Percenként félmillió a nejlonszatyor
Kellett persze elszánt környezetvédelmi miniszter is, aki előre bejelentette, hogy ha a boltosok csupán papírra cserélik a nejlonzacskót, akkor azt is megadóztatják. A papírzacskó ugyan sok szempontból jobb a műanyagnál, de előállítása során még több széndioxid kerül a levegőbe, mint a nejlonzacskó esetében.
Tavaly 15-ről 22 centre emelték az adót, mert lassú emelkedésnek indult a zacskóforgalom, az ír példa pedig elkezdett terjedni a világban. Feargal Quinn, a legnagyobb ír szupermarketlánc, a Superquinn alapítója és az EuroCommerce, a hatmillió európai kiskereskedelmi üzletet tömörítő ágazati szervezet vezetője elmondta, hogy évekig sikertelenül próbálkoztak a modell exportjával. A kormánytisztviselők folyton nemet mondtak a zacskóadóra, "csak azt hajtogatták, hogy nálunk ez nem működne, nem fogadnák el az emberek." - mondta.
Quinn szerint az utóbbi időben viszont valóságos nemzetközi mozgalom indult a műanyag zacskó ellen, és a következő 12 hónapban áttörésre lehet számítani. Az üzletláncok léptek először "A cégek a környezetvédelem élharcosaként akarják láttatni magukat, és sorra vezetnek be újrafelhasználható csomagolási megoldásokat" - mondta a szakértő.
A kormányok is ébredeznek lassan. Január elején például a kínai, majd az ausztrál, utána pedig a spanyol és a román kormány jelentette be, hogy szatyorstopot tervez. A reusablebags.com portál becslése szerint azonban 2008 első hónapjában még így is 37 milliárd - azaz percenként félmillió - műanyag szatyor került forgalomba világszerte.
Írország közben tovább lép: a tervek szerint idén betiltják a hagyományos villanykörték forgalmazását és a takarékos, környezetbarát égők használatára szoktatják a lakosságot, és a papírra nyomtatott egyenlegközlők és nyugták miatt megadóztatnák a pénzkiadó automaták üzemeltetőit - áll az International Herald Tribune című nemzetközi lapban megjelent összeállításban.