Ombudsman: vizsgálat az illegális hulladékégetés ügyében
A vizsgálat kiderítette, hogy a település családi házas belterületén sok éve színesfém- és vashulladék-gyűjtést, hosszú idejű tárolást, szelektálást, darabolást, válogatást, autóroncs bontást folytat több, az utcában lakó ingatlantulajdonos.
Az önkormányzathoz az elmúlt években számos bejelentés, panasz érkezett. A felügyelők által rendszeresített ellenőrzések, többszöri felszólítások és bírságok ellenére a fémhulladék közterületen történő tárolása nem szűnt meg. Az ÁNTSZ talajszennyezettség mérésének eredménye kimutatta, hogy a földben mért olajszennyezettség kétszerese volt megengedettnek, a felügyelőség azonban nem adott ki tiltó, korlátozó határozatot.
Az ombudsman ezért vizsgálatot indított a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség igazgatója ellen, mert nem megfelelően járt el a környezetvédelmi elemek védelmében, valamint kezdeményezte, hogy a polgármester - akár lakossági fórum bevonásával - hozzon létre hulladékégetésre megfelelő iparterületet.
Az eset rávilágított arra, hogy a környezetvédelmi szférában történő átalakítások és leépítések miatt még kevesebb az esély rá, hogy a környezetkárosítás esetén kellő hatékonysággal lépjenek fel a hatóságok. Ezért Lenkovics Barnabás felkérte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztert, hogy a közigazgatás mostani intézmény-átalakítása során ügyeljen rá: az intézményvédelemi oldal az átalakítások következtében ne sérülhessen. A tervek szerint ugyanis 161 dolgozót bocsátanának el a környezetvédelmi felügyelőségtől és 78-at a nemzeti parkoktól, a jövő év elejétől meg kívánják szüntetni a bajai Alsó-Duna-völgyi Felügyelőséget és a gyulai Körös-vidékit.
Forrás: MTI