napi 24 órában
A 300 literes tartályban három napon keresztül marad friss a tej, de kétnaponta cserélik, ha meg elfogy, újratöltik a tartályt.
A vevők elégedettek: "most vettem először 1 liter tejet. Eddig faluról vásároltam a tejet, de fontolgatom, hogy ezentúl innen a gépből fogom, hisz közelebb van. Egy másik ember azt mondta: hogy ha több ideig észrevesszük, hogy friss lesz, tiszta, higiénikus körülmények között árulják a tejet, persze, hogy áttérünk. Árban megéri, közel van, napi 24 órában hozzáférhető.
Az itt kapható tej ára literenként 3 lej, ami mintegy 200 Ft-nak felel meg. Ez olcsóbb, mint az üzletekben található, legalacsonyabb zsírtartalmú tej. Az automata üzemeltetői azt tervezik, ha sikerük lesz, tovább terjeszkednek a megyében.
Sepsiszentgyörgyön már működik egy hasonló automata, ami szintén nagy népszerűségnek örvend. Akár otthonról vitt üvegekbe is lehet tölteni a tejet, vagy 50 baniért lehet negyed litert venni, csak úgy, hűsítőként.
Ausztriában vagy Olaszországban Parma környékén is igencsak népszerűek a tejautomaták, amelyekből friss és olcsóbb házi(!) tejet lehet venni.
Az automatákat Olaszországban is mezőgazdasági vállalkozók üzemeltetik, akik ha kell, naponta többször is feltöltik. Az azokból vásárolt tej fogyasztása abszolút biztonságos, mert a fejés után sterilizált kannákban azonnal négy fokosra hűtik, s a tejautomatákban is ez az állandó hőmérséklet. Ha üzemzavar adódna – például áramszünet miatt a kívánt hőmérséklet nem tartható –, a masina magától leáll, nem adagol tovább.
A csapolt tej váratlan népszerűsége nem csak a csomagolóanyagok felhasználását csökkenti, jelentős energia-megtakarítással is jár. Megspórolható az az energia, ami a termék ipari feldolgozásához lenne szükséges. Az pedig ugyancsak a környezetet kíméli, ha kevesebb a tejszállító az utakon.
Forrás: Háromszék, DunaTV, Kisalföld nyomán Szent Korona Rádió